Simona Halep’e şok! 4 yıl men edildi… – Tenis Haberleri

Rumen tenisçi Simona Halep, Tenis Anti-Doping Programı’nı 2 ayrı ihlalle suçlandı. İlk ihlal, 2022 yılındaki ABD Açık’ta verdiği tertipli idrar testinde ortaya çıkan roxadustat maddesiyle ilgili ortaya çıkmıştı. Öteki bir ihlal ise sporcunun Biyolojik Pasaportu’ndaki (ABP) usulsüzlüklerle ilgiliydi. İhlalleri görüşmek suretiyle toplanan bağımsız bir mahkeme, 28 ve 29 Haziran 2023 tarihlerinde Halep’i ve Internasyonal Tenis Dürüstlük Ajansı yetkililerini dinledi.

Mahkeme, 11 Eylül 2023 tarihinde Halep’in kasıtlı olarak dopingle savaşım kurallarını ihlal ettiğini doğruladı. Halep’in 29 Ağustos 2022’de ABD Açık’ta toplanan idrar örneğinde roxadustat’ın varlığı ve kullanıldığı kanıtlandı. Rumen tenisçi, mahkemenin hak mahrumiyeti süresine saydığı Ekim 2022’den bu yana geçici olarak uzaklaştırılmıştı. Bu yüzden eski dünya bir numarasının uzaklaştırma cezası, 7 Ekim 2022’den 6 Ekim 2026’ya kadar sürecek.

Halep de mevzuyla ilgili olarak dış basına yapmış olduğu açıklamada Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) başvuracağını ve kendisine ürünler veren gıda takviyesi şirketi hakkında yasal işlem başlatacağını belirtti.

ROXADUSTAT HAKKINDA

Roxadustat, anemi tedavisinde yasal olarak kullanılan bir maddedir sadece hemoglobini ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini artıran bir kan doping maddesi olarak kabul edildiğinden WADA Yasaklı Maddeler sıralamasında yer verilmiştir.

Simona Halepe şok 4 yıl men edildi...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz