Cem Ergenç: Maçların Antalya’da oynanmasını sağlıklı görmüyorum

Kasımpaşa Spor Kulübü Doktoru Cem Ergenç, korona virüs salgını döneminde takımdaki genel durum ile ilgili İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunmuş oldu.

Ergenç, çalışmalarını evlerinde gerçekleştiren oyuncuların sıhhat durumunu devamlı takip ettiklerini aktararak, “Bu süreçte ilk antrenmanların durdurulması ve müsabakaların ertelenmesi sonucu alındıktan sonrasında tüm oyuncularla aslına bakarsanız mevcud whatsapp grubu üstünde tekrardan bir organizasyon yaptık. Tüm oyunculara hem bireysel hem grup halinde nasıl antrenman yapabileceklerini, hangi antrenmanlarını, hangi sürelerle, kaç set yapacaklarını tanım ederek yolladık. Gerek video kayıt ile gerekse yorumlara dayalı geri dönüşlerini aldık. Bazı bilimsel değerlerini, nabız değerlerini ölçmek için kullandığımız cihazlar var. Onlar üstünden takiplerini yaptık. En oldukça dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan konulardan bir tanesi de kilo alımı. Kilo alımını kısıtlamak için kulüp diyetisyenimizle görüşmeler yaptık. Devamlı takip etmelerini istedik. Şu ana kadar ciddi bir problemle karşılaşmadık. Gelecek hafta ekip antrenmanlarına başlamayı planlıyoruz. Bugün bir toplantı yaptık. Haziranın ilk yada ikinci haftası müsabakalar başlayacakmış şeklinde program dahilinde organizasyonlarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Gelecek hafta ekip halinde çalışmalarımıza başlıyoruz”

Ergenç, gelecek hafta ekip halinde antrenmanlara başlama sonucu aldıklarını ifade ederek, “Liglere ara verildikten sonrasında bir çok oyuncumuz İstanbul’da kaldı. İstanbul’da kalan oyuncularımız Kemerburgaz’daki tesislerimize yakın yerde oldukları için aslına bakarsanız bireysel ve grup antrenmanlarını organize etmiştik. Yaptığımız görüşmede teknik direktörümüzün isteği doğrultusunda daha oldukça ekip antrenmanlarına başlamayı planlıyoruz. Bu sebeple ustalaşmış düzeyde spor yapıldığında 2-3 haftadan sonrasında bireysel antrenmanın yada ufak gruplar halinde meydana getirilen antrenmanın oldukça katkısı olmuyor. Bu sebeple bu bir ekip oyunu. Önümüzdeki haftadan itibaren tüm ekip halinde çalışmalarımıza başlamayı planlıyoruz” dedi.

“4-5 haftalık süreç hazır olmak için kafi”

Ligin oynanmaya başlamasından ilkin takımların 4-5 hafta hazırlık süreci geçirmesi icap ettiğinin altını çizen Cem Ergenç, “Normalde sürem başı 6-7 hafta planlıyoruz. Fakat bu sürem bitmeden sürem ortasında ansızın alınmış bir karar olduğundan aynı süreç gözetilir mi, bilmiyoruz. Yaşayıp göreceğiz. Bu daha ilkin yaşanmış ve bilimsel olarak ispatlanmış yada denenmiş bir şey değil. Fakat daha ilkin meydana getirilen bilimsel deneylere istinaden benim de görüşüm 4-5 haftalık bir süreç hazır olmak için kafi olacaktır” açıklamasını yapmış oldu.

“Maçlar başladıktan sonrasında rejenerasyon antrenmanları yapılacak”

Futbolcuların güç antrenmanlarını hazirana kadar olan bu süreçte yapması icap ettiğini söyleyen Dr. Cem Ergenç, karşılaşmalar başladıktan sonrasında oluşacak yoğun maç trafiğinde güç yüklemesinin sıhhatli olamayacağını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Öteki sezonlar şeklinde sürem öncesi kafi dinlenme verilmeden yine antrenmana başlanacak. Bu da doğal ki sakatlık riskini arttırıyor. Bir de burada en mühim mevzu şu; liglerin ne vakit başlayacağından ziyade, başladıktan sonrasında ne vakit bitecek ve hangi yoğunlukta müsabakalar yapılacak. O belli değil hemen hemen. Bizim antrenman periyodunu ayarlamamız için müsabakaların başlangıç ve bitiş tarihlerinin de belli olması gerekiyor. Ona nazaran antrenman yüklemesi yapacağız. 3-4 günde 1 maç yapılacağı söyleniyor. Kısa ve yoğun bir program. Bu da şunu gösterir ki, müsabakalar başladıktan sonrasında daha oldukça toparlanma ve rejenerasyona yönelik antrenmanlar planlanacak yada maçtan bigün ilkin taktik antrenmanlar yapılacak. Oldukça yüklenme yapılamayacağı öngörülüyor. Ben de o öngörüdeyim. O yüzden bu zamanda hazirana kadar 5-6 haftalık süreçte yükleme antrenmanları yapılabilir.”

“Oyuncuların sakatlık analizlerine nazaran program uygulayacağız”

Dr. Ergenç, lacivert-beyazlı futbolcuların sakatlık analizlerine nazaran çıkarılan programa uyacaklarını ifade ederek, “Oyuncularımızı oldukça yakından tanıyoruz bu yıl birçok oyuncumuz değişse de oyuncularla yakın temasta olduğumuz için hepsinin potansiyel sakatlık risk analizlerini sürem öncesi ve sürem süresince çıkarmıştık. Ona yönelik antrenmanlar planlayacağız. Bazı oyuncularımız için bireysel antrenmanlara devam edeceğiz. Bireysel antrenmanı tamamlayıp ekip antrenmanına yüzde yüz katılabileceğine inandığımız oyuncular da ekip antrenmanlarına başlayacağız” değerlendirmesini yapmış oldu.

“Maçların Antalya’da oynanmasını oldukça sıhhatli görmüyorum”

Cem Ergenç, Süper Lig’de ertelenen 8 haftanın Antalya’da oynanacağı yönündeki iddialarla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bunun bir söylenti bulunduğunu, ciddi olmadığını ve bununla beraber sıhhatli bir fikir olmadığını düşünüyorum. Tüm takımların orda olması haksız bir rekabete niçin olabilir. Biz Kasımpaşa olarak İstanbul dışı 3 müsabakamız kalmışken niçin tüm maçlarımızı İstanbul haricinde oynayalım. Oyuncular arasındaki stresten bahsetmiştik. 8 – 10 hafta ailelerinden uzakta ne kadar güvenli bulunduğunu bilmedikleri otel odasında futbol oynanabileceğini tahmin etmiyorum. Toplumsal medyada bazı kişilerin çıkartmış olduğu söylentiler bulunduğunu düşünüyorum. Gerek kulüpler birliği, gerek federasyon gerekse kulüplerin bunu desteklediklerini düşünmüyorum. Oldukça sıhhatli görmüyorum. Haziran ve temmuz aylarında Antalya’da yarışma oynanması başlı başına problem. Diyelim ki bir tek Süper Lig olsun 18 ekip, 50-60 kişilik kafileleriyle Antalya’da otellerde konaklayacak. Onların herhangi birinde yaşanacak bir sıhhat problemi tüm takımın karantinaya alınmasını gerektirecek. Antalya’da bu kadar donanımlı sıhhat hizmeti verilebilecek şartların şu anda uygun bulunduğunu düşünmüyorum. Bence her insanın mümkün olduğunca bulunmuş olduğu konumda olması ve bir tek yarışma günü yada müsabakaya bigün ilkin gezi edip oynayıp tamamlaması daha uygun olur.”

“Şu anda takımda yüksek seviyede stres ve gerginlik yok”

Cem Ergenç, takımdaki futbolcuların korona virüsün Türkiye’de yayılmaya başladığı ilk dönemdeki yaşadıkları stres ve gerilmiş durumu atlattıklarını söyleyerek, “İlk dönemdeki kaos ve kaygı pek yok. İlk hafta bir tek oyuncular kendisi için değil aileleri için endişelilerdi. Fakat sürecin Türkiye’de oldukça iyi yönetildiğine inanıyorum. İyi yönetildiği için şu an Türkiye’de olmaktan gerginlik ve stres yaşamıyorlar. Daha oldukça ailelerinden uzak olanların, ailelerinden uzak olmasından dolayı endişeleri var. Onlarla ilgili sık sık telefonla whatsappla görüşüyoruz. Gerekiyorsa aileleriyle yurt haricinde temasa geçip onların sıhhat bilgilerini alıyoruz. Şu anda yüksek seviyede gerginlik ve stres yaşamıyoruz. Bu süreç kulübümüzün psikologu tarafınca da takip edilip oyuncularla birebir bazı görüşmeler yapılıyor. Stres gerginlik konsantrasyonu ve motivasyonu engellemiş olan nedenler. Bu tarz şeyleri ortadan kaldırmak için mental olarak da antrenmanlarla oyuncularımızı hazırlamayı düşünüyoruz. İlk haftalardaki stres ve gerginlik yerini itimat ortamına bıraktı. Hem Türkiye’de hem de kulübümüz tarafında sürecin iyi takip edildiğini görünce oyuncuların oldukça fazla stres yaşadıklarını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

“Bilimin ışığında sürecin devam etmesini isterim”

Korona virüs salgını döneminde vazife meydana getiren tabip meslektaşları ve tüm sıhhat çalışanlarına teşekkür eden Dr. Cem Ergenç, “Bu süreçte Türkiye’de, dünyada tüm sıhhat çalışanları, tabip meslektaşlarım, hemşire dostlarım oldukça özveriyle, oldukça doğru şekilde bu süreci yönetiyorlar. Onlara teşekkür etmek isterim. Halkımızın da sporcularımızın da dahil olmak suretiyle bilimin ışığında süreci devam ettirmelerini arzuluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz