2022'de dünyanın gözü teniste Türkiye'deydi

Türkiye Tenis Federasyonu tenisi ülkenin her noktasına yayma emekleri ve Türkiye’yi bir tenis ülkesi haline getirme hedefi doğrultusunda toplamda 745 turnuva düzenleyerek 2022 senesi süresince en fazla turnuva düzenleyen federasyonlardan biri oldu.

Türkiye Tenis Federasyonu faaliyete geçecek yeni merkezi ve dünya standartlarındaki mevcut tesisleri ile 2023 senesinde da birçok mühim organizasyona ev sahipliği hayata geçirmeye hazırlanıyor.

2022’nin sportif başarı anlamında Türk tenisi adına birçok ilkin yaşandığı bir yıl olduğuna dikkat çeken Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, “2022 yılını ülkenin dört bir yanında meydana gelen organizasyonlarla her yaş grubundan birçok tenis severin hayatlarına dokunabilmenin mutluluğunu yaşayarak kapatıyoruz. Yıl süresince ülkemizi gururlandıran birçok başarıya imza attık. 4-5 Mart 2022 tarihinde Özbekistan’da düzenlenen adamların Dünya Kupası niteliğindeki Davis Cup World Group I Türkiye-Özbekistan Play-Off karşılaşmasında Türkiye, Özbekistan’ı 3-2 yenerek tarihte ilk kez Dünya Grubu I’e terfi etti. Kasım ayında Dünya Gençler Şampiyonası niteliğindeki Davis Cup Juniors ve Billie Jean King Cup Juniors Finalleri’nde Genç Kızlarda ulusal takımımız dünya 5’inciliğini elde etti. Federasyonumuz 2022 senesinde 620 ulusal, 125 internasyonal olmak suretiyle 745 turnuva düzenlerken toplamda 10.000’e yakın sporcu ziyareti ile ortalama 10 Milyon Euro senelik turizme katkı sağlamış oldu. Lisanslı tenisçi sayımız 86 bine ulaşırken dünyanın dört bir yanında yarışan sporcularımız ülkemizi temsil ettikleri turnuvalarda 513 kupa kazanmıştır” dedi.

 “Başkent Ankara’ya Yaşayan Bir Tenis Merkezi Kazandıracağız”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun talimatlarıyla ülkenin her bölgesine çeşitli tesisler yapıldığını aktaran Durmuş, Türkiye Tenis Federasyonu olarak bu tesislerde değişik turnuvalar gerçekleştirerek meydana getirilen tesislerin daima yaşayan merkezler olmasına dair emekleri sürdürdüklerini açıkladı. Durmuş, “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın mühim destekleriyle İstanbul’a kazandırılan TTF İstanbul Tenis Merkezi’nde Roland Garros öncesi dünyanın en iyi tenisçilerini ağırladığımız TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul turnuvasının geçtiğimiz yıl üçüncüsünü gerçekleştirdik. Bu organizasyonlar hem ülkemizin tanıtımı hem de sponsorlarımızın faaliyetlerimize dahil olabilmesi adına oldukca kıymetli. Başkentimiz Ankara’da oldukca güzel bir proje gerçekleştiriyoruz gene Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleri ile internasyonal arenada mühim bir merkez haline gelecek ve 7/24 yaşayacak tenis merkezimizi açacağız. İzmir’de bulunan Federasyonumuzun tesisi de artık kamp eğitim merkezine dönüştü. Federasyonumuzun İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Batman’daki tesisleri Olimpiyata Hazırlık Merkezleri haline gelecek ve altyapıdan sporcu yetiştireceğimiz, evlatlarımızın 24 saat eğitim görebilecekleri bir sistemle bu tesisler varlığını sürdürecek. Tohumlarını serptiğimiz bu sistemin meyvelerini alacağımız bir yıl bizi bekliyor” diye konuştu.

“Internasyonal Tenis Otoriteleri Türkiye’de Kurulan Sistemi Örnek Gösteriyor”

Başarıya giden yolda en mühim paydaşlardan kabul edilen mahalli yönetimlerle kurulan iş birliklerinin güçlendirilerek ulusal ve internasyonal turnuvaların sayılarının artırıldığına dikkat çeken Durmuş, “Ilkin ulusal turnuvaların sembolü olan sonrasında internasyonal klasmanda senelerce sürecek bir organizasyon olarak takvimdeki yerini alan Cudi Cup tenisin her yerde oynanabiliyor olmasının gerçek bir örneği oldu. Keza Van Akdamar Cup ve Erzincan Ergan Cup da bu yıl Anadolu’da ilk kez gerçekleştirdiğimiz turnuvalardan. Bu turnuvalarımızın sayılarını artırarak evlatlarımızın ülkelerinin her noktasında internasyonal turnuva oynayabilmelerini sağlayacağız” dedi. Mahalli yönetimlerle iş birliği halinde meydana gelen bu turnuvaların dünya tenis otoritelerinin de dikkatini çektiğini belirten Cengiz Durmuş şu şekilde konuştu: “Aynı hafta içinde Türkiye’de bulunan ve ülkemizdeki tenis faaliyetlerini yakinen takip eden ITF Başkanı David Haggerty ve Tennis Europe Başkanı Ivo Kaderka kurduğumuz bu sistemi örnek bir sistem olarak değerlendirerek Türkiye’de tenise olan ilginin oldukca iyi bir düzeyde bulunduğunu ifade ettiler. Türkiye gerek internasyonal standartlardaki tesisleri gerekse üstün organizasyon becerisi ile internasyonal organizasyonların aranan adresi konumunda. Billie Jean King Cup Afrika/Avrupa ve Asya/Okyanusya I Grup karşılaşmaları, TEB BNP Paribas Tenis Championship Istanbul, Gaziantep Cup Internasyonal Tenis Turnuvası, Davis Cup Juniors ve Billie Jean King Cup Juniors Finalleri, Avrupa Senyör Kulüpler Şampiyonası 2022 senesinde her yaş grubundan dünyaca meşhur adları ağırladığımız organizasyonlardan birkaçı.”  

“Sporcu Odaklı Destek Çalışmalarımızı Sürdüreceğiz”

Meydana gelen organizasyonlarla sporcuların hem puan kazanmaları hem maddi olarak kâr elde etmeleri mevzusunda çalışmaların sürdürüldüğünün bilgisini veren Durmuş “29 Ağustos-3 Eylül 2022 tarihleri içinde gerçekleştirdiğimiz Büyükler Türkiye Şampiyonası’nı ilk kez para ödüllü gerçekleştirdik. Gene mahalli yönetimlerle iş birliği anlamında güzel bir emek harcama olan 12-18 Aralık 2022 tarihleri içinde Trabzon’da gerçekleştirdiğimiz Türkiye Tenis Ligi Finalleri’nde ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi sporcularımızın konaklama ve yiyecek gereksinimlerini karşılarken, tenis kültürünün oluşması ve alt yapının gelişmesi açısından en mühim ürünlerimizden kabul edilen ligimizde finallere katılan her kulübümüze 15’er bin TL’lik altyapı desteği sağladık. Sporcu odaklı destek çalışmalarımızı yeni yılda da sürdüreceğiz.

“2023 Yılını En İyi Şekilde Karşılamaya Hazırız”

Sportif başarıların kazanılmasında en mühim etkenlerinden birinin eğitim bulunduğunu vurgulayan Cengiz Durmuş, “Sporcularımızı yetiştirecek antrenörler ve turnuvalarımızı en iyi şekilde yönetecek hakemlerimizin yetiştirilmesi için yıl süresince 39 yargıcı ve antrenörlük kursu gerçekleştirdik. Dünyaca meşhur eğitmenler eşliğinde gerçekleşen, antrenörlük sistemimizi internasyonal sisteme tamamen entegre hale getirecek TTF Alıştırmacı Eğitim Sistemi’nin Güncellenmesi Programı’nın iki eğitimini 2022 senesinde tamamladık. Bu programa ilişik son eğitimimizi ise 2023’de gerçekleştireceğiz. Federasyonumuzun tüm paydaşlarıyla, sporcularımız, kulüplerimiz, il temsilcilerimiz, hakemlerimiz, antrenörlerimiz, velilerimizle, ekip arkadaşlarımız ve tüm sponsorlarımızla 2023 yılını en iyi şekilde karşılamaya ve başarılarımıza yenilerini eklemeye biz hazırız” diyerek sözlerini noktaladı.

Türkiye Tenis Federasyonu 2023 Yılına Tempolu Başlıyor

2023 senesinde Türkiye’de gerçekleşecek bazı Internasyonal Tenis Organizasyonları

·      3-4 Şubat 2023/ENKA Spor Kulübü/İstanbul-A Ulusal Adam Takımının yarışacağı Türkiye-Slovenya Davis Cup Dünya Grubu I Play-Off karşılaşması

·      3-5 Şubat 2023/Global Spor Kulübü/İstanbul- 2023 TENNIS EUROPE WINTER CUPS BY DUNLOP-16 yaş ve altı oyuncuların yarışacağı Avrupa Kış Kupası Elemeleri kızlarda ve erkeklerde Belçika, Gürcistan, Almanya, İtalya, Moldova, Sırbistan, Slovenya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Norveç, Romanya, İspanya ve Türkiye ülkelerinden sporcular ülkeleri için savaşım edecek.

·      3-5 Şubat 2023/Zübeyde Hanım Tenis Eğitim Merkezi/İzmir-2023 TENNIS EUROPE WINTER CUPS BY DUNLOP-14 Yaş ve altı oyuncuların yarışacağı Avrupa Kış Kupası Elemeleri kızlarda ve erkeklerde Bulgaristan, Hırvatistan, Estonya, Almanya, Moldova, Hollanda, Türkiye, Ukrayna, Finlandiya, Büyük Britanya, Sırbistan, Slovenya, İspanya ve İsveç ülkelerinden sporcular ülkeleri için savaşım edecek.

·      19 Mart-1 Nisan 2023/Ali Bey Club Manavgat/Antalya-Manavgat’ta Internasyonal Tenis Federasyonu (ITF) Senyör takviminin en prestijli turnuvalarından ITF World Tennis Masters Tour World Team Championships and Individual Championships olarak adlandırılan Senyör Dünya Ekip Şampiyonası ve Senyör Dünya Ferdi Şampiyonası 19 Mart – 1 Nisan 2023 tarihleri içinde gerçekleştirilecek. 30 – 50 yaş içinde 5 değişik yaş kategorisinde dünyanın dört bir yanından sporcuların ülkesini temsil etmek için Antalya’ya geleceği turnuvada 160 takımdan, 1.000’e yakın sporcu maça çıkacak.

·      10-16 Nisan 2023/Megasaray Tenis Akademisi/Antalya- 11 ülkenin savaşım edeceği hanımefendilerin Dünya Kupası niteliğindeki Avrupa-Afrika Grup I serisi 10-16 Nisan 2023 tarihinde Antalya Megasaray Tenis Akademisi’nde gerçekleşecek. Letonya, Sırbistan, Macaristan, Bulgaristan, Danimarka, Mısır,

·      Norveç, İsveç, Türkiye, Hollanda ve Hırvatistan seride savaşım edecek ülkeler.

·      17-23 Nisan 2023/TTF İstanbul Tenis Merkezi/İstanbul-TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul bu yıl dördüncüsü düzenlenecek WTA turnuvası.

·      15 Mayıs 2023/Şırnak Üniversitesi Spor Kompleksi/15 Mayıs haftası Şırnak’ın bu yıl ikincisi düzenlenecek Tennis Europe turnuvası Cudi Cup gerçekleşecek.

·      4 Eylül 2023/Erzincan/4 Eylül haftası Erzincan’ın bu yıl ikincisi düzenlenecek Tennis Europe turnuvası Ergan Cup gerçekleşecek. 

11 Eylül 2023/Van/11 Eylül haftası Van’ın bu yıl ikincisi düzenlenecek Tennis Europe turnuvası Van Akdamar Cup gerçekleşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz