Wimbledon’da görev alan Türk hakemler konuştu! ‘Tenis geçmişe göre çok ilerledi – Tenis Haberleri

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Wimbledon’da ana tabloda dört, elemelerde ise dokuz Türk yargıcı vazife aldı. Dört hakemden kabul edilen Atakan Dürüst ve elemelerde vazife alan Arzu Akdilek, Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) sorularını yanıtladı.

ERGİN ATAMAN GÖZÜNÜ KARARTTI

“EN PRESTİJLİ TURNUVALARDAN BİRİSİ”
Gövde eğitimi öğretmeni olan Atakan Dürüst, 15 yıl ilkin tenise başladığını ve ilk olarak birinci aşama antrenörlük eğitimi aldığını, daha sonrasında ise hakemliğe geçmiş olduğu belirtti. Tenisin kandaki bir zehir bulunduğunu ve bulaştığında da kurtulmanın zor bulunduğunu söyleyen Dürüst, vazife almış olduğu Wimbledon’dan şöyleki bahsetti: “Dört tane Grand Slam var. Wimbledon bunlardan birisidir. Bence en prestijli olan turnuva. Ben Türk hakemlerinin oldukça yetenekli bulunduğunu düşünüyorum. Aramızdaki başhakemlerimiz, kule hakemlerimiz oldukça başarıya ulaşmış, oldukça yetenekli. Wimbledon’daki yargıcı sayımız doğal ki oldukça daha çok olabilirdi. Fakat öteki üç Grand Slam’e bu kadar sayı bile gönderemiyoruz. Wimbledon en oldukça gönderdiğimiz turnuvalardan birisi. Ben Türk hakemlerinin o mevzuda hakkının yendiğini düşünüyorum. Birazcık Türk olmamızla ilgili bir sorun yaşıyoruz internasyonal turnuvalarda. Dokuz şahıs elemede, dört şahıs ise ana tablodaydık. Ana tabloda oldukça daha çok Türk olabilirdi. Bu kabiliyete haiz oldukça hakemimiz var” ifadelerini kullandı.

Turnuvaya müracaat sürecini özetleyen Dürüst, “Her turnuvanın değişik şartları oluyor. Bir müracaat formu dolduruyorsunuz ve sizin başvurunuz değerlendiriliyor. Başvurunuza da yazmanız ihtiyaç duyulan birçok internasyonal turnuva olması gerekiyor. Ben 2016 senesinde başladıktan sonrasında açıkçası bunu hedef edinmiştim. Oldukça fazla yurt haricinde turnuvada çalıştım. Doğal sonrasında onlar biriktikçe daha büyük turnuvalara gitmeye başladım. En sonunda ise Wimbledon seçimine kadar geldi. Dil bilinmesi, insan ilişkileriniz iyi olması, soğukkanlı olunması gerekiyor. Birçok ölçek var aslına bakarsak. Fakat bu tarz şeyleri yapabilen oldukça iyi hakemlerimiz bulunduğunu söylemek isterim” diye aktardı.

Wimbledonda görev alan Türk hakemler konuştu Tenis geçmişe göre çok ilerledi

“KENDİMLE VE TÜRK HAKEM CAMİASI ADINA GURURLUYUM”

Yapmış olduğu işten gurur duyduğunu ifade eden başarıya ulaşmış yargıcı Atakan Dürüst, “Oraya oldukça tecrübesiz gitmek yapılabilecek bir şey değil. Bu sebeple büyük oyuncularla beraber çalışırken büyük bir baskı hissediyorsunuz. Benim öyleki bir şansım vardı ki ben o oyuncularla oldukça daha ilkin çalışmıştım. O birazcık yardım etmişti bana. Oldukça stresli bir iş. Bir de ülkenizi temsil ettiğinizi hissediyorsunuz. Konuşmanız, tavrınız, emek harcama şekliniz, nasıl iş çıkardığınız hep izleniyor ve devamlı olarak puanlanıyor. Buna gelecekte de devam edebilmek için oldukça daha çok şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Doğal ki oldukça heyecanlıydım. Wimbledon oldukça üst düzey dediğimiz turnuvadır. İlk seçildiğime dair maili aldığımdaki heyecanımı anlatamam, oldukça büyüktü. Oraya ilk girişim, ilk Wimbledon’daki müzeyi gezişim asla unutmayacağım anılardır. Doğal ki oldukça büyük bir vaka benim için. Kendimle de, Türk yargıcı topluluğu adına da bu gurur duyuyorum” diye konuştu.
Turnuvada yaşamış olduğu deneyimi değerlendiren Atakan Dürüst ilerideki işleri hakkında data vererek, “Wimbledon’dan oldukça büyük hatıralar ile döndüm aslına bakarsak. Oranın emek harcama sistemi, oranın havasını, o atmosferi görebilmek, yaşayabilmek bunların hepsi oldukça büyük hatıralar. Büyük bir turnuvada çizgi hakemliği yapıyorsanız, kimi zaman oldukça ince durumlarda karar vermeniz gerekiyor. Oldukça stres dolu bir karar anı. Onda yanıldığınız anlamış olur olabiliyor. Onlarda oldukça fena hissediyorsunuz. Fakat devam edebilmeniz gerekiyor. O stresi de yenebilmeniz gerekiyor. Kazakistan’ın Astana şehrinde oldukça büyük bir turnuva vardı. Orada her maç final gibiydi. Ortaya her çıktığımızda oldukça heyecanlıydık. Orası benim için oldukça özeldi, büyük bir deneyimdi. Yazları çizgi hakemliği yapıyorum. Son 3-4 yılımı buna ayırıyorum. ATP’lere, WTA’lere ve Challengerlara çizgi hakemi olarak gidiyorum. Ağustos’un ilk haftasında Almanya’da Challenger turnuvası var. Oraya çağrı edildim. Oradan iki hafta sonrasında Polonya’da WTA ve Challenger turnuvalarında vazife alacağım” dedi.

SÜRPRİZ GELİŞME

“YETENEK OLARAK HİÇBİR EKSİĞİMİZ YOK”

Son yıllarda Türkiye’deki tenis sporunu ve oyuncuları değerlendiren Dürüst, “Oldukça genç, oldukça iyi, potansiyele haiz hakemlerimiz var. Daha yeni White Badge ve Bronze Badge olan arkadaşlarımız, yurt haricinde çizgi hakemliği meydana getiren arkadaşlarımız var. Ben bizim hakemlerimizin önünün açılması durumunda başarıya ulaşmış olacağını esasen biliyorum. Bu ülkenin tenisteki düzeyi ile de ilgili bir durum. Eğer, Türkiye hanımlarda ve erkeklerde ilk yüze oyuncu sokarsa ve bu devamlı hale gelirse bu hakemlerimize de yansıyacaktır. Oldukça yetenekli oyuncularımız da var. Bizde sanırım birazcık eğitim problemi yaşanıyor. Tenis sporu için belli bir ekonomik düzeye haiz olunması gerekiyor. Bu ekonomik durum ile birlikte alıştırmacı sıkıntısı ortaya çıkıyor. Kabiliyet olarak hiçbir eksiğimiz yok. İlk yüze daha ilkin oyuncu soktuk. Büyük turnuvalar kazandık. Bunların devamlı hale geleceğini düşünüyorum. Fakat bu daha oldukça destekle olacaktır. Türkiye Tenis Federasyonu’nun desteği var fakat ülkenin de tenis sporuna büyük bir desteği olması gerekiyor diye düşünüyorum” diye aktardı.
Son olarak gençlere tavsiyede bulunan Dürüst, “Tenisi seven insanoğlu gençler, ulusal çapta olan turnuvalarımıza, federasyon tarafınca düzenlenen internasyonal turnuvalarımıza yargıcı olarak katılabilirler. Her yıl hakemlik kurslarımız açılıyor. Bunlara katılarak hakemliğe adım atabilirler. Gelecek onlara ve gayretlerine bağlı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Wimbledonda görev alan Türk hakemler konuştu Tenis geçmişe göre çok ilerledi

DOKUZ TÜRK HAKEMDEN BİRİ: DİLEK AKDİLEK

Elemelerde vazife alan dokuz Türk’ten kabul edilen Arzu Akdilek ise tenise lise yıllarında başladığını ve evladı olduktan sonrasında kısa bir süre tenise ara verdiğini söyleyerek, “Tenise yine başladığımda senyör tenisçi olarak vazife aldım. Senyör tenisçi olarak devam edip, birkaç yıl ulusal takımda oynadım. Onunla ilgili bazı hedeflerim vardı. Birkaç yaş grubunda ulusal takıma girdim. Yakın dostlarım dil bildiğimi ve ilerleyip internasyonal yargıcı olabileceğim mevzusunda bana ön ayak oldular. Ben de tenis turnuvalarında hedeflediğim bölgelere ulaştığım için birazcık da o tarafı tecrübe etmek istedim ve oldukça hoşuma gitti. 2004 senesinde TTF’den tenis hakemliği aldım. Sonrasında 2010 senesinde İtalya’daki okula gidip internasyonal tenis hakemliği eğitimi aldım. Sonrasında oynamayı bırakıp, meslek olarak hakemlik halletmeye devam ettim” dedi.
Müracaat sürecini özetleyen Akdilek, “Ilk olarak AYTEF’te tüm hakemlerin bir sayfası oluyor. Wimbledon’un başvuruları orada yayınlanıyor. Oradan başvuruyoruz. Oranın şefi, tenis federasyonu ile konsolidasyon sağlayarak seçimleri yapıyor. Kaç kişisin başvurduğunu ve adları bildiriyorlardır. Tenis Federasyonu’nun da önerilmiş olduğu insanoğlu oluyordur. Bu sebeple oranın şefi, Türkiye’deki turnuvalarımıza şef olarak geliyor. Karşılıklı Erasmus programı şeklinde bir şey oluyor. Onlar bizlere geliyor, biz onlara gidiyoruz” şeklinde konuştu.

“DÜNYADA EN ÇOK TURNUVA DÜZENLEYEN İKİNCİ ÜLKEYİZ”

Turnuvada daha çok Türk hakemin vazife alması icap ettiğini söyleyen Akdilek, “Dünyada en oldukça turnuva düzenleyen ikinci ülkeyiz. Birinci İspanya, ikinci Türkiye. Oldukça şeklinde görünse de ona nazaran yargıcı sayımız azca. Wimbledon’da vazife almayı hak eden arkadaşlarımız da var. Oldukça daha çok hakemimiz olabilirdi” dedi.

Başka turnuvalarda da vazife aldığını fakat Wimbledon’ın daha değişik bulunduğunu söyleyen Akdilek, “Wimbledon’ın atmosferi, geleneksel bir turnuva olması, giysisi, yönetmeliği ve oyuncularının bembeyaz giyinmesi, apayrı bir vaka. Öteki büyük turnuvalarda Federer ve Djokovic’in maçlarına devamlı çıkmamıza karşın; Wimbledon’a girince, havayı soluyunca insan sanki bambaşka bir gezegendeymiş şeklinde hissediyor” ifadelerini kullandı.

Yargıcı olarak vazife almış olduğu bir turnuvada unutamadığı bir anısını özetleyen Akdilek, “Federasyondan arkadaşımla katıldığım bir turnuva vardı. Büyük turnuvalarda şahin gözü oluyor. Biz davet yaptığımızda, oyuncu itiraz ettiğinde kameralarla bakıyorlar. Orada oldukça oldukça yakın bir top için oyuncu şahin gözü istemişti. Aşırı heyecanlanmıştım ve benim kararım doğru çıktı. Ondan sonrasında da tüm toplumsal medyada benim ve maçın görüntüsü dönmeye başladı. O oldukça heyecanlı bir andı” diye konuştu.

Wimbledonda görev alan Türk hakemler konuştu Tenis geçmişe göre çok ilerledi

“TÜRKİYE’DE TENİS GEÇMİŞE GÖRE ÇOK İLERLEDİ”

Son olarak Türkiye’deki tenisin gelişmesini değerlendiren ve sporculara tavsiyede bulunan Akdilek, “Türkiye’de tenis geçmişe bakılırsa oldukça ilerledi, oldukça teşvik var. Okullarda oldukça bilgilendirme var. Doğu bölgelerimiz de keza öyleki. Doğuda tenisin ‘t’si bilinmiyordu fakat şimdi turnuvalar düzenleniyor. Şırnak, Batman ve Ağrı’da turnuva yapılmış oldu. Erzincan ve Van’da yapılacak. Iğdır’da turnuva yapılıyor. Örneğin ben İngiltere’ye Şırnak’tan gittim. Bunlar oldukça büyük başarı. Türkiye’nin bir ucuna kadar yayılabiliyoruz ve oyuncularımız çıkabiliyor. Bu büyük turnuvalara, elemelere bile olsa oynamak için gelebiliyorlar. Gençler oldukça iyi, oldukça süratli geliyor. Kısaca eski nesle bakılırsa oldukça daha bilinçliler. Doğal olarak eğitmenler ve kulüpler de daha bilgili. Her gün, her şey yenilendiği şeklinde bilgiler de tazeleniyor. Tenis her yaşın sporu bence. Her isteyen, her yaşta başlayabilir. Eskiden varlıklı sporu olarak adlandırılıyordu fakat şimdi ulaşılması daha kolay. Belediyenin parasız kursları var, ikinci el malzemeler var. Adım atmak isteyen hiçbir şekilde korkmadan başlasın. Yargıcı olmak isteyenlere de tenis oynamalarını tavsiye ediyorum. Bu sebeple tenis oynarlarsa maçı yönetirken, oyuncuların psikolojisini idrak etmek, topu takip ederken nereye düşebileceğini hissedebilmek onlara artı oluyor. Oldukça daha kolay ilerleyebilirler. Her insanın denemesini tavsiye diyorum” ifadelerine yer verdi.

‘BEN YAPMAZDIM’

Wimbledonda görev alan Türk hakemler konuştu Tenis geçmişe göre çok ilerledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz