FIVB antrenör eğitmeni Nejat Sancak, Japonya’daki izlenimlerini paylaştı

Bazı temaslar için Japonya’da bulunan ve Kovid-19 salgını sebebiyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın ertelenmesiyle bu ülkedeki izlenimlerini AA muhabiriyle paylaşan Sancak, “Bilhassa Avustralya ve Kanada’nın çekilme kararından sonrasında olimpiyatların bir yıl ertelenmesini yerinde buluyorum. Bu ortamda, bu konsantrasyonda insanoğlu organizasyona motive olamayacaktı. Karantina problemi de olacaktı.” dedi. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın gelecek yıl aynı isimle yapılacağına dikkati çeken Sancak, “Burada hediyelik eşya satan bir mağazaya uğradım. Hediyelik eşyada 2020 yazıyordu, ’İndirim isterim’ dedim; güldüler. Erteleme buradaki hediyelik eşya satışlarını etkilemiş durumda. Şu anda yüzde 10 indirimli satıyorlar.” diye konuştu.

Birkaç gündür Tokyo’da olduğuna dikkati çeken Sancak, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Japonya hükümeti, olimpiyatların elenmesinden sonrasında insanlara daha ziyade evde bulunmalarını telkin etti. Genel anlamda Japonlar buna uyuyor. Tecim ve yaşam devam ediyor. Olimpiyatların yapılacağı voleybol salonu, kaldığım otelin derhal yanında bulunuyor. Plaj voleybolu merkezi de var. Trafiğin aktığını da görüyorsunuz, yaşam devam ediyor. Japonlar bilgili insanoğlu; düzgüsel zamanlarda bile hasta olduklarında maske takan insanoğlu. Genel yaşamın içinde bu disipline dikkat ediyorlar.”

Koronavirüs salgını sonrası Japonya’da insanların olimpiyat konusunu oldukça düşünmediğini özetleyen Sancak, “Genel anlamda insanoğlu evde kalma kuralına uyuyor. Metro benzer biçimde yerlerde birbirlerine yaklaşmamaya çaba ediyorlar. Japonya’da her yer oldukça temiz, hijyene sıkı riayet ediliyor. Japonya’nın bunu kolay atlatacağını düşünüyorum, sıhhat sistemi de buna hazırdı.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Bu süreç uzayacak benzer biçimde gözüküyor”

Türkiye’de ve Avrupa’da liglerin ertelendiğini hatırlatan Sancak, “Bu süreç uzayacak benzer biçimde gözüküyor. Bence düzgüsel neticelerin, olduğu benzer biçimde tescil edilmesinde yarar var. Avrupa kupalarına katılacak kulüplerin bildirilmesi lazım. Küme düşmenin kaldırılarak aşağıdan gelecek takımlarla geniş bir lig olmalı. Bu, her branş için geçerli. Kademeli şekilde gelecek sezonlarda ekip sayısı düşürülebilir. Her şeyin başı sıhhat.” diye konuştu.

İşin ruhsal havasının kaçtığını belirten Sancak, “Liglerin mayıs ayında oynanmasının da bir anlamı olmayacak. İnsanların ilgisi dağıldı. Doğal ki gösterim kuruluşlarını ilgilendiren sıkıntılar var. Meydana getirecek bir şey yok, başa gelen çekilir. Mühim olan azca sayıda insan kaybıyla bu işi atlatmak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Öteki ülkelerde olduğu benzer biçimde Japonya’da da birçok yerin kapalı bulunduğunu vurgulayan Sancak, “Lokantalar da kapalı, direktife uyuluyor. Japonya’daki süreç bizi de negatif etkiledi. Bazı toplantılarımızı iptal etmek ya da web üstünden yapmak zorunda kaldık. Kaldığım otelde oldukça azca insan var. Salgın doğal tüm dünya ekonomisini etkiledi.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Kazakistan Hanım Ulusal Ekibi’nı çalıştıran ve bu ekibi 2019 Asya Şampiyonası’nda 5. meydana getiren Sancak, Kovid-19 salgını sebebiyle dünya ve Türk sporunu da zor bir senenin beklediğini kaydederek, “Umudumuz bu zor günlerin acele neticelenmesi ve önümüzdeki sezonun iyi geçmesi. Arkasından 2021’de 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın en iyi şekilde organize edilmesini arzu ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz