Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ: ‘Asıl hedefimiz olimpiyatta madalya almak’ – Voleybol Haberleri

TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Bu mutlu sonu yaşamak, ülkemize bu ilki yaşatmak, bundan güzel bir şey olması imkansız. Bizi dualarıyla desteğiyle yalnız bırakmayan her insana teşekkür etmek isterim. Bu mutlu sonu daha fazlaca her turnuvada yaşamak istiyoruz” dedi.

CENAZE ARABASIYLA MAÇA GİRDİLER!

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, ABD’nin Teksas eyaletindeki Arlington kentinde oynanan 2023 FIVB Milletler Ligi final maçında Çin’i 3-1 yenerek tarihinde ilk kez şampiyon olan ve dünya sıralamasında 1’inciliğe yükselen A Ulusal Hanım Voleybol Ekibi’nın (Filenin Sultanları) başarı öyküsünü Demirören Haber Ajansı’na (DHA) söyledi.

Sporcularla ve Türk halkıyla gurur duyduklarını ifade eden Üstündağ, “TVF’de bugüne dek vazife yapmış tüm başkanlara ve yönetimlere teşekkür ediyorum. Bu öykü güzel bir öykü. Altyapısı eğer olmazsa, tesisi eğer olmazsa, plan eğer olmazsa, değişime ciddi bir halde ayak uydurulmazsa, tıkanan bölgeleri açmak için hamle yapılmazsa bu başarı hikayesi olmaz. Bu saydığım her şeyi zamanında gerçekleştirip bu noktalara geldik. Bu daha yolun başı. Asla altınımız yoktu, altın sahibi olduk” diye konuştu.

‘İNŞALLAH O SENE BU SENE, ALTINI YAKALAYACAĞIZ’

2023 FIVB Milletler Ligi’nde kazanılan şampiyonluğun arkasından hem erkekler hem de hanımlarda olimpiyat madalyası kazanmak istediklerini kaydeden Üstündağ, şunları söylemiş oldu: “Kısa bir süre sonrasında adamların Katar’da yapılacak FIVB Challenger Kupası var. Erkekler tarihinde ilk kez Japonya’da olimpiyat elemesi oynayacak. Hanımlarımız da Japonya’da olacak. Öncesinde de Avrupa şampiyonası var. 18 Ağustos’ta Almanya grubundayız. Oradan sonrasında da çeyrek final, yarı final ve finaller Belçika’da olacak. Orada da 2 tane gümüşümüz var, 3 tane bronzumuz var fakat altını yakalayamadık. İnşallah o yıl bu yıl ve altını yakalayacağız. Altınla dönmek istiyoruz.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ: Asıl hedefimiz olimpiyatta madalya almak

Olimpiyata hem erkeklerde hem de hanımlarda gitmek istiyoruz. Bu Türk spor tarihinde bir olacaktır. Olimpiyata gitmek güzel fakat bizim aslolan hedefimiz olimpiyatta madalya almak. Biz o kürsüye son olarak geçen yıl yaklaştık, 5’inci olduk ve madalyayı kıl oranı kaçırdık. Bunu kaçırmak istemiyoruz. Bir koç değişikliği yaşadık. Geçen koç 5 yıl vazife yapmış oldu. Bizim koç Sırbistan Ulusal Ekibi’ndaydı, geldi bizlere. Bizde vazife meydana getiren Giovanni de Sırbistan Ulusal Ekibi’na gitti. Değişimlerde vakit gerekseme oluyor. Biz bu zamanı iyi kullandık. Bizim hoca gene oradayken, fazlaca üst düzey oyuncular yokken VNL’i 3’üncü bitirmişti. Demek ki başarı göstermiş bir hoca tercih etmişiz bu da bizi mutlu etti.”

Türk vatandaşı olan ve ulusal takımda oynayan Melissa Vargas’a da değinen Üstündağ, Vargas’ın içlerinden biri bulunduğunu ve mühim çalışmalarla kendisini Türk vatandaşı yaptıklarını söylemiş oldu.

‘ÜLKEMİZE BU İLKİ YAŞATMAKTAN GÜZEL BİR ŞEY OLAMAZ’

Çeyrek finalde İtalya’yı rahat geçeceklerini fakat ABD’nin kendilerini zorlayacağını düşündüğünü söyleyen belirten Üstündağ, “Hatta maç öncesi söyleşi ederken ben şunu söyledim, ‘ABD-Türkiye maçının galibi şampiyon olur’ dedim. Hakikaten de öyleki oldu. Bizi zorlayan ABD maçı oldu. Oldukça rahat giden bir maç, 2-0’dı. 24-22’den mucize bir top çıktı, o an onun şokuyla 24-24 oldu. Oldukça açık ara giderken hadi 4’üncü set gitti gidiyor fakat mutlu sona orada ulaştık. Ben o maçtan sonrasında fazlaca rahatladım. Maçtan sonrasında Pelin ve hoca bana ‘fazlaca rahatsız başkan’ dediler. Ben de ‘maç maçtır, rahatlık değil fakat Çin’in birazcık daha bizim sisteme ayak uyduramayacağını düşünüyorum’ dedim. Hakikaten de değim oldu. 3-1 oldu fakat rahat oldu. Bu mutlu sonu yaşamak, ülkemize bu ilki yaşatmak, bundan güzel bir şey olması imkansız. Türkiye ile ABD içinde 8 saat fark vardı. Bir maçımız 03:30, bir maçımız 01:30’daydı. Resimlerden gördüğüm kadarıyla her binada ışıklar yanıyor, hepimiz açık alanlarda dev ekranlarda maç izliyor. Bizi dualarıyla desteğiyle yalnız bırakmayan her insana teşekkür etmek isterim. Bu mutlu sonu daha fazlaca her turnuvada yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ: Asıl hedefimiz olimpiyatta madalya almak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz