Türkiye bugün yapılan 2019 Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası finalinde Sırbistan’a 3-2 skor ile yenildi. Avrupa Şampiyonası tarihinde ikinci kez finale çıkmayı başaran ve final maçı oynayan Türkiye, bu sonuç ile beraber yine gümüş madalya aldı.

Maçın ilk setinin başlangıcını Sırbistan yaparken, maçın ilk bölümünü konuk olan ekip 3-2 önde bitirdi. Karşılaşmanın ilk setinde özellikle de savunma kısmında hata yapan Sultanlar karşısında Sırbistan fırsat bilerek farkı açtı ve 6-3 skor ile üstünlük elde etti. Rakibinin ataklarına file önündeki bloklarla karşı koymayı başaramayan filenin sultanları, Eda Erdem Dündar’ın performansı ve konuk takımın hataları arkasından da 9-9 eşitlik sağlandı. Kübra Akman’ın smacı ile birlikte Türkiye karşılaşmada ilk kez 15-14 skorla öne geçti. Hücumda istedikleri performansı yakalayan Türkiye farkı açtı ve 14-19 yaptı. Hande Baladın, Meryem Boz ve Eda Erdem Dündar’ın müthiş performansı ile Sultanlar ilk seti 25-21 skorla kazanarak 1-0 öne geçmeyi başardı.

Türkiye ikinci sete kötü başlangıç yaparken Sırbistan 6-2 skor ile üstünlük sağladı. Bu kısımda rakibine karşı etkili olamayan Türkiye özellikle de Mihajlovic’in sayılarına karşı koyamadı ve ara açılarak skor 11-5 oldu. File önündeki yıldızlardan Hande Baladın ve Meryem Boz ile maçta tutunmaya çalışırken Türkiye bir türlü aradaki farkı düşüremedi. Bu sette de bir türlü maçta konsantrasyonu sağlayamayan Sultanlar, Sırbistan karşısında özellikle de savunma kısmında büyük hatalar yaparak skor 22-16 oldu. Sonradan oyuna dahil olan Şeyma Ercan ve Gözde Yılmaz’ın güzel oyun performansı arkasından da Türkiye oyuna ortak olurken skoru da 23-21 yaptı. Eda Erdem Dündar’ın serviste topu dışarı atması ardından Sırbistan set sayısını kullandı. Bu servisten sonrada Gözde Yılmaz’ın smacı sonrasında da top dışarı çıkınca Türkiye seti 25-21 kazanarak 1-1 eşitlik sağladı.

Maçın üçüncü seti ise Meryem Boz’un attığı sayısı ile başladı. Türkiye’nin tüm hücumlarda attığı smaçlar dışarı çıkınca Sırbistan 9-4 üstünlük kazandı. Uzun bir aranın ardından Meryem Boz tekrardan atak yaptı ve Türkiye beşinci sayısını aldı. Maça sonradan katılan  Zehra Güneş ilk önce smaç sonrasında da savunma bloğu ile Türkiye’ye 2 sayı daha kazandırdı ve skoru 10-8 yaptı. Türkiye’nin hücumunda olan topları rakip savunmada kaldı ve arka alandan top çıkmadı böylece fark beşe çıktı skor ise 15-10 oldu. Sonradan oyuna dahil olan Fatma Yıldırım’ın üst üste smaçları üzerine milliler farkı bire indirmeyi başardı. Boskovic’in smacı dışarı çıkınca maçta 15-15 eşitlik oldu. Türkiye file önünde üçlü blokları ile başarılı olunca skor 19-18 oldu. Filenin Sultanları bu sette rakibine karşı direnmeye çalışsalar da bir türlü savunma ve hücumda istenilen başarıyı elde edemediler. Sırbistan son seti 25-21 alarak 2-1 öne geçmeyi başardı.

Dördüncü sette de kötü bir giriş ile başlayan Sultanlar, Sırbistan’a karşı 3-1 geride kaldı. Meryem Boz ve Zehra Güneş ile sayılar kazanan Türkiye 3-3 eşitlik sağladı. 8-6 geriye kalmasına karşı oyundan kopmayan Türkiye 8-8 skor eşitliğini yakaladı. Sırbistan tekrar 12-9 üstünlük elde etti. Ebrar Karakurt’un yaptığı smaç ve bloklar ile Türkiye yeniden 12-12 beraberlik elde etti. Sırbistan’ın 18-15 sayı ile öne geçmesinden sonra Hande Baladın ve Zehra Güneş ile savunmada başarı sağlayan Türkiye hücumda Meryem Boz ve serviste de Zehra Güneş ile 19-18 üstünlük yakalamayı başardı. Karşılaşmada yeniden geri düşen Türkiye, Zehra Güneş’in hücumdaki smacı ile 22-21 öne geçti. Sırbistan’ın son hücumunda file önünde çok iyi bir savunma sağlayan Eda Erdem Dündar’ın attığı sayı ile Türkiye seti 25-22 aldı ve 2-2 beraberlik kazandı.

Türkiye tie-break setine Ebrar Karakurt’un sayısı beraberinde 1-0 önde başladı. Son sete iyi başlangıç yapan milliler, hücumdaki smaçları ve savunma bloklarıyla 4-2 üstünlük sağladı.  Maçta 7-4 öne geçen Türkiye arka arkaya hatalar yaparak farkı bire indirdi. Filenin Sultanlarının arka arkaya hata yapmalarıyla Sırbistan maçı 11-9 yaptı. Fatma Yıldırım’ın smacı ile yeniden 12-11 öne geçmeyi başaran Türkiye bu üstünlüğünü sürdüremedi ve seti 15-13 skorla kaybetti.

Bu son set ile beraber maçı 3-2 kaybeden Türkiye, tarihte ikinci kez çıkmayı başardığı final maçında şampiyonluk şansını kaybetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz