Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na katılamayan Djokovic, Sırbistan’a döndü

Açık Tenis Turnuvası’na katılmak için gittiği Avustralya’da Covid-19 aşısı olmadığı nedeni öne sürülerek vizesi iptal edilen ve ülkeden sınır dışı edilen Novak Djokovic, bugün Sırbistan’a geldi. Melbourne’de bugün süregelen Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda ilerleyen saatlerde oynaması planlanan Djokovic’in turnuvaya katılamaması 21. Grand Slam şampiyonluğunu kazanma umutlarını da sona erdirdi.

Fransa Açık Turnuvası’na da katılamayabilir

Sırp tenisçi Djokovic’in bu yıl Mayıs ayında gerçekleştirilecek bir sonraki Grand Slam turnuvası Fransa Açık’a (Roland Garros) iştirak etmesi da münakaşa mevzusu oldu. Fransa parlamentosu tarafınca dün onaylanan aşı kartı yasası kapsamında, spor salonları da dahil olmak suretiyle halka açık bölgelere girmek isteyen 16 yaşın üstündeki kişilerin aşı kartına haiz olması gerekiyor. Fransa Spor Bakanlığı tarafınca bugün meydana getirilen açıklamada, ustalaşmış oyuncular ve izleyiciler de ilgilendiriyor olan aşı kartı uygulamasında muafiyet tanınmayacağı ifade edildi. Sadece bu kuralın, Mayıs ayından ilkin değişebileceği de açıklandı.

Djokovic’in 11 günlük vize mücadelesi

Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda yer almak için ülkeye gelen Djokovic, Covid-19 aşısı olmadığı ve tıbbi muafiyet belgesi kabul edilmediği nedeni öne sürülerek 5 Ocak’ta havalimanında 8 saat bekletildikten sonrasında ülkeye alınmamış ve göçmenlerin tutulduğu otele gönderilmişti. Korona virüs protokolleri gereği vizesi iptal edilen Sırp tenisçinin Avustralya Federal Mahkemesi’ne yapmış olduğu itiraz kabul edilmiş, vizesi geri verilmişti.

Kararın arkasından tutulduğu otelden ayrılan Djokovic, turnuva için antrenmanlara başlamıştı. Sadece mahkeme sonucuna karşın ‘vize iptali’ inisiyatifini elinde bulunduran Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, bu durumun aşı karşıtı fikirleri cesaretlendirebileceği nedeni öne sürülerek yetkisini kullanarak, Djokovic’in vizesini tekrardan iptal etmişti.

Vizesi iki kez iptal edilen Sırp tenisçi Djokovic’in avukatlarının yapmış olduğu itiraz sonrası 14 Ocak’ta Avustralya Federal Dönem ve Aile Mahkemesi acil toplanmış, yargıç davanın ertelenmesine ve Djokovic’in vize iptali ve sınır dışı edilmesi sonucuna ‘önlem’ getirilmesine karar vermişti. Sırp tenisçi 15 Ocak’ta Göçmen Bakanlığı yetkililerine ifade verdikten sonrasında gözaltına alınmıştı.

Dün federal mahkeme Djokovic’in itiraz başvurusunu reddederek vize iptalini onayladı. 11 günlük devam eden vize mücadelesini kaybeden Djokovic ve ekibi mahkeme kararından saatler sonrasında ülkeden ayrıldı.

Avustralya göç yasasına bakılırsa, ülkeden sınır dışı edilen 34 yaşındaki Novak Djokovic, 3 yıl süresince Avustralya vizesi alamayacak. Sadece Avustralya Başbakanı Scott Morrison, “doğru koşullar” sağlanırsa Djokovic’in ülkeye girişine izin verilebileceğini beyan etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz