Filenin Sultanları’nın Sırbistan’ı devirip şampiyon olduğu final sonrası şaşırtan olay! ‘Ayıp ettin Guidetti enişte’ – Voleybol Haberleri

Milletler Ligi şampiyonu A Ulusal Hanım Voleybol Ekibi, 2023 CEV Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan ile karşılaştı.

‘VARGAS’TAN DAHA İYİ’

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Paleis 12 Salonu’nda oynanan final mücadelesinde rakibini 25-27, 25-21, 22-25, 25-22 ve 15-13’lük setlerle 3-2 yenen A Ulusal Hanım Voleybol Ekibi, organizasyon tarihinde ilk kez şampiyon oldu. Filenin Sultanları bu zaferle rakibinden 2019’un rövanşını da aldı. 4 yıl ilkin Sırbistan’a finalde kaybeden Milliler, bu kez kupaya kavuştu.

Filenin Sultanlarının Sırbistanı devirip şampiyon olduğu final sonrası şaşırtan olay Ayıp ettin Guidetti enişte

ŞAŞIRTAN GUIDETTİ GERÇEĞİ

Bu büyük başarı tüm ülkeyi sevince boğarken, Milliyet Gazetesi yazarı Attila Gökçe, maç sonrasında yaşanmış olan flaş bir vakası da gündeme getirdi. Attila Gökçe, ulusal takımın eski başantrenörü olan Guidetti için de flaş yorumlarda bulunmuş oldu.

BİR ZAFER DAHA

İşte Atilla Gökçe’nin ‘Ayıp ettin enişte!’ başlıklı yazısının o kısmı;

Avrupa Şampiyonluğu, sporda elbet oldukça kıymetli bir unvandır. Kıymeti, spor dalına göre değişiklik gösterir. Ekip oyunlarında, hangi dal olursa olsun, Avrupa Şampiyonluğu kazanırsak havalara uçarız.

Onur duyarız. Gururlanırız. Hanım voleybolcularımız, Filenin Sultanları, bizi öyleki havalandırdı ki hemen hemen yere inmiş değiliz. Elbet uçuyoruz. Bu sebeple A ekip seviyesinde ilk kere şampiyonuz… Peki, bireysel dallarda? O şampiyonluğun kıymeti, spor dalına gore, sporcuya göre değişiklik gösterir. Mesela grekoromen güreşte 130 kiloda 12 kez Avrupa Şampiyonu olan Rıza Kayaalp, elbet efsaneleşmiş sporcudur. Fakat bizce o şampiyonluklar Rıza için bayağı işlerden biridir.

Filenin Sultanlarının Sırbistanı devirip şampiyon olduğu final sonrası şaşırtan olay Ayıp ettin Guidetti enişte

Onun gözü dünya şampiyonluğunda da değil, kürsüde 5 kez altın basamağına çıktı. Fakat kendisi dahil, hepimizi havalara uçuracak bir hedefi var: Olimpiyat Şampiyonluğu. Bekliyoruz. Voleybolcularımıza ulaşınca… Brüksel’deki şampiyonluğa kadar gümüş ve bronz madalyalar aldılar. Gelişen kariyerleriyle internasyonal yıldız statüsü kazandılar. Başarıda devamlılık ve kararlılık gösterip istatistik oluşturdular.

HERKES ONLARI KONUŞUYOR

Türkiye Hanım Voleybol Ulusal Ekibi ilkin Milletler Ligi’nde şampiyon oldu. Derhal arkasından Avrupa Şampiyonluğu unvanını kazanıp dünya sıralamasında 1 numaradaki yerini korudu. Voleybol dünyasının devlerinden sonrasında Avrupa şampiyonlarını da peş peşe yenerek ayakta alkışlanacak bir başarı gösterdi. Bu başarı salonlardan taşıp tüm yurtta hepimize tekrardan “biz” duygusunu yaşattı. Gururlandık, duygulandık, göz yaşlarına boğulduk, mutlu olduk.

Filenin Sultanlarının Sırbistanı devirip şampiyon olduğu final sonrası şaşırtan olay Ayıp ettin Guidetti enişte

500 BİN EUROLUK ÖDÜL PARASI TEKNİK EKİP VE EMEKTARLARA

Şimdi oldukça dört gözle beklenen ayrıntılara geçiyorum: Kupa seremonisinde CEV’in şampiyon ekip için ortaya koyduğu 500 bin Euroluk ödülün devasa simgesel çekini aldılar ve derhal arka tarafa bıraktılar. Aşkın parayı yendiği bir andı o. Oldukca etkilendim. Peki o para nasıl dağıtılacak? TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ dostum deklare etti: “Elimizi sürmeyiz. O parayı takıma, teknik ekibe ve hizmetin görünmez kahramanlarına dağıtacağız.” Güzel para, helal olsun. Allah’a emanet ol harcasınlar. Türkiye Voleybol Federasyonu’nun senelik bütçesi 160 milyon TL… 30’a yakın sponsorları var. Verdikleri paranın açıklanmasını istemiyorlar. Bazı vakalar ve rekabet sebebiyle haklı olduklarını düşünüyorum.

Filenin Sultanlarının Sırbistanı devirip şampiyon olduğu final sonrası şaşırtan olay Ayıp ettin Guidetti enişte

‘GUIDETTİ BİZİMKİLERİ TEBRİK ETMEMİŞ’

Akif Başkan’a takıldım: “O paradan emektar Guidetti’ye de ufak bir hisse vermeyi düşünüyor musunuz?” Üstündağ güldü, ”Latife yaptığını biliyorum. Guidetti bizi üzdü” dedi. Başkan söyledi ki yakın bir geçmişe kadar Ulusal Takımın antrenörlüğünü meydana getiren, Vakıfbank takımında mesleğine devam eden, Türk eşi Bahar hanım ve ufak kızıyla İstanbul’da yaşayan, bizlere bir oldukça oyuncu kazandıran Giovanni Guidetti, Sırbistan’ın başlangıcında yer almış olduğu finalden sonrasında, bizimkileri kutlama etmemiş. Özetle “enişte” ayıp etmiş.

DÜNYADA ZİRVEDE

VARGAS HAVA YOLLARI

TRT Spor Spikeri sevgili dostum Mehmet Luk’i bilhassa kutluyorum. Voleyboldaki tartışılmaz uzmanlığı ve sunumuyla hem finali söyledi, hem izlenimlerini aktardı hem de voleybol eski ulusal oyuncumuz Hasret Özçelik’le kısa yorumlarla heyecanımıza yön verdi. Mehmet’in Vargas’la ilgili tanımlamaları da coşkuluydu. Malatyalı (!) kızımız smaçlarıyla sayı aldıkça uçuyordu Mehmet. Sonunda “Vargas Hava Yolları diye anonstan kendini alamadı.. Ve final anları. “Vargaass.. Vargaas.. 41.sayı.. Maçı bitiriyor. Avrupa Şampiyonuyuz. 41 kere maaşallah!” Sana da maaşallah, ağzına sıhhat Mehmet!

 

Filenin Sultanlarının Sırbistanı devirip şampiyon olduğu final sonrası şaşırtan olay Ayıp ettin Guidetti enişte

KUNT “GÜVEN” İSTİYOR

A Ulusal Ekip Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Ermenistan maçı hazırlıkları başlarken Avrupa Şampiyonluğu kazanan voleybolcularımızı ve meslektaşı Daniele Santarelli’yi kutladıktan sonrasında özetle şunları söylemiş oldu: “Bu başarı, ulusal takımları çalıştıran yabancı antrenörlere güvenin artmasına katkıda bulunabilir.” Anlayamadım, Kuntz’un bir “itimat” kaygısı mı var? Asla sanmıyorum. Oldukca rahat bir emek verme ortamı… Tıkır tıkır ödenen maaş, destek kadrolar… Tecrübeli yıldızlar ve genç yıldız adaylarıyla oldukça şeyler vaad eden bir ekip… Ne vakit geldin, nasıl gittin, diye sormayan bir anlayış. Eh, puan cetvelindeki pozisyonumuz da en azından şimdilik Almanya yolunu açık tuttuğuna gore.. Keyfine bak Herr Kuntz… Üzme kendini!

Filenin Sultanlarının Sırbistanı devirip şampiyon olduğu final sonrası şaşırtan olay Ayıp ettin Guidetti enişte

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz