Voleybolda son durum!

Küresel kriz haline gelen koronavirüs salgını, tüm dünyada spor organizasyonlarını büyük seviyede etkiledi. Internasyonal arenada başta 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ertelenirken bunun şeklinde daha birçok turnuva ya askıya alındı ya da iptal edildi. Ulusal liglerde de durum aynı. Ve bu salgın ‘Pandemi’ seviyesinden düşmediği sürece belirsizlik devam edecek.

Kısa zamana geniş program

Türkiye’de de 19 Mart’ta tüm ligler ertelendi. Bu karar öncesinde voleybolda düzgüsel sürem hem erkekler hem de hanımlarda sona vermişti. Sadece sezonun bitmesi, programın yoğunluğunu azaltmış durumda değil. Bu sebeple düzgüsel şartlarda mayıs başlangıcında şampiyon olan takımların belli olması gerekiyor. Sadece mart sonundayız ve çeyrek final ve yarı final seri maçlarına dahi başlanmış değil. Önümüzde de kısa bir vakit sadece hemen hemen eksikleri olan geniş bir takvim var. Ek olarak bazı kulüplerimizin Avrupa Kupaları’nda mücadelesini sürdürüyor olması koşulları daha da zorlaştıracak.

Altın sete dönülebilir!

En büyük mesele ise, salgının gidişatının belirsizliği… Bu şekilde olduğu sürece de yeni takvimin başlama tarihini netleştirmek neredeyse olanaksız. Bir öteki mesele da Türkiye Ligi’nde yeni fikstürü yapmak için 17 Mart’ta tüm kupalarında erteleme sonucu alan Avrupa Voleybol Konfederasyonu’nun (CEV) iyi mi bir yol izleyeceği. Bu sebeple federasyonun da yeni takvim için CEV’le beraber emek harcaması gerekiyor. Bir ihtimal yeni takvim oluşturulurken, Play-Off’lar kazanılmış maç yerine -eşitlikte 3. ya da 5. maça gidilmesi için- altın set kuralı seçeneği düşünebilir. Şu anda her şey, corona virüsün gidişatına bağlanmış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz