Ergin Ataman’dan olay Wilbekin sözleri: Bizi yarı yolda bıraktı – Basketbol Haberleri

Ağustos ayında Olimpiyat Elemeleri maçlarına çıkacak olan A Ulusal Basketbol Ekibi’nda başantrenör Ergin Ataman açıklamalarda bulunmuş oldu. Kadroda yer almayan yıldız basketbolcular hakkında konuşan tecrübeli çalıştırıcı, devşirme oyuncuların durumuna değindi ve Fenerbahçe Beko forması giyen Wilbekin için oldukca konuşulacak ifadeler kullandı.

G.SARAY İSTİYORDU, YILIN ÇALIMI

Ergin Ataman’ın açıklamaları şu şekilde:

‘EN İYİLERİN MİLLİ TAKIM’DA OLMALARI GEREKİYOR’
Tivibu Spor’a konuşan Ulusal Ekip başantrenörü Ergin Ataman, en iyi basketbolcuların Millİ Ekip’da olmaları icap ettiğini belirterek, “2010 Dünya Kupası ikinciliğinden beri Ulusal Takımımızın netice olarak elde etmiş olduğu bir başarı yok, 2014’teki dünya sekizinciliği var. Bu süreçte kılpayı kaçan maçlar oldu, geçtiğimiz sürem EuroBasket’teki Fransa müsabakasını olağanüstü şekilde kaybettik. Fransa’ya yenilmeseydik kim bilir madalya kazanacaktık, grupta son saniyede kaybettiğimiz İspanya şampiyon oldu. Olağanüstü şekilde kaybettiğimiz Fransa ise finale çıktı. Finalde İspanya ve Fransa karşılaşınca buna haliyle oldukca üzüldük. Gene de ortada bir gerçek var, A Ulusal Ekip demek netice demek. Evet, jenerasyonlar değişebilir fakat ülkenin en iyi basketbolcularının Ulusal Takımda olmaları gerekiyor.” dedi.

ÖZEL | RAKAM ORTAYA ÇIKTI

‘TAM KADRO OLMAMIZI ENGELLİYOR’
Kadroda yer almayan oyuncular hakkında ise Ergin Ataman, “Şimdi önümüzde Olimpiyat elemeleri ve 2025 EuroBasket elemeleri var. Oyuncu potansiyeli olarak baktığımız süre oldukca güzel bir jenerasyonumuz var fakat biz bu jenerasyonun hepsini aynı anda maalesef kullanamıyoruz. Bilhassa NBA’de oynayan oyuncularımız bazı dönemler ulusal takımda olmak yerine dinlenmeyi tercih ediyorlar, bitkin olduklarını söylüyorlar. Bu mevzuda meydana getirecek bir şeyimiz yok, bu tamamen vicdani ve tinsel bir durum. Biz sürem süresince onları takip ediyoruz, ulusal takıma geldikleri süre en iyi şekilde ilgileniyoruz. Onlar da normal olarak ulusal takıma hizmet etmek istiyorlar fakat maalesef yaşanmış olan bazı aksaklıklar, tam kadro olmamızı engelliyor. Geçtiğimiz yıl EuroBasket’te kılpayı kaçan bir madalyadan sonrasında şunu düşünüyorum: Ömer Faruk Yurtseven bu yaz ulusal ekip kampına katıldı, çok da fazla iyi oynuyor. Eğer geçtiğimiz yıl EuroBasket’te olsaydı kim bilir Avrupa şampiyonu olacaktık. Olimpiyat Elemeleri’nde ise Cedi Osman katılmayacağını söylemiş oldu, kendisi mühim bir oyuncu ve iyi bir sürem geçirmişti.” şeklinde konuştu.

TALİSCA ÇILGINLIĞI

‘DEVŞİRME OYUNCULARIMIZ ORTADA YOKLAR’
Devşirme oyunculardan yararlanamayacaklarını da kataran tecrübeli çalıştırıcı, Wilbekin’in tüm çağrılara karşın daveti geri çevrdiğini şu sözlerle deklare etti: “Devşirme oyuncularımız ortada yoklar. Bugün baktığımız süre Avrupa’da artık ‘devşirme oyuncu’ diye bir vaka var. İspanya geçtiğimiz yıl Lorenzo Brown’la EuroBasket şampiyonu oldu. Olimpiyat Elemeleri’ndeki en mühim rakibimiz Hırvatistan, oyun kurucu pozisyonunda Jaleen Smith’i kullanıyor. Biz maalesef elemelerde devşirme oyuncularımızı kullanamayacağız. Shane Larkin başta kampa katıldı fakat sıhhat kontrollerinin peşinden dizinde ciddi bir kemik ödemi tespit edildi, bu sebeple iki haftadır yoğun tedavi görüyor. Dün gene bir MR çekildi, azalma var fakat hemen hemen hazır değil. Scottie Wilbekin ise kendisine ve kulübüne yaptığımız tüm çağrılara karşın ulusal takıma katılmayı reddetti. Hal böyleyken meydana getirecek bir şeyimiz yok, kimseyi boğazından tutup ‘gel, ulusal takımda oyna’ diyemeyiz. Biz artık eksiklere değil, elimizdeki oyunculara bakacağız.”

HULL CITY’E GİDİYOR

‘KULÜBÜNE ULAŞILDI AMA İKNA EDEMEDİLER’
Wilbekin için Fenerbahçe’yle de iletişime geçildiğini sadece bir netice alınamadığını söyleyen Ataman, “5 hafta ilkin A Ulusal Basketbol Takımımızın aday ekibini açıkladık, bu kadroyu tüm kulüplere bildirdik. Oyunculara da ulaşmaya çalıştık fakat oyuncu telefonu açmazsa meydana getirecek bir şeyiniz olmuyor. Bazı oyuncular izim isteyebiliyorlar, örneğin bu yaz Ömer Faruk Yurtseven ve Furkan Korkmaz yedi gün izin istediler. Onlara izin verdik, bu noktalarda oyunculara izin veriyoruz. Alperen Şengün NBA kampındaydı, netice olarak İtalya kampının sonlarına doğru katıldı. Maalesef Cedi Osman bu yaz ulusal takımda olamayacağını ve dinlenmek istediğini belirtmiş, öteki devşirme oyuncumuz Wilbekin’e ise ulaşamadık. Federasyonun her kademesi tarafınca kulübüne ulaşıldı fakat onlar da sanırım ikna edemediler, normal olarak kulüpler de oyuncularının ulusal takımda oynamasını isterler ne olursa olsun. Larkin’in sakatlığında Wilbekin’in varlığı bizlere güç katardı, biz A Ulusal Ekip aday ekibini açıklarken iki devşirme oyuncuyu da çağrı ettik bundan dolayı sakatlık benzer biçimde durumlar olabiliyor. Ben herhangi bir gri alan bulunduğunu düşünmüyorum, Wilbekin bizi yarı yolda bıraktı.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz