Partizani Voleybol Takımı’nın antrenörü Bülent Karslıoğlu, salgın sürecini Türkiye’de takip ediyor

Arnavutluk’un Partizani Hanım Voleybol Ekibi’nı çalıştıran Türk alıştırmacı Bülent Karslıoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle Türkiye’ye döndüğünü ve süreci bu şekilde takip ettiğini söylemiş oldu. Karslıoğlu, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Arnavutluk’ta virüs salgınının Türkiye’den ilkin başladığına dikkati çekerek, “Salgın adım atar başlamaz antrenmanlarımızı iptal etmek zorunda kaldık. Arnavutluk Voleybol Federasyonu ligleri erteledi. Dolayısıyla evlerimize kapanmak zorunda kaldık.” dedi.

Arnavutluk’taki yetkililerinin salgının başlamasının arkasından lokantaları, kafeleri ve avmlerini iki gün içinde kapattığını hatırlatan Karslıoğlu, “Ben ilk 10 gün Arnavutluk’ta kaldım arkasından Türkiye’ye döndüm.” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk’ta liglerle ilgili kararın nisan ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek görüşmede netlik kazanacağını belirten Karslıoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Liglerin play-off şeklinde mayıs ayında oynanması düşünülüyor. Nisan başlangıcında çıkacak karara nazaran ben de Arnavutluk’a dönmeyi düşünüyorum. Play-off’larda takımımın başlangıcında olmak isterim. Güzel bir avantajımız vardı, onu kullanmak istiyoruz. Arnavutluk’ta tablo birazcık da olsa sürecin yatıştığı yönünde. Önümüzde bir aylık süreç var. Sürece nazaran yetkililerin durumu değerlendireceğini düşünüyorum.”

“Sporcular bir tek saha içinde savaşım etmiyor”

Koronavirüs salgını sebebiyle birçok ülkede mahalli liglerin yanı sıra internasyonal voleybol organizasyonlarının da ertelediğini hatırlatan Karslıoğlu, “Şampiyonlar Ligi, CEV organizasyonları, Avrupa’daki ligler doğru bir halde ertelendi. Sultanlar Ligi’nin ertelenmesi de doğru kararmış oldu. Sporcular bir tek saha içinde savaşım etmiyor. Ailelerinin de bulunduğunu düşünmek zorundayız. Aile büyüklerimizin ve sevdiklerimizin virüsten korunması için en güzel kararın verildiğini düşünüyorum. Sıhhat Bakanımız ve Spor Bakanımızın kararıyla ertelenme doğru oldu. Gelecek bilgilere nazaran play-off’un oynanıp oynanmayacağını daha iyi göreceğiz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Zor bir süreç bizi bekliyor”

Yaşanmış olan salgın sebebiyle gelecek sezonun da zor geçeceğine dikkati çeken Karslıoğlu, “Zor bir süreç bizi bekliyor. Virüsün tesirinin daha ne kadar hayatımızda olacağını bilmediğimiz için kulüpler bazında, internasyonal organizasyonlar bazında oldukça anlam ifade etmeyen durumlar olacak. Karar vermekte zorlanacağız. Takımlar transferde zorluk çekecek, organizasyonlar aksayacak.” diye konuştu.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın ertelenmesi yönünde alınan kararın da doğru bulunduğunu özetleyen Karslıoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Olimpiyatların ertelenmesi doğru karar. Sultanlarımız gelecek yıl en güzel şekilde bizi temsil edeceklerdir. Bizi madalya ile gururlandıracaklar. İnşallah kısa sürede bu virüs salgını sonlanır ve kaldığımız yerden spor ailemize geri döneriz ve özlediğimiz günleri yine yaşarız.”

Salgın sonrası her insanın yaşam tarzını değişiklik yapmak zorunda bulunduğunu vurgulayan Karslıoğlu, “Daha oldukca evde zaman geçiriyoruz. Uzun süreden beri aileme ayıramadığım zamanı değerlendiriyorum. Kitap okuyarak, çocuklarla oynayarak, mutfak işlerine destek olarak zamanı geçiriyoruz. Bununla beraber çocuklarla kesinlikle her gün minimum 45 dakika spor yaparak zamanı değerlendirmeye çalışıyoruz.” şeklinde görüş belirtti.

Liglerin ertelenmesiyle oyuncularına evlerinde yapabilecekleri bir antrenman programı hazırladıklarını kaydeden Karslıoğlu, “Teknik ekiple yaptığımız toplantı sonucunda bireysel antrenmanlar belirledik. Her gün kontrolümüz altında videoları kesinlikle paylaşıyoruz, süreci bu şekilde değerlendiriyoruz. Ben de evde performansımın düşmemesi için bireysel antrenman yapıyorum. Hareketsiz kalmamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk’tan döndükten sonrasında 14 gün karantina kuralına uyduğunu aktaran Karslıoğlu, “14 gün, karantina sürecin sonu değil. Bir başlangıç bulunduğunu bilip ona nazaran tedbirlerimizi almalıyız. Verdiğimiz kararlar tüm insanlığı etkileyecektir. Mümkün olduğunca mesafeyi koruyup, hijyenik ortamda kalmış olarak; asla ve asla gerçek gereksinimlerimiz olmayan bir şey için dışarı çıkmadan lütfen birbirimizi koruyalım.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bülent Karslıoğlu, Kovid-19 salgınına karşı başlatılan “Evde kal Türkiye” çağrısına da “Evde kal Türkiyem” diyerek destek verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz