Hande Baladın’ı tehdit eden sanığa ceza verilmedi – Voleybol Haberleri

Toplumsal medya hesabı üstünden Ulusal voleybolcu Hande Baladın’a “Spor kulübüne giderken arabanı tararım, yüzüne asit atacağım” şeklinde tehdit mesajları gönderilmiş olduğu iddiasıyla, hakkında 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası istenen Mustafa Neşeli’nin yargılanmasına devam edildi. Sanık Mustafa Neşeli hakkında mahkeme akıl sağlığının yerinde olmadığı nedeni öne sürülerek ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti. 

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Mustafa Neşeli getirildi. Hande Baladın’ın avukatları, Türkiye Voleybol Federasyonu avukatı, Aile Bakanlığı avukatı ve sanık avukatı da duruşmada hazır bulunmuş oldu. Hakim, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden gelen yazıya gore sanığın işlediği öne sürülen fiilin anlam ve neticelerini algılayamadığı, dolayısıyla ceza sorumluluğunun olmadığını belirtti. 

FEDERASYON KATILMA TALEBİNDE BULUNDU
Türkiye Voleybol Federasyonu avukatı, “Hande Baladın’ın bulunmuş olduğu durum, üstlendiği vazife ve ilişik olduğu topluluk beraber değerlendirildiğinde federasyon olarak mevcut vakadan ikimiz de direkt ziyan olmuş durumdayız. Bu yüzden davaya katılma talebimizin kabulüne karar verilsin” dedi. Söz verilen sanık Mustafa Neşeli, söyleyeceği söz olmadığını belirtti. Sanık avukatı federasyonun katılma talebinin reddini istedi. 

SAVCI MÜTALAA VERDİ
Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, sanığa akıl hastalığı sebebiyle ceza verilmemesini talep etti. Mütalaaya karşı tekrardan söz verilen sanık Neşeli, beraatini istedi. Avukatı ise mütalaa doğrultusunda karar verilmesini istedi. 

BALADIN’IN AVUKATI : “SANIK CEZALANDIRILSIN”
Hande Baladın’ın avukatı, sanığın cezalandırılmasını ve gerekirse tekrardan rapor aldırılmasını talep etti.

KARAR AÇIKLANDI
Tekrardan rapor aldırılması ve federasyonum katılma talebinin direkt zarar görmediği nedeni öne sürülerek reddeden mahkeme, sanığın akıl hastalığı sebebiyle kendisine isnat edilen suçun hukuki anlam ve neticelerini algılayamadığı ve davranışlarını yönlendirme kabiliyeti mühim seviyede azalmış bulunduğundan ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Sanığın yüksek güvenlikli sıhhat kurumlarında koruma ve tedavi altına alınmasına ve iyileşinceye kadar tedavi kapsamında kalmasına hükmetti. Hakim kararını açıkladıktan sonrasında sanığa, “Akıl sağlığın yerinde olmadığı için ceza vermedik. Şifa buluncaya kadar yüksek güvenlikli hastanede kalacaksın” dedi. Duruşma çıkışında basın mensuplarının sorusu üstüne sanığın avukatı Adnan Mercan, “Ceza verilmemesi icap ettiğini baştan beri savunuyorduk. Talebimiz benzer biçimde çıktı, baştan beri suçsuz bulunduğunu savunuyorduk. Olması ihtiyaç duyulan bir kararmış oldu” ifadelerini kullandı.

DAVANIN GEÇMİŞİ
Ulusal voleybolcu Hande Baladın’a, oynadığı takıma ve sponsor firmaya yönelik Instagram kullanıcısı Mustafa Neşeli toplumsal medya üstünden tehdit mesajı içeren paylaşımlar yapmıştı. Hande Baladın’a yönelik “Kızım dedim, orman yoluna yatarım, spor kulübüne giderken arabanı tararım dedim. Benden şikayetçi olmadı. Benden korkmadı. Ben bunu açıkca sürekli tehdit, rahatsız etme aklınıza gelebilecek ne var ise uyguladım. Fakat saf aşık benzer biçimde göründüm kendisine. Sanki bana her şeyi yaptırabilecek bir insanmış benzer biçimde. Bu da bundan nemalandı”, “Ben bu kıza diyorum ki senin yüzüne asit atacağım bundan dahi korkmuyor. Bu kızdan intikam almadan bana ölüm yok” şeklinde ifadeler kullanmıştı. Bu paylaşımlar üstüne can güvenliğinden kaygı duyan Hande Baladın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuştu. Bunun üstüne savcılık, Mustafa Neşeli’nin “Zincirleme şekilde hanıma karşı silahla tehdit” suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz