İlke Özyüksel: Evde ata binemem ama elimden geleni yapabilirim

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda ay-yıldızlı formayla yarışarak Türkiye Çağdaş Pentatlon geçmişine adını yazdıran ulusal pentatloncu İlke Özyüksel, Internasyonal Olimpiyat Komitesinin 24 Temmuz-9 Ağustos’ta yapılması planlanan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihlerine ertelenmesine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Çağdaş pentatlon sezonunun kendisi açısından iyi başladığını dile getiren İlke, “Sezonumuz daha yeni başlamıştı. Olimpiyat yolunda dünya dördüncülüğü şeklinde oldukca iyi bir netice almıştık. Sonraki yarışlar için daha iyi performansla yarışacağımıza da inancımız tamdı fakat organizasyonlarımız için ertelenme sonucu alındı.” dedi.

Internasyonal Çağdaş Pentatlon Federasyonunun erteleme kararını olimpiyat yolunda 5 yarışma varken aldığını ifade eden İlke, “İyi hazırlanmıştık ve hepsinde de iyi puanlar alacağıma inancımız tamdı. Kovid-19 salgını sebebiyle bulunduğumuz durum ilkin yarışlarımızı erteledi, peşinden gelen olimpiyat ertelemesiyle bu yıl yapılacak yarışmalar da iptal oldu.” diye konuştu.

“Tedirgindim”

İlke Özyüksel, “Bulunduğumuz durumdan dolayı oldukca tedirgindim fakat hem de da performansımın oldukca iyi bulunduğunu düşünüyor ve yarışmayı oldukca istiyordum.” dedi.

Oyunların ertelenme sonucu sonrasında üzüldüğünü aktaran İlke, “Elimizde olmayan sebepler… Üzülmemem, elimden gelenin en iyisini yapmam icap ettiğini anladım.” ifadelerini kullandı.

Antrenörleri ve psikoloğunun kendisine inancının süreci atlatmasında pozitif yönde yönde büyük tesirinin bulunduğunu belirten İlke, şu şekilde devam etti:

“Bana benden daha çok güvendikleri için hepsine oldukca teşekkür ediyorum. Tüm dünya aynı durumda, çoğumuz bekliyoruz. Olimpiyatların ertelenmesi benim açımdan madalyaya bir adım daha demek. Daha iyi çalışıp, deneyim kazanıp, yarışa daha hazır olmam demek. Bulunduğumuz durumu lehimize çevirmeye çalışacağız. Antrenman programımız baştan yapılacak. Biz bir ekibiz ve olimpiyatlar için tüm ekip olarak elimizden geleni yapacağız.”

Beslenmede “ev düzeni”

İlke Özyüksel, evde kalınan süreçte kilo almamak için egzersiz ve beslenmenin önemine dikkati çekti.

Kovid-19 salgını sebebiyle kendisinin de evde kaldığını sadece 5 branşta etken antrenman yapıyor şeklinde beslenmeye devam ettiğini dile getiren İlke, “Eskisi şeklinde yemeyi bırakmalıyım.” espirisini yapmış oldu.

Beslenmesini zaman kaybetmeden “ev düzenine” bakılırsa değiştirdiğini ifade eden ulusal sporcu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Görevli davranalım, evde kalalım fakat hareketsiz kalmayalım. Ben de evdeyim. Antrenörlerimin verdiği programlara uyuyorum. Egzersizlerimi evde yapıyorum. Çağdaş pentatlon zor bir branş, evet… Evet, evde ata binemem, koşamam, yüzemem, eskrim yapamam, aynı mesafeden atış da yapamam fakat elimden geleni yapabilirim. Tüm dünyadan sporcu dostlarımla internetten görüşüyorum. Konuşuyoruz ’ne yaptıklarını, nasıl hazırlandıklarını’ her insanın durumu aşağı yukarı aynı.”

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz