Türk takımlarından Avrupa’da tarihi sezon! Kupalara damga vurduk: Ya tamam ya devam – Voleybol Haberleri

Avrupa Kupaları’nda Türk takımları, zamanı bir sürem geçiriyor!.. Rövanş haftası öncesi son durumu editörümüz Hatice Yücel değerlendirdi. İşte Yücel’in yazısı…

BÜYÜK AVANTAJ

İlk kez bu seviyeye…

Kulüpler bazında Türk voleybolu, Avrupa Kupaları’nda bu sürem bir ilki yaşadı… Hanım voleybolunda, CEV Şampiyonlar Ligi’nde Eczacıbaşı, Fenerbahçe ve Vakıfbank üçlüsünün üstünlüğü, geçen yılki zamanı Türk finali şeklinde başarılar, alışkanlığımız haline gelirken 2024’te bu seriye adam takımlarımız da eklendi. Sürem başından bu yana CEV Şampiyonlar Ligi’nde yer edinen hanımlarda 3 (Eczacıbaşı, Fenerbahçe, Vakıfbank), erkeklerde 2 (Halkbank, Ziraat Bankkart) olmak suretiyle 5 takımımız da fire vermeden çeyrek finale kadar çıktı. Bu durum; Türk kulüpleri, Avrupa’da kulüpler bazında ilk kez bu seviyeye fire vermeden 5 takımla çıkmayı başardı.

Türk takımlarından Avrupada tarihi sezon Kupalara damga vurduk: Ya tamam ya devam

Erkeklerde ilk kez 2’de 2’yle son 8’e kaldık

Hanımefendiler CEV Şampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe grup lideri olarak çeyrek finale direkt çıkarken Eczacıbaşı ve Vakıfbank Play-Off oynamasına karşın engel tanımadı ve üst tura terfi etti. Erkekler Şampiyonlar Ligi’nde ise, tarihte ilk final başarısı yakalayan ekip olan Halkbank geçen yıl da ulaşmış olduğu yarı finalle en iyi derecelerden birini elde etti. İşte ona Ziraat Bankkart da dahil oldu. Temsilcimiz kulüp tarihinde ilk kez adını çeyrek finale yazdırdı. Hem de bunu grup lideri olarak başardı. Avrupa’nın en büyük kupa organizasyonu CEV Şampiyonlar Ligi’nde 5 temsilcimiz yarı final yarışına girdi. Ve bu hafta da rövanş maçlarını oynayacak. Şu demek oluyor ki ‘Ya tamam ya devam’ haftası olacak… Yarı finali biletini almamızı sağlayacak işte o yol haritası…

Türk takımlarından Avrupada tarihi sezon Kupalara damga vurduk: Ya tamam ya devam

HALKBANK: Sıkıntılı deplasmanda ilkin rakibini 3-0/3-1’lik setlerle kesinlikle yenmek zorunda. Sadece tur için bu da kafi olmayacak. Şu sebeple seri 3-3 eşitlenecek. Bu eşitliği bozmak adına arkasından 15 sayı üstünden oynanan altın seti kazanmalı. 3-2’lik (Aleyhimize 4-2’lik seri oluşturur) yengi kafi olmaz.

ZİRAAT BANKKART: Tarihte ilk kez çeyrek finali gören temsilcimiz, deplasmanda oynanan ilk maçı iyi değerlendirdi, 3-1’lik galibiyetle 3-0’lık seri üstünlüğü oluşturdu. Her skorlu yengi turu getirecek. Hatta 3-2’lik yenilgi bile (Lehimize 4-2’lik seri oluşturur), yarı final biletini almamızı sağlayacak. 3-0/3-1’lik yenilgi almamız durumunda ise turu geçen ekibi altın set belirleyecek.

ECZACI İLK MAÇTA AVANTAJI KAPTI

FENERBAHÇE: Gruplardan önder olarak çeyrek finale direkt çıktı. Almanya deplasmanından 3-2’lik yenilgi alsa da rakibinden 1 puan kaptı. Rövanşı evinde oynayacak tek temsilcimiz olan Sarı-Lacivertliler’e 3-0/3-1’lik galibiyetler turu getirecek. 3-2’lik yengi ise (Seride 3-3’lük eşitlik sağlar) turu 15 sayıdan oynanan altın sete bırakır. Her türlü skorlu yenilgi ise elenmemize niçin olur.

ECZACIBAŞI: Grup 2.’si olarak Play-Off oynadı ve turladı. Çeyrek final ilk maçında evinde ağırladığı İtalyan ekibini 3-2 yendi, 2 puan aldı ve deplasmana 2-1’lik seriyle çıkacak. Her türlü skorlu yengi temsilcimizi yarı finale taşıyacak. 3-2’lik yenilgide ise (Seride 3-3 eşitlik olur) turu geçecek ekibi altın set belirleyecek. 3-0/3-1’lik mağlubiyetler organizasyona veda etmemizi sağlar.

VAKIFBANK: Son şampiyon grup 2.’si olarak Play-Off oynadı ve çeyrek finale çıktı. Bu eşleşmede sıkıntılı İtalyan ekibi Imoco’yla eşleşti. Sarı-Siyahlılar evindeki ilk maçı değerlendiremedi ve 3-1’lik yenilgiyle işini zora soktu. Temsilcimiz deplasmandaki rövanşta 3-0/3-1 skorlu mutlak yengi kazanmak zorunda. Nitekim bu da kafi olmayacak. Yalnız seride 3-3’lük eşitliği sağlayacak. Turu geçen ekibi ise altın set belirleyecek. 3-2’lik yengi de (Lehimize işleyen 4-2 seri oluşur) yarı final yükselmemize kafi olmayacak.

İTALYANLARA DİRENEMEDİK

CEV Cup’ta Türk finali!

CEV Şampiyonlar Ligi’ndeki ilklerin yaşandığı 2024 yılının, kıymetli hale getiren de CEV Kupası’ndaki çifte yarı final oldu. Voleyboldaki zamanı başarıyı ikiye katladı. Sahnede adam takımlarının olması bunun en büyük etkeniydi. Nitekim 2013’te Halkbank bu kupayı ilk kez müzesine taşımış, Ziraat Bankkart ile Galatasaray 1’er kez final oynamıştı. Şimdi ise, Avrupa’nın en büyük 2. kupası CEV Cup’ta Türk finali yaşanması an meselesi. Fenerbahçe ile Arkasspor, bu başarıyı getirmek için bu hafta sıkıntılı rövanş maçlarına çıkacak.

Türk takımlarından Avrupada tarihi sezon Kupalara damga vurduk: Ya tamam ya devam

ARKASSPOR: Evindeki ilk maçı iyi değerlendirdi, 3-0 skorlu galibiyetle deplasmana 3-0’lık seri üstünlüğüyle gidecek. İzmir ekibinin, rakibinden 2 set alması bile finale kafi gelecek. 3-0/3-1’lik yenilgi (Seride 3-3 eşitlik sağlar) turu altın sete taşıyacak. 3-2’lik yenilgi ise bizlere final bileti getirecek.

FENERBAHÇE: Deplasmandan pozitif yanları bir skorla dönemese de evinde durumu lehine çevirebilir. Tarihinde 2. kez bu kupada yarı final oynayan Sarı-Lacivertliler Polonya ekibi önünde 3-0/3-1’lik skorlarla (Seride 3-3 eşitlik sağlar) mutlak yengi almak zorunda. Bu da kafi olmayacak, finale kalan ekibi altın set belirleyecektir. 3-2’lik yengi ise kupadan elenmemize niçin olur.

Türk takımlarından Avrupada tarihi sezon Kupalara damga vurduk: Ya tamam ya devam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz