Filenin Efeleri’nde ilk zafer, bir rekor ve 4 puan! – Voleybol Haberleri

Tarihinde ilk kez FIVB Voleybol Milletler Ligi’nde (VNL) savaşım eden A Ulusal Adam Voleybol Takımımız ikinci haftayı 1 zamanı zafer, 1 üstün dereceli ve toplamış olduğu 4 puanla geride bıraktı. Filenin Efeleri, tarihinde ilk kez yer almış olduğu Milletler Ligi’nde küme düşmemek adına da mühim bir yengi aldı. Kaan Gürbüz’ün 34 sayıyla yıldızlaştığı maçta İran’ı 1-0 geriden gelmiş olarak 3-1 yenik eden Ay-Yıldızlılar, 7. maçında, VNL tarihindeki ilk zaferine ulaştı, hem de son sırada bulunan rakibine de üstünlük elde etmiş oldu.

Milletler Ligi’nde set sayı üstün derecesi egale edildi: 44-42

Filenin Efeleri, 2. haftanın kapanış maçında, dün Almanya’yla karşılaştı… Efe Mandıracı, Kaan Gürbüz ve Efe Bayram benzer biçimde adların ön plana çıkmış olduğu maçta Türkiye ilk seti kaybetse de mücadeleci oyunu asla bırakmadı… Bunun en güzel örneğini de rekorun kırıldığı ikinci sette yaşattı. Toplam 86 set sayısının üretildiği ikinci setin kazananı, sonuna kadar pes etmeyen Filenin Efeleri oldu. Millilerimiz bu kısmı 44-42 alarak durumu eşitledi: 1-1. Bu setle beraber, Türkiye-Almanya maçında, Milletler Ligi’nin set sayısı rekoru da kırılmış oldu. Önceki üstün dereceli 41-43’lük set sayısıyla 2023’te oynanan Arjantin-ABD maçına aitti. Kalan bölümde maçı karar setine kadar taşımayı başarın Filenin Efeleri sonunu getiremedi. Ay-Yıldızlılar tie-break bölümünü 12-15 ve maçı da 3-2 yitirdi.

Türkiye 15., İran ise son sırada

Her şeye karşın Almanya maçından da 1 puan çıkarmayı başaran Filenin Efeleri böylece, Milletler Ligi’nde ikinci haftayı, zamanı bir zafer, bir üstün dereceli ve toplam 4 puanla tamamlamış oldu. Milletler Ligi’nde ilk puanını, 1. haftada 3-2 kaybetmiş olduğu Hollanda maçında alan Ay-Yıldızlılar, bu sonuçla 8 maçta 1 yengi ve 5 puanla 15. sırada yer aldı. FIVB Challenger Kupası’na düşecek son sıradaki ekip olan İran’la Türkiye içinde 1 yengi ve 3 puan fark bulunuyor. Milletler Ligi hem de Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota alacak son 5 ekibi da belirleyecek. Erkeklerde şimdiye kadar; Fransa, Almanya, Brezilya, ABD, Japonya, Polonya ve Kanada kota almıştı.

DİKKAT ÇEKEN SÖZLER!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz