Cudi Cup'ın açılış töreni Bakan Kasapoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Internasyonal Cudi Cup’ın açılış törenine katıldı. 9 ülkeden 81 sporcunun iştirakı ile Şırnak’ta dün start alan organizasyon Cudi Dağı eteklerinde Şırnak Üniversitesi yerleşkesinde kurulan 4’ü açık, 2’si kapalı olmak suretiyle 6 kortta başladı. Turnuvada Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Kazakistan, Tunus, Polonya, İran, Gürcistan, İngiltere ve Litvanya’dan toplam 44’ü adam 37’si kız olmak suretiyle 81 sporcu savaşım ediyor. Düzenlenen açılış programına Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Ak Parti Milletvekili Rizgin Birlik, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Güvenilir Erkan ve oldukca sayıda davetli katıldı.  

CENGİZ DURMUŞ: DÜNYANIN GÖZÜNÜN BURADA OLDUĞU BİR TURNUVAYI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ 

Cudi Cup’ın festival havasında gerçekleştirildiğini kaydeden Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, “Spor bakanlığımızın sporu tabana yayıyoruz talimatıyla stratejiler belirledik. Nasıl olacaktı ve bununla beraber zincir halkalarını oluştururken dünyanın merkezinde nasıl yer edecektik mühim planlar yaptık. Ikimiz de inancımız olan tenisin ‘ben yapıyorsam hepimiz yapabilir’ anlayışıyla çıktığımız yolda hepimiz tarafınca oynanabilen spor bulunduğunu gösterme anlamında bakanımızın talimatıyla yola çıktık. Şırnak özelinde mahalli yönetimlerle neler başarılabileceğinin bir örneğini bu turnuva ile gördük. Bugün Şırnaklı 8 kızımız internasyonal turnuvada yer ediniyor. Birlikteliğin, sevginin, dostluğun, barışın en önemlisi centilmenliğin sporcularımızın rakibini yenerken bile korunması tenisin Anadolu’nun bir parçası bulunduğunu gösteriyor. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum daima yanımızda oldu. Mahalli yönetimleri oldukca önemsedik siz değerli üyelerimizin talimatıyla. Burada Şırnak’ta derme çatma tenis oynanırken valimizle bunun hayalini kurduk ve oldukca şükür ki dünyanın gözünün burada olduğu bir turnuvayı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.  

MEHMET YARKA: ŞIRNAK SPORDA HER GÜN GELİŞİM GÖSTERMEKTE 

Geçtiğimiz yıl Şırnak’ta tenis turnuvasını ulusal olarak gerçekleştirdiklerini kaydeden Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, “Bugün oldukca duyguluyum 1 yıl benzer biçimde kısa sürede Şırnak son yıllarda refah ortamı doğduktan ve mahalli seçimleri aldıktan sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki kabinenin burada festival anlamında etkinlikleri oldu. Beraberlik ve uyum daima başarı getirir. Valisi, milletvekilleri ve tüm birimleri ile bir aradayız. Şırnak oldukca çekti, bu gençler zamanında oldukca çekti. Top seslerinden barut kokusundan bu gençlerin spor yapma olanağı yoktu. Spordaki her dalda Şırnak gün be gün gelişim göstermekte. Sporun birleştirici gücü vardır. Spor meydana getiren birinde fena söz, kin olmaz” dedi. 

ŞIRNAK VALİSİ ALİ HAMZA PEHLİVAN: CUDİ CUP, BİR HAYALLE BAŞLADI 

Ali Hamza Pehlivan, Cudi Dağı’nın binlerce senelik zamanı olduğuna değinerek, “Şırnak, üstünde sayısız medeniyetler yaşamış son 40 senedir terörle mücadelenin en keskin olduğu yerlerden. Her yerinde kahraman Mehmetçiğimizin, korucularımızın, polislerimizin izleri var. Onların o mücadelesi olmasa bugün bu organizasyonu yapamıyor olacaktık. Son yıllardaki mücadelenin kalıcı olması anlamında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla güvenlik konseptleri oluşturuldu. Cudi Cup, bir hayalle başladı ve bugün internasyonal bir organizasyonu yapıyoruz Tenis federasyonu başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Ikimiz de yerelde valiliğimiz bağlı kurumlarımızla işin içinde olamaya çaba ettik. Burada sporun birleştirici enerjisini organizasyona aktardık. Genç Türkiye’mizin genç bir iliyiz. Yaş averajımız 21 ve her geçen gün sporcu sayımız artıyor. 3-4 yıl öncesinde 20 binli rakamlardayken 50 bin bandına neredeyse yaklaştık. Bunlara tesislerle desteklemeyle oluyor. Elimizden geldiğince gençlerimizi tesislere yönlendiriyoruz. Benim için de bu hafta bir veda haftası oldu. 3 yıl hizmet etmeye çaba ettik gururla şerefle onurla Şırnak ilimizde bir taş üstüne bir taş koyabildiysek onurunu yaşadık” şeklinde konuştu. 

BAKAN KASAPOĞLU: BU GÜZEL İMKANLARI YUKARILARA TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ 

Cudi Dağı’nda bayram havası bulunduğunu ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Gençlik haftasının coşkusu, heyecanı var. Bugün Cudi Dağı’nda sporun gücü ile gençlerin motivasyonu ve heyecanı ile halkımızın mutluluğu ile çiçekler açıyor. Bu güzel imkanları tıpkı bugüne dek beraber inşa ettiğimiz ve geliştirdiğimiz benzer biçimde daha yukarılara taşımaya devam edeceğiz. Gençlik haftasını ve 19 Mayıs’ı kutluyorum. Cudi Cup vesilesiyle vatanımızda ağırladığımız kıymetli sporcularımıza mutlulukla hatırlayacakları turnuva arzuluyorum. Bir hayalin gerçekleştiğini ve bu hayalin gerçeğe dönüşmesinin heyecanını paylaşıyoruz. Hiçbir hayal yalnız o imgesel kurarak gerçekleşmez. Hayallerin gerçeğe dönüşmesinin tek bir kuralı vardır; inanmak ve o inancın peşinden yılmadan koşmak. Bu tablo, bu inancın alın terinin cesaretin ürünü. Bunu beraber başardık” ifadelerini kullandı. 

“BU ORGANİZASYON EMEĞİN ÜRÜNÜ” 

Bakan Kasapoğlu, gayretle yeni sporcular kazandıracaklarını ifade ederek, “Bu şanlı bayrağı gururla dalgalandıracaklar. Bu organizasyon emeğin ürünü, Tenis Federasyonu başkanına teşekkür ediyorum. Spor dünyadaki en birleştirici olgulardan bir tanesi. Spor demek centilmenlik demek. Sonuçtan bağımsız rakibe saygı duymak empati oluşturmak demek. Burada bu tesislerimizle internasyonal standartlardaki kortlarımız diğer yanda yarı olimpik havuzumuz, Şırnak Üniversitesi kampüsünde. Tesislerimiz ve imkanlarımız ile yalnız spor iklimini yaşatmıyoruz, kardeşlik iklimini de yeşertiyoruz. Bu bölgede huzursuzluk çıkarmak isteyenlere bugüne dek izin vermedik, bundan sonrasında da izin vermeyeceğiz. Bu topraklarda devlet millet el ele aydınlık yarınlar için verilen mücadelenin pek oldukca şahidi var. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle yad ediyorum. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde aşılamaz denilenleri aştık, konulmuş olan tüm engelleri beraber yendik, yenmeye de hazırız. Birilerinin makus kaderi böyledir diyerek huzursuzlaştırmaya çalmış olduğu bölgeler istikrarın refahın, kalkınmanın ve kuvvetli yarınları sembolü. Şırnak’ta olduğu benzer biçimde Hakkari’den Kars’a, Kars’tan Edirne’ye tesislerimiz yükselmeye devam ediyor. Tüm halkımız nerede yaşıyorsa, tüm eserlere aynı şekilde erişecek. Devletimizin eli 85 milyonun elini tutacak, yüreğine dokunacak. Anadolu’nun birbirinden kıymetli evlatlarının haiz oldukları güçlenecek. Geldiğimiz bu düzey asla küçümsenmeyecek ve daha kuvvetli yarınlara hazırlık anlamında da bir düzey. Bir taraftan çağıl devasa tesisleri inşa ederken mahalle ve köylerimize butik alanlar kazandırıyoruz. Sporun nesilden nesle aktarılması için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye son 20 yılda eğitimden sağlığa, altyapıya, ekonomiye her alanda devrimi gerçekleştirdiği benzer biçimde Sayın Cumhurbaşkanımızın spora olan yardımıyla tesis devrimi de gerçekleştirildi. Devletimizde lisanslı sporcu sayısı 11 milyonu geçti. Avrupa’nın 40 ülkesinden daha çok. Bu potansiyeli en kuvvetli şekilde kullanmak bizlerin sorumluluğu ve bunun için çalışıyoruz. Hizmet anlayışının bir yaklaşımı. Olimpiyat ve paralimpik oyunlarında 2020 Tokyo ne kadar doğru yürüdüğümüzün en somut örneği. Bir ülkede spor gelişiyorsa, tesisleşme hamlesi var ise, bilimsel bakış var anlama gelir. Tesis altyapılarını tamamladık. Hakkari, Tunceli, Bitlis, Kars, Erzurum’da kış sporları her geçen gün artıyor. Bu dağlarda artık mutluluğun huzurun türküleri söyleniyor. Artık raket sesleri ile gençlerin luk sesleri ile yankılanıyor bu dağlarda” şeklinde konuştu. 

“CUDİ CUP GELENEKSELLEŞEN HALE GELECEK” 

Cudi Cup’ta yer edinen 81 sporcunun dostluğun, kardeşliğin ve rekabetin örneğini sergileyeceğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Tenis severler de federasyonumuzun toplumsal medya hesaplarından maçları canlı izleyebilecekler. Cudi’de ilk internasyonal turnuva deneyimi yaşanacak. Bu güzel alan akşamları ise gençlik festivaline dönüşecek ve birbirinden kıymetli sanatçılarımız burada sahne alacaklar. Cudi Cup gelenekselleşen bir hale gelecek. İstiyoruz ki her tenisçinin yolu Şırnak’tan bir kez geçsin bundan 10 yıl sonrasında grand slam kazananların hatıralarında Şırnak yer alsın. Altuğ ve İpek de Fransa Açık’ta eleme maçlarını oynuyor. Onlardan da güzel haberler bekliyoruz. Turnuvada ter dökecek tüm sporcu arkadaşlarımıza başarılar arzuluyorum” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, açıklamasının arkasından ise oynanacak tenis maçının para atışını gerçekleştirmiş oldu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz