Megasaray Hotels Open’ın basın toplantısı gerçekleşti – Tenis Haberleri

“Oyuncularımız kortlarda strateji kurarken ikimiz de onların başarı göstermiş olması için paydaşlarımızla stratejiler kuruyoruz”

Megasaray Club Belek’te düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Türkiye Tenis Federasyonu olarak her meydana getirilen organizasyonun, turnuvanın bir evvelkinden daha iyi olabilmesi için devamlı stratejiler ürettiklerini ifade ederek sözlerine başladı.

Bu stratejik planlamaların başarının kazanılmasındaki önemine değinen Durmuş, “Sayın Kemal Şahin ve ekibinin sportif, ticari ve gezim açısından kıymetli planlamaları bulunduğunu gördük. Gene Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Sayın Yavuz Gürhan Bey planlamanın ne kadar mühim bulunduğunu söylemiş oldu. Bir ilki başararak Olimpiyatlara giden sporcumuz Çağla Büyükakçay ve gene olimpiyatları hedefleyen ve olimpiyatlara gidebilmek için çalışan Zeynep Sönmez planlamalardan bahsederken birlikteliğin ve desteğin doğru şekilde yansıdığında neler olabileceğini özetlediler. Bugün burada olmamızı elde eden sporcularımız için Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yönlendirmesi ile biz de paydaşlarımızla beraber bu işi büyütebilmek adına devamlı stratejiler geliştiriyoruz. Şu şekilde ki tenis oyunu bir stratejidir. Tenis oynayan hepimiz bilir ki oyun stratejisini kurup kazanmak zorundasınız. Oyuncular bunu kortta planlarken Bakanlığımızın da talimatıyla biz de sporun tabana yayılması noktasında planlamalar gerçekleştirip kortlarda sporcu sayılarının artmasını sağlayıp artan sporcularımızın da ulusal ve internasyonal başarı sağlayabilmesi için organizasyonlar yapmak zorundayız” dedi.

“Sporcularımız gezi ve konaklama harcaması olmadan kendi devletlerinde turnuva oynuyor”

Sadece paydaşlar içinde topyekün bir bütünlük sağlanırsa dünyanın en iyisi olunabileceğine ve turnuvalarda kazanmanın sürekliliğini sağlanabileceğine değinen Durmuş, “Biz Türkiye Tenis Federasyonu olarak altyapıda anadolunun her yerinde yetenekli gençlerin kortlarda olabilmesi adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın illerde, ilçelerde kortlar yapmasıyla valilerimizle, belediye başkanlarımızla tenisin barışçıl dilini Türkiye’nin her noktasında yaydığımızı düşünüyorum. Buralardan yetenekli sporcularımızın da yukarılarda temsil edilebilmesi için Çağla ve Zeynep şeklinde kıymetli sporcularının ablalarının peşinden gidebilmeleri için büyük organizasyonlar da gerekiyor. Stratejik oyunun en mühim parçası da bizim için bu. Bu sebeple Türkiye Tenis Federasyonu olarak teniste başarı göstermiş olabilmek için ikimiz de kendi stratejimizi kurduk. Bu turnuvaların vatanımızda yapılabilmesi sporcularımızın, ailelerimizin maddi olarak rahatlaması adına mühim. Hm de ülkemize spor turizmi adına katabileceğimiz değerler açısından da vatanımızda yapılabilir olması oldukca kıymetli. Seneler ilkin Şahinler Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanımız Kemal Bey ile bir toplantı yaptığımızda aslına bakarsak bugün gerçekleştirdiğimiz şeyi bir hayalle başlatıp bugün bu noktaya getirdik. Gezi, konaklama önceliği olan bu turnuvalar kendi vatanımızda sporcularımızın gezi ve konaklama harcaması olmadan gerçekleşiyor. Dünyanın birçok yerinden yılda ortalama 10 bin sporcunun ülkemize yalnız turnuva oynamak için gelebiliyor. Senelerdir dünyanın en fazla turnuva düzenleyen ilk iki ülkesinden biri oluyoruz. Bizlerin bu işi tek başına yapabilmesi mümkün değil. Bu turnuvalar sporcularımıza hizmet edebilmesi ve dünyada söz sahibi olabilmemiz adına oldukca kıymetli” diye konuştu.

“Avrupa ülkelerinin yönetime seçtiği birinci şahıs Türkiye’den”

Meydana getirilen organizasyonların meyvesini Tennis Europe (Avrupa Tenis Birliği) Genel Kurulu’nda aldıklarını belirten Durmuş şöyleki konuştu: “Avrupa Tenis Birliği’nin seçimlerinde genel kurulundaydık. Bu yaptığımız ürünlerin bizlere kazandırdıklarını orada görüyoruz. Avrupa ülkelerinin yönetime seçtiği birinci şahıs Türkiye’den seçildi. Yönetim Kurulu Üyemiz Cem Tınaz Avrupa Tenis Birliği’nin en oldukca oyunu alarak birinci basit seçiliyor. Grand Slam ülkelerinin dahil olduğu bir oluşumda Türkiye olarak bunu başarabilmek yalnız benim ya da Cem Tınaz’ın başarısı olması imkansız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak genel politikamız, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın, sponsorumuz Şahinler Tüm ortaklık’in destekleri Türkiye’nin oldukca mühim ve çok da fazla büyük bir coğrafyaya haiz olması bizim bu yaptığımız etkili organizasyonlar da Avrupa’nın ve dünyanın dikkatini çekti. Elbet biz de senelerdir ektiğimiz tohumları ürüne dönüştürebildik. Ek olarak 2025 senesinde tüm Avrupa’nın yönetenlerini Antalya’da buluşturacak Tennis Europe Genel Kurulu’na da Megasaray’da ev sahipliği yapacağız.”

Durmuş tenis severleri 6 Türk sporcunun da mücadelesine sahne olacak turnuvayı izlemeye çağrı etti.

“300’ün üstünde turnuvada 25 bine yakın sporcu ağırladık”

20 ülkeden, 50 hanım tenisçinin katılmış olduğu, 115 Bin Dolar ödüllü, WTA 125 turnuvası “Megasaray Hotels Open”ın turnuvası hakkında data vererek konuşmasına başlamış olan Şahinler Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, “Turnuvada, eski dünya 2 numarası Vera Zvonareva ve eski dünya 35 numarası Polona Hercog şeklinde başarı göstermiş oyuncular savaşım edecek. Bu oldukca mühim turnuvada 4 MTA oyuncumuz, Türkiye’den 6 sporcumuzda ter dökecek. Megasaray olarak ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Megasaray’da bugüne dek ITF, Davis Cup, Billie Jean King Cup, ITF Wheelchair, ATP şeklinde dünya genelinde ses getiren ortalama 300’ün üstünde turnuva yapılmış oldu. Bu mühim turnuvalarda dünyanın dört bir bucağından gelen 25.000’e yakın sporcuyu ağırladık” dedi.

“Turizmde fark yaratmak için Megasaray bünyesine spor faaliyetlerini de ekledik”

Şu an Megasaray Belek otelde 580’i sporcu olan 1400 kişinin konakladığını ve otelin tamamen dolu bulunduğunu söyleyen Şahin, “Megasaray Hotels markamızla 5 otelimize ulaştık. Megasaray Club Belek, Megasaray Westbeach Antalya, Megasaray Resort Side, Megasaray Mount Erciyes, Das3917. Turizmde fark yaratmak için, Megasaray bünyesine spor faaliyetlerini de ekledik. Teniste Antalya’yı, MTA-Megasaray Tenis Akademi’yi marka yaptık. MTA kısa sürede en oldukca turnuva ve kamp meydana getirilen bir dünya tenis merkezine dönüştü. 60 kortumuz var. Her yıl akademiye gelen sporcu sayısı yüzde 20 artıyor. Dünya’nın birçok ülkesinden 40’a yakın oyuncu akademimizde eğitim alıyor. Şu ana kadar 30’un üstünde Türk ve yabancı genç oyuncuya burs imkanı sağlamaya devam ediyoruz. Bunların 6 tanesi Türk ulusal takımımızda oynuyor. Ülkemizi Junior Grand Slamlarda temsil etmeye hazırlanan oyuncularımız, 10’un üstünde ustalaşmış koçumuzla çalışıyor. Bu mühim turnuva WTA125’de savaşım edecek burslu oyuncularımızdan Anastasia Gureva, 2022’den beri MTA’da eğitim alıyor. 4 ITF Pro şampiyonluğu olan sporcumuz, gençlerde 2023’te Roland Garros tekler yarı finalisti ve ABD Open çiftler şampiyonu oldu ve 12 numaraya terfi etti. Hedefimiz kızımızı hanımlarda en kısa sürede Grand Slamlarda seyretmek. Bu turnuvada savaşım edecek bir öteki sporcumuz 14 yaşta Avrupa 7.si olan Ada Kumru. Hem junior hem de ustalaşmış turu bir arada yürüten Ada, J200 gençler turnuvasında 15 yasında şampiyon olan ilk Türk tenisçi. Şimdi 15 yaşlarında ve WTA şeklinde bu mühim turnuvada teklerde yarışacak. Böylesine büyük organizasyonlarla, gençlerimize daha kariyerlerinin başlangıcında dünyanın önde gelen sporcularıyla oynama şansı vermek ve deneyim kazanmalarını sağlamak oldukça mühim. Bunlar Türk tenisi için de atılmış oldukca mühim adımlardır” diye konuştu.

“Megasaray Mount Erciyes otelimizin yanına 11 tenis kortu yapacağız”

Organizasyonların Türkiye Tenis Federasyonu ile iş birliğinde gerçekleştiğini söyleyen Şahin, “İlk günden beri Türk tenisini Anadolu’ya ve dünyaya yayma vizyonumuzu yavaş yavaş gerçekleştiriyoruz. Belek’te 60 kortumuzda birkaç değişik turnuvalar bununla birlikte yapılıyor. Bu yaz bir yeni yatırım olarak

Kayseri’de Erciyes Dağı’nda, Megasaray Mount Erciyes otelimizin yanına 11 tenis kortu yapacağız. Kıymetli Başkanımız Cengiz Bey’in de desteğiyle Megasaray Tenis Akademi’mizi Erciyes dağına da getirmiş olacağız. Böylece vatanımızda 12 ay tenis turnuvası yapma imkanı sağlayacağız. Bununla birlikte Anadolu’da ve Güneydoğu’da yetenekli gençleri tenisle buluşturup yetiştireceğiz. Bu sayede Akdeniz’de elde ettiğimiz başarıları Kayseri’ye de getirip ülkemize daha çok istihdam yaratarak daha oldukca döviz kazandıracağız” dedi.
Şahin sözlerine şöyleki devam etti: “Turnuvada savaşım edecek tüm oyuncularımıza şimdiden başarılar temenni ediyorum. Organizasyonda alın teri döken her insana teşekkür ediyorum. Bilhassa otellerimizin Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Deniz Şahin’e, Yardımcısı Cüneyt Öztürk’e, MTA’nın direktörü Sulh Şahin’e ve MTA’nın baş Antrenörü Nika Kakulia’ya teşekkür etmek iterim.”

“Sektör ve Federasyonlarla iş birliği oldukca mühim”

Sporcu bulunamayan tüm branşlarda doğru planlandığında dünya şampiyonları, olimpiyat sporcuları ve hedeflerine güvenli adımlarla ilerleyen genç sporcuları çıktığını belirten Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, “Sporcularımızın da teşekkür etmiş olduğu Cengiz Durmuş’a ben de teşekkür etmek isterim bunlar hep doğru planlamalar, doğru adımlarla geliyor. Her şeyin ilki zor olsa gerek. Bu ilklerin yaşanması sonucunda geldiğimiz noktalar. Antalya gezim olmasıyla birlikte bir spor şehri ve burası artık bir spor ülkesi, dünyanın en güzel tesislerinde hususi bir destinasyonda sporcularımız yarışmalara katılıyor. Gezim konuşulmuş olduğu kadar artık alternatif sezonlarda sporun konuşulmuş olduğu bir kentte yaşıyoruz. Genç tesislerimiz ve alanında başarı göstermiş antrenörlerimizle, oldukca doğru planlamalar icra eden Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve paydaş iş birliklerimizle artık şampiyonlar ve organizasyonlar bu güzel şehre oldukca yakışıyor. Yılda averaj 100 dolaylarında internasyonal organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Dünyada tenis sporcularına kucak açan bu kadar oldukca tenis kortu olan başka bir kent daha yok. Bunlar planlanırken sektör ve Federasyon iş birlikleri oldukca mühim. Sporcularımız ve kafileleri her geldikleri organizasyondan oldukca mutlu anılarla ayrılıyor. Bu yolda bizle yürüyen tüm sektör temsilcilerimize bu planlamanın baş mimarı Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve Türkiye Tenis Federasyonu Başkanlığımıza ilimiz, sporcularımız ve Antalyamız adına teşekkür ediyorum. Katılan tüm sporcularımıza başarılar temenni ediyorum” dedi.

“Bu büyük turnuvalar bizi oldukca motive ediyor”

Ülkemizin oldukca büyük turnuvalara ev sahipliği yaptığını hatırlatan Çağla Büyükakçay sözlerine şöyleki devam etti: “WTA turnuvaları bizim ülkemize oldukca yakışıyor. O yüzden bu yıl WTA turnuvası organize eden Federasyonumuz ile beraber Megasaray’a oldukca teşekkür ederiz oyuncular olarak. Ana tabloda oynama fırsatını bana veren Cengiz Başkanımız olmak suretiyle Türkiye Tenis Federasyonu’na oldukca teşekkür ederim. Bu büyük turnuvalar bizi oldukca motive ediyor. Biz Megasaray’a ITF turnuvaları için gelip gidiyoruz fakat bu hafta bir WTA turnuvasının buraya ne kadar yakıştığını hep birlikte gördük. Siz değerli ziyaretçilerimizin desteği bizim için oldukca mühim, sayımızın artması için büyük sporcuların burada yer alıp alttan gelen sporculara örnek olması açısından oldukca kıymetli o yüzden oldukca teşekkür ederiz. Bugün maçım var. Zor süreçler geçirdim ve heyecanlıyım. Yine kendi seviyemi bulmak için ve internasyonal alanda yeni başarılar almak için dostlarımla birlikte ilerlemeye devam etmek için elimden geleni yapıyorum. Bu haftanın da oldukca iyi geçmesini temenni ediyorum. Önümüzde uzun bir sürem var ve bu da turun ilk toprak turnuvalarından biri. Her insana başarılar temenni ediyorum ve destekleyen her insana de teşekkür ediyorum.”

“İlk kez kendi sıralamam ile Türkiye’de düzenlenen bir WTA turnuvasında oynayacağım”

Antalya’da bu şekilde bir turnuva olduğundan oldukca mutluyuz ve oldukca talihli hissettiğini söyleyen ulusal sporcu Zeynep Sönmez, “Billie Jean King Cup öncesinde birazcık daha ayrı kalmış oluyorduk takımla turnuva öncesi çoğumuzun burada olmuş olması antrenörümüzün de bizi izliyor olabilmesi de oldukca kıymetli. Bu şekilde bir turnuvayı kendi evimizde oynadığımız için oldukca şanslıyız. Başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Ben ilk kez Türkiye’de düzenlenen bir WTA turnuvasında kendi sıralamam ile ana tabloya girebildim bu yüzden de fazladan mutluyum. Ümit ederim ki turnuva hepimiz için oldukca güzel geçer. Benim maçım da yarın olacak. Desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

26 Mart Salı başlamış olacak ana tablo karşılaşmalarının ilk turunda sporcularımızdan Zeynep Sönmez Fransız 8 numaralı seri başı Fiona Ferro, Çağla Büyükakçay Hırvat raket Tara Wurth, İpek Öz Macar raket Timea Babos, Ada Kumru ise İspanyol tenisçi Leyre Romero ile savaşım edecek. Organizasyon 31 Mart Pazar günü kupa töreni ile son bulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz