Voleybolcu İrem Çor’un İtalya kariyerine corona virüs engeli

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) sebebiyle dünya genelinde tüm spor dallarında iptaller ve ertelemeler yaşanırken salgının en oldukça etkilediği ülkelerden olan İtalya’da birinci voleybol ligi de ertelendi.

Adriyatik Denizi kıyısında Ancona kenti civarlarındaki Filottrano nahiyesinin takımına ocak ayı sonunda geçirme olan İrem, İtalya’da yaşamış olduğu süreci ve koronavirüs salgınının etkileriyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunmuş oldu.

İtalya’dan ortalama 20 gün ilkin döndüğünü ve koronavirüsle ilgili herhangi bir sorun yaşamadığını aktaran İrem, “Ben gelmeden tüm ülkede karantina diye deklare edildi. Ben de o sırada menajerimle konuşup Türkiye’ye dönmek istediğimi söyledim. Ligler ilkin 3 Nisan’a kadar ertelenmişti ve durum oldukça belirsizdi. İlk olay çıktığında İtalya’da oldukça ciddiye alınmadı. Ilkin 10 günlük bir ara yaşadık. Bu kadar büyüyeceğini onlar da düşünmüyordu. Ölüm hızı oldukça arttı. Bu durum oldukça üzücü. İtalya’da oynamak benim hayalimdi. Benim için birazcık kısa devam eden bir deneyim oldu.” diye konuştu.

Yaşamış olduğu kasabanın koronavirüsün ilk görüldüğü Şimal İtalya’ya uzak bulunduğunu özetleyen 24 yaşındaki pasör, şu ifadeleri kullandı:

“İlk olay olduğunda kuzeye maça gitmiştim. O gün maçları iptal edip, okulları 10 gün dinlence ettiler. Bu sürede insanoğlu evlerinde kalmadı. 10 gün takip edildi fakat olay sayısı düşmedi. Televizyonlarda koronavirüs sebebiyle uyarılarda bulunuluyordu fakat yararlı olmadı. Şu sebeple İtalyanlar gezmeyi, dışarı çıkmayı ve eğlenmeyi oldukça seviyor. Olay sayısı düşmeyince bir tek kuzeyi kapatarak bunu durdurabileceklerini düşündüler. Bu da çözüm olmadı. Şu sebeple bir gece öncesinde karar kamuoyuna sızdırıldı ve hepimiz başka yere gitmeye kalktı. Bunun sonucunda virüs tüm ülkeye yayıldı. Şu an oldukça ciddi engellemeler var. Ümit ederim her şey bir an ilkin normale döner.”

“Sözleşmem hala devam ediyor fakat oynanabileceğini düşünmüyorum”

İrem, İtalya 1. Voleybol Ligi’nin hemen hemen iptal edilmediğini sadece maçların kalmış olduğu yerden devam etmesinin güç bulunduğunu dile getirdi.

İtalya’nın koronavirüsten en oldukça etkilenen ülkelerden bulunduğunu hatırlatan İrem, “Gittiğimde takımımız 14 takımlı ligde 10. sıradaydı. İlk 3 maçı kaçırdım. Sonrasında 3 maça çıktım. Tam hedef maçlara çıkacağımız zamanda lig ertelendi. Liglerle ilgili herhangi bir iptal sonucu çıkmadı. Sözleşmem hala devam ediyor fakat oynanabileceğini düşünmüyorum. İtalya bu durumdan oldukça ciddi bir halde etkilendi. Oynamak istiyorlar fakat mümkün bulunduğunu düşünmüyorum.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“İtalya’da oynamayı oldukça isterim”

İrem Çor, koronavirüs salgınının geçmesinin peşinden İtalya’da oymayı istediğini söylemiş oldu.

Süreci takip ettiğini aktaran İrem, “İtalya’da birazcık daha uzun kalmayı diliyordum. Kısa bir dönem için gitmiştim. Bir kere daha deneyebilirim. Oldukça kısa kaldım ve bir tek 3 maça çıkabildim. Bu şekilde bir fırsat gelirse İtalya’da 1 sürem süresince oynamayı oldukça isterim. Yaşım genç ve değişik ekolleri tecrübe etmek isterim. Türkiye’den bir teklif gelirse burada da kalabilirim. Şu anda süreci takip ediyorum.” şeklinde görüş belirtti.

Çalışmalarına evinde devam ettiğini vurgulayan İrem, şunları kaydetti:

“İtalya ve Avrupa ülkelerinin ekonomisi oldukça fena durumda. Sporun nasıl etkileneceğini kimse bilmiyor. Şu anda yapılabilecek tek şey evde kalıp virüsün geçmesini beklemek. Fazla spor konuşacak durumda değiliz. Oldukça fazla can kaybı oluyor, her gün fena haberler alıyoruz fakat bu süreç geçtiğinde gelen teklifleri değerlendireceğim. Sadece şu anda evde günlük sporumu yapıyorum, kitap okuyorum ve birazcık öğrendiğim İtalyanca’yı geliştirmeye çalışıyorum. Ev işlerine destek oluyorum.”

2021’e ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı kazanan A Ulusal Hanım Voleybol Ekibi’nda forma giymeyi istediğini belirten İrem Çor, “Olimpiyat elemeleri sürecinde Türkiye’deydim. Her maçı izledim. Müsabakaları izlerken tüylerim diken diken oldu. Takımımız, elinden gelenin en iyisini yapmış oldu ve yüreğiyle oynadı. Bizlerden kuvvetli takımları yendiler. O yüzden oldukça gururlu ve mutluyum. Hayallerimden biri ulusal takımda oynamak. Bunun için oldukça çalışıyorum. Ümit ederim öyleki bir fırsat gelir ve ülkemi temsil ederim.” diyerek sözlerini tamamladı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz