TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu: Önümüzdeki iki üç hafta heyecanlı bir süreç – Basketbol Haberleri

Basketbolda 29 Haziran – 7 Temmuz tarihlerinde İstanbul’un ev sahipliğinde düzenlenecek FIBA U17 Dünya Kupası’nın kura çekimi İstanbul’da yapılmış oldu. Türkiye’nin organizasyonun C Grubu’ndaki rakipleri Arjantin, Yeni Zelanda ve İtalya oldu.

Kura çekiminin arkasından FIBA Başkanı Şeyh Saud Ali Al Thani, FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuş oldu.

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, bugünün oldukca anlamlı bigün bulunduğunu vurgulayarak, “Avrupa basketbolunun başındaki insanların burada kura çekimine iştirak etmesi bizi hakkaten mutlu etti. FIBA Başkanımıza ve heyetine teşekkür ediyorum. Bu tip organizasyonlarda onların iştirakı bizi daha oldukca mutlu ediyor. Devlet katkısı ile bu tip organizasyonları yapmak işimizi kolaylaştırıyor. Burada huzurlarınızda Türk basketboluna duyduğu güvenden dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Sayın bakanlığımız da bizi yalnız bırakmadı. Geleceğin basketbolunun şekilleneceği, bizlerin de bu süreçte katkı sağlayacağı süreç olursa hem organizasyon hem de tesisleşme anlamında buna öncelik verdiğimiz için mutlu oluyoruz. Halkımızın gerek ulusal takımımızı, gelecekte yıldız olabilecek oyuncuları izleyeceklerini, yalnız bırakmayacaklarına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ İKİ ÜÇ HAFTA HEYECANLI BİR SÜREÇ”

Bayanlar ve erkeklerde kulüpler bazında Avrupa kupalarında mühim başarıların eşiğinde olunduğunu aktaran Türkoğlu, “Son 5-6 yıla bakmış olduğunuzda hanımlarda ve erkeklerde Türk basketbolunun dünyadaki yerinin belirlenmesi açısından kulüplerimizin başarıları takdire şayan. Federasyon olarak onların yanında olan, onları her alanda destekleyen, onların kulüplerin başarıları bulunduğunu her fırsatta dile getiren bir federasyon olduk. İnşallah ülkemize daha ilkin de geldiği benzer biçimde bu sürem da kupalar gelir ve Türk basketbolunun kulüpler anlamında Avrupa’nın en mühim liglerinden biri bulunduğunu gösterme fırsatı buluruz. Hem adam takımlarımızı, hem hanım takımlarımızı kutlama ediyorum. Önümüzdeki iki üç hafta heyecanlı bir süreç. İnşallah beklediğimiz kupalar gelir ve Türk basketbolunun Avrupa’daki zirvesine doğru o yolu da yakından takip ediyor oluruz” diye konuştu.

“KULÜPLERE ALTYAPIYA GÖSTERDİKLERİ İLGİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bu tür organizasyonların başarıyla anlamlı hale geldiğini belirten Hidayet Türkoğlu, “Ulusal takımın formasıyla o gururu bilhassa genç yaşta yaşamak, A takıma kadar yükselmek hakkaten geçmişle o bağının kopmadığı anlamına gelir. O anlamda gerek biz olalım gerek genç arkadaşlarımız inşallah onlar da daha iyi başarılar elde ederler. O formayı gururla taşırlar ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ederler. Biz hala eski ekip arkadaşlarımızla bu tip organizasyonlarda karşılaşınca geçmişe bir gidiyoruz. O yaşadığımız heyecanı, sevindiğimiz, ağladığımız süreçleri daima hatırlamaya çalışıyoruz. Biz yöneticilik anlamında gençlere o imkanları kazandırmak istiyoruz. Onlar aslına bakarsanız basketboluyla ulusal takımda olmayı hak ediyorlar. Ikimiz de bu ortamları daha sıhhatli geçirmeleri için bizlere düşeni halletmeye çalışıyoruz. Kulüpler anlamında, onların yatırımlarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu arkadaşlarımız kulüplerinde bu gelişimi sağlıyorlar ve ulusal takımda oynama hakkı kazanıyorlar. O yüzden buradan kulüplere altyapıya gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum. Biz yalnız o değişik oyuncuları kısa sürede bir araya getirerek ulusal ekip anlamında başarılar getirmeye çalışıyoruz. Tüm kredi kulüplerimizindir. Her fırsatta bunu dile getiriyoruz. Onlara ne kadar destek olabilirsek bu bizi mutlu ediyor. Bu organizasyonlar başarı da olursa daha anlamlı olacaktır” şeklinde konuştu.

ŞEYH SAUD ALI AL THANI: TÜRKİYE HARİKA BİR ORGANİZASYONA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

FIBA Başkanı Şeyh Saud Ali Al Thani, iyi bir kura çekimi bulunduğunu aktararak, “Turnuvadaki 16 takıma da başarılar temenni ediyorum. Inanırım Türkiye mükemmel bir organizasyona ev sahipliği meydana getirecek. İyi organize olacak. Tüm takımlara başarılar temenni ediyorum” dedi.

ANDREAS ZAGKLIS: 2017 YILINDAN BU YANA DÜZENLENEN 10 ORGANİZASYONDAN DAHA BÜYÜK

Türkiye Basketbol Federasyonu’na oldukca teşekkür ederek sözlerine süregelen FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, “Ev sahipliği için de oldukca teşekkür ediyorum. Gençlik ve Spor Bakanı’na da teşekkür ediyorum. Bu organizasyona bakacak olursak 2017 yılından bu yana düzenlenen 10 organizasyondan daha büyük. TBF ve Türkiye Cumhuriyeti tarafınca desteklenen mühim bir projeyi geliştirilmesine denk gelen bir organizasyon. Basketbol Gelişim Merkezi daha ilkin de söyledim, buna oldukca inanıyorum türünün tek örneği. Türk basketbolunun da geleceği için oldukca mühim bir platform olacak. Sayın Hidayet Türkoğlu’nun liderliği olmadan da bu gerçekleşemezdi. Turnuvaya da bakacak olursak gençleri geliştirme kısmında turnuva oldukca mühim bir yerde. Şunun da sözünü veriyorum. Temmuz ayında İstanbul’a gelecek takımlar herkesi şaşırtacak bir oyun ortaya koyacaklar. Bugünün gençlerine bakacak olursak daha hızlılar, daha güçlüler, daha uzunlar. 17 yaşlarında bile gelecek için mühim bir potansiyel sergiliyorlar. Gelecek için oldukca mühim oyunlar olacak. En iyileri olacaklar. NBA’de, FIBA’nın en üst organizasyonlarda yer alacaklar. Tüm takımlara başarılar temenni ediyorum, Türkiye’ye de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz