Milli tenisçilerden Cudi Cup’ta gösteri maçı – Tenis Haberleri

Şırnak Gabar Dağı’nda, 2’nci Internasyonal Cudi Cup Tenis Turnuvası kapsamında Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası’nda gosteri maçı yapılmış oldu. 14 yaş ve altı sporcuların yarışacağı turnuva, Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Türkiye Tenis Federasyonu koordinasyonunda Şırnak Valiliği, Şırnak Belediyesi, Şırnak Üniversitesi iş birliğiyle 22-27 Mayıs içinde internasyonal düzeyde gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, İran, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin gelen sporculara da ev sahipliği meydana getirecek turnuvada toplamda 66 sporcu savaşım edecek.

Turnuva kapsamında Şırnak’a gelen ulusal tenisçiler İlay Yörük ve Melis Sezer, Gabar Dağı’nda gosteri maçı yapmış oldu. Etkinliğe Vali Osman Alim, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Belediye Başkanı Mehmet Yarka ve sivil cemiyet kurumlarının temsilcileriyle sporcular katıldı.

“BURALAR ARTIK PETROL DAĞLARI”

Vali Osman Alim, konuşmasında, “2000 rakımda ülkemizin en mühim petrol rezervlerinin bulunmuş olduğu alandayız. Mühim petrol rezervi burada bulunmuş oldu. Bulunan biriki, ülkemizin yüzde 10’unu karşılıyor. Bugün burayı daha da anlamlı kılan Cudi Cup Tenis Turnuvası’dır. İkincisini yaptığımız internasyonal turnuvanın bu yıl özelikle ilk ayağını ulusal sporcularımızla beraber gosteri maçıyla başlatıyoruz. Aslen bunu anlatmak istiyoruz; Şırnak’ımızın her yönüyle ulusal olan çalışmasını halka anlatmak. Ulusal sporcularımızla ülkemizin oldukça mühim gerekseme kalemlerinden kabul edilen petrolde dışa bağımlılığı azaltmak için burada verilen savaşım. Burası düz bir ova değil, burada eskiden maalesef terör hakimdi fakat şimdi devletimiz tam anlamıyla bu dağlara hakim. Cudi, Gabar, Bestler Dereler ve Kato, eskiden bu dağların adını duyunca 20 yaşındaki tüm yurttaşlarımız terör dağları olarak biliyordu. Artık buralar terör dağları değil, petrol dağları. Cudi’de mühim kömür rezervleri de var, mühim keşifler yapılmış oldu. Bir tek bu kuyudan 1250 varil üretim yapılıyor. Büyük mücadeleyle bugüne geldik. Burada jandarmamız, TSK, danışma birimlerimiz, güvenlik korucularımız gece gündüz demeden savaşım vererek bunu sağladılar. Buralar bırakın petrol keşfi yapmayı, köyleri boşaltılmış, vatandaşın köyünden edilmiş topraklardı” dedi.

“22 KÖYÜ YERLEŞİME AÇIYORUZ”

Vali Alim, 22 köyü yerleşime açacaklarını söyleyerek, “Köylülerimizin üretim faaliyetleriyle birlikte Türkiye Petrolleri yeni istihdam sahaları oluşturdu. Oldukca şükür burada artık gençlerimiz umutsuz bir halde başka illere göç etmek zorunda değil. Burada iş, aş bulacak. Burası Türkiye’nin en büyük petrol ve petrokimya şehri olacak. Burayı azca ilkin raket sesleriyle inlettik. Eskiden burada roket sesleri inliyordu maalesef fakat oldukça şükür, sağladığımız itimat ortamıyla beraber ulusal sporcularımızla gosteri maçı da yaptık. Bu meydana getirilen etkinliğin ülkemize ve Şırnak’ımıza hayırlar getirmesini arzuluyorum” diye konuştu. (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz