Genç voleybolcu İzel Kahraman, karantina günlerini Kosova’da geçiriyor

Kosova’nın KV M-Technologies Hanım Voleybol Ekibi’nda forma giyen 19 yaşındaki Türk oyuncu İzel Kahraman, tüm dünyayı etkileyen yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınında günlerini Kosova’da geçiriyor.

Salgın sebebiyle maçların ertelenmesi sonrası evindeki günlerini AA muhabirine değerlendiren İzel, Kosova’daki durumun iyi bulunduğunu belirterek, “Buradaki durum Türkiye’ye gore iyi. 71 olay sayısı açıkladılar ve bu zamana kadar bir şahıs yaşamını yitirdi. Ümit ederim en kısa zamanda hasta olan kişiler de iyileşir. Corona virüs salgını sebebiyle daha nasıl sonuçlanacağı belli olmadığı için kulübüm benim Kosova’da kalmamı istedi. Ben bu tercihten yana rahatsız değilim.” dedi.

Zamanı vardığında Türkiye’ye döneceğini vurgulayan genç voleybolcu, “Kaygım yok, yalnız ailemi fazlaca özlüyorum.” ifadesini kullandı.

Kosova’da maçların yine oynanıp oynanmayacağı yönünde ülkenin spor bakanlığının kararını beklediklerini özetleyen İzel, “Belirli bir tarih vermediler, ümit ederim en kısa zamanda yine oynamaya başlarız. Geri dönmek için bir plan belirlemedim. Aslına bakarsanız bu mevzuları antrenörlerimle konuşuyorum. Elbet yine Türkiye’ye döneceğim.” diye konuştu.

“12 gündür antrenman yapamıyoruz”

İlk kez büyük bir salgınla karşı karşıya kaldıklarını belirten İzel, şunları söylemiş oldu:

“Evet hakikaten bu şekilde bir durumla kendi adıma ilk kez karşı karşıyayım. Geçmiş yıllarda da bu biçim salgınlar, dünyanın değişik vatanlarında görülmüş. 12 gündür antrenman yapamıyoruz. Bu da ister istemez performansımızı etkileyecek. 13 gündür evdeyim. Bu durumdan rahatsız değilim. Her gün ne olursa olsun bir saat sporumu yapıyorum. Hocamız bizlere evde kullanabileceğimiz lüzumlu spor aletlerini sağlamış oldu. Bilhassa kitap okuyorum ve ne olursa olsun müzik dinliyorum. Hem de bu süreçte yiyecek yapma mevzusunda kendimi fazlaca geliştirdim.”

Evde ağırlıklı olarak fitness çalıştığını vurgulayan İzel, “Pasör olduğum için daha fazlaca ağırlık topuyla pas emek harcamaları yapıyorum. Bizim işimiz daha fazlaca saha olduğundan topla ilgili fazlaca fazla bir şey yapamıyoruz fakat fitness günlerimiz için evimizde olan aletlerimizi kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tokyo 2020’nin ertelenmesi

Kovid-19 salgını sebebiyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın ertelenmesine değinen İzel, “Bence olimpiyatların ertelenmesi mevzusunda doğru karar verildi. Japonya da olimpiyatlar için tehlikeli bir yer. Virüs tehlikesi geçince yine bir düzenleme olur diye düşünüyorum. Olimpiyatlara katılma hakkı elde eden ulusal takımımızı kutlama ediyorum. Büyük başarı gösterdiler ve ülkemizi gururlandırdılar.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Virüs salgınının tesirinin yalnız sporda olmayacağına dikkati çeken İzel, “Eğitim, iş yaşamı benzer biçimde her şeyde aksama yaşanacak benzer biçimde gözüküyor. Gecikmeler yaşanabilir, sporda da sezonlar artık geç biter.” diye konuştu.

“Hepimiz evinde kalmalı”

Virüs salgını sebebiyle dünyanın her yerinde insanların evinde kaldığını hatırlatan İzel, şunları söylemiş oldu:

“Şu an evimizde kalmamız gerekiyor ve lüzumlu olmadıkça dışarı çıkmamamız lazım. Lütfen hepimiz en azından bu durumlar düzelene kadar evlerinde kalmalı. 60 yaş üstü yaşlılarımızı da bizim benzer biçimde gençler koruyacak. Onlara yardım edelim. Hepimiz evinde kalmalı. Sıhhat Bakanımız da lüzumlu tüm açıklamaları ve uymamız ihtiyaç duyulan kuralları açıklıyor. Bu durumu tüm dünya olarak beraber atlatacağız.”

Evde kalanlara da tavsiyelerde bulunan İzel, “Evde kalmak büyük bir mesele değil. Şu anki dönem için bol miktarda ailenizle zaman geçirin, bu zamanlar devamlı fazlaca değerlidir. Evde yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapın.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz