Gabi’den çok konuşulacak itiraf! ‘Kariyerimdeki en kötü an…’ – Voleybol Haberleri

Sultanlar Ligi ekiplerinden VakıfBank, 13-17 Aralık tarihlerinde Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenecek olan Hanımefendiler Dünya Kulüpler Şampiyonası için hazırlıklarını sürdürüyor. Sezona Sultanlar Ligi’nde 12 maçta 11 yengi ile başlamış olan sarı-siyahlı ekip, Şampiyonlar Ligi’nde çıkmış olduğu 3 maçta ise 2 yengi aldı.

Gabiden çok konuşulacak itiraf Kariyerimdeki en kötü an...

VakıfBank’ın Brezilyalı oyuncusu Gabi Guimaraes, sürem başlangıcı, Hanımefendiler Dünya Kulüpler Şampiyonası, sezonun geri kalanı ve ekip kaptanlığı dahil birçok mevzuda Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulunmuş oldu. Sezona Şampiyonlar Kupası’nı kazanarak iyi bir başlangıç yaptıklarını belirten Gabi, sezonun geri kalan bölümüyle ilgili olarak, “Bizim için şahane bir sürem başlangıcı oldu. Süper Kupa’yı kazanarak sezona başladık. Süper kupalar daima zor olsa gerek şu sebeple yeni oluşmuş bir ekip oluşmuş ve yeni gelen adlar vardır. Sürem başındaki bu büyük maçlar takımın mücadelesini ve ruhunu da göstermesi adına önemliydi. Bazı değişimler olmuştu sadece buraya gelen her insana VakıfBank’ın değerlerini ve neler yapması icap ettiğini öğretmek için de mühim maçtı. Bunu başarmış olduk” ifadelerini kullandı.

3 YILDIZ HEDEFTE

“DAHA İYİ OLDUĞUMUZU GÖSTERMEK İÇİN ÖNÜMÜZDE BİR FIRSAT VAR”

Kasım ayı sonlarında ligde Fenerbahçe Opet ve Şampiyonlar Ligi’nde Milano’ya karşı üst üste aldıkları iki yenilgiyi unutturmak için Hanımefendiler Dünya Kulüpler Şampiyonası’nın mühim bulunduğunu belirten tecrübeli oyuncu, “Maçları kaybettiğimiz için mutlu değiliz. Bunun üstüne konuşuyor ve neleri yanlış yaptığımızı anlayabilmeye çalışıyoruz. Sezona iyi başladık fakat iki mühim maçta istediklerimi ortaya koyamadık. Önümüzde Kulüpler Dünya Şampiyonası var. 10 gün içinde nelerin değiştiğini idrak etmek için antrenmanlarda devamlı konuşuyoruz. Hepimiz yüzde 100’ünü vermek için elinden geleni yapıyor. Neleri yanlış yaptığımızın üstünde duruyoruz. Daha iyi olduğumuzu göstermek için önümüzde bir fırsat var, o da Kulüpler Dünya Şampiyonası” diye konuştu.

Gabiden çok konuşulacak itiraf Kariyerimdeki en kötü an...

“KESİNLİKLE BU YIL, EN ZORLAYICI VE MÜCADELECİ SEZON”

VakıfBank’ta 5’inci sezonuna giren Brezilyalı oyuncu, geride kalan 4 yıla bakılırsa bu sezonun en zor sürem bulunduğunu vurgulayarak, “Her senenin değişik bir hikayesi var. Burada ara sıra değişimler yaşadık. Kesinlikle bu yıl, en zorlayıcı ve mücadelenin zor olduğu bir sürem bizim için. Sadece VakıfBank mantalitesi ve anlayışı değişmez. Bu formayı taşımak için her şeyinizi vermek zorundasınız. Öteki takımlar da yıldan yıla daha iyi oluyor. Türkiye Ligi’de gelişiyor. İnişler ve çıkışlar gelişmenin bir parçasıdır. Mühim olan inişler bulunduğunu niçin indiğinizi anlamaktır. Yeniden çıkışa geçmek için inişin sebebini çözmeniz gerekiyor. Elbet bu inişler, beni ve ekip arkadaşlarımı motive ediyor. Bizi ne kadar zorlayan rakipler olursa yüzde 100’ümüzü vermek için o denli sebebimiz oluyor. Kendimi geliştirmek adına bu zorlayıcı sezonlardan mutluyum” şeklinde konuştu.

TRANSFER İÇİN GÖRÜŞELİM

“ONLAR GİBİ İKİ LİDER İSİMDEN SONRA KAPTAN OLMAK BENİM İÇİN YENİ BİR MEYDAN OKUMAYDI”

VakıfBank’ta ekip kaptanlığı görevini en iyi şekilde yapabilmek için çaba sarf ettiğini belirten Gabi, “Giovanni beni kaptan olarak seçtiğinde normal olarak oldukca mutlu olmuştum. Benden ilkin de Gözde şeklinde, Melis şeklinde mühim kaptanlar olmuştu. Onların davranış şekillerine de bakıyordum. Gözde ile oynayamamıştım fakat Melis ile beraber oynamıştık. Onların bu ekip için neler yaptıklarını oldukca iyi biliyordum. Onlar şeklinde iki önder isimden sonrasında kaptan olmak benim için yeni bir meydan okumaydı. Bana güvenmeleri, benim için mutluluk vericiydi. Aynı değerleri paylaştığınız arkadaşlarınıza örnek olmak ve onları liderlik etmek benim için büyük mutluluk. Önder olduğunuzda sizin yapmadığınız bir şeyi ekip arkadaşlarınızdan bekleyemezsiniz. Onlardan neler yapmalarını istiyorsanız, ilkin siz yapmalısınız. Bu da beni zorlayan bir durumdu. Ben Melis’ten oldukca şey öğrendim. Giovanni’den de öyleki. Bu durum beni de oldukca geliştirdi. Bir tek voleybolda değil öteki spor branşlarındaki kaptanların da neler yaptıklarını seyrediyorum” açıklamasında bulunmuş oldu.

“BU TÜR UFAK TEFEK ŞEYLER FARKI YARATAN ŞEYLER OLUYOR”

Voleybolda oldukca sıkıntılı ve sıkışık bir fikstürün bulunduğunu ve bu durumun kendilerini zorladığını aktaran Brezilyalı smaçör, yapmış olduğu fizyolojik ve mental hazırlıklarla ilgili olarak ise şunları söylemiş oldu:
“Sıkıntılı bir fikstürümüz oluyor. Hem kulüp hem de ulusal takımda oldukca fazla maça çıkıyoruz. Bu durum bizi mental ve fiziki olarak oldukca zorluyor. Antrenmanlar ve maçlar içinde kafi dinlenme süresine haiz olduğumuzu söyleyemem. Saha içindeki performansım kadar saha haricinde yaptıklarıma da dikkat ediyorum. Vücuduma iyi bakıyorum. Günde minimum 7-8 saat uyumaya çalışıyorum. Yediklerime dikkat ediyorum. 4 senedir şekeri hayatımdan çıkardım. Organik beslenmeye çalışıyorum. Bu durum dinlenmeme ve vücudumun yenilenmesine de katkı sağlıyor. Sık sık meditasyon yapıyorum. İçime dönüyor ve kendimle yüzleşiyorum. Yoga yapıyorum. Bu tür küçücük şeyler farkı yaratan şeyler oluyor.”

Gabiden çok konuşulacak itiraf Kariyerimdeki en kötü an...

Gabi Guimaraes, kariyerinin ‘en’leriyle ilgili sorulan sorulara ise şu şekilde cevaplar verdi:

KARİYERİNDEKİ EN GÜZEL AN

“Tokyo Olimpiyatlarında kazandığımız gümüş madalya. Ulusal ekip formasını ilk giydiğimde olimpiyatlara gidip ülkeme madalya kazandırmayı hayal etmiştim. Boynuma madalyayı geçirdiklerinde gökyüzüne bakıp tüm aileme teşekkür etmiştim. O an benim için oldukca özeldi.”

KARİYERİNDEKİ EN KÖTÜ AN

“En fena an mevzusunda spesifik olarak bir şey söyleyemeyeceğim. Şu sebeple zor anlamış olur beni, daha iyisini yapmak için besleyen anlardır. Dizimden yaşadığım sakatlık ve 4-5 aylık süreç benim için zordu.”

GÖZLER ARABİSTAN’DA

KARİYERİNDEKİ KIRILMA NOKTASI

“VakıfBank’a geldiğim yıl diyebilirim. Konfor alanımdan çıkmıştım. Değişik bir şehre ve takıma gelmiştim. Yeni bir kültürle tanışmıştım. Kariyerim adına büyük bir adımdı ve birçok şey değişmişti. Zor anlarım kadar güzel anlarım da oldu.”

KARİYERİNDE BAŞARMAK İSTEDİĞİ EN ÖNEMLİ ŞEY

“2024 Paris Olimpiyatlarda altın madalya kazanmak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz