Cengiz Durmuş’tan Ankara’ya tesis müjdesi

Anadolu Ajansı (AA) Spor Servisi’ni ziyaret eden Cengiz Durmuş, tenis sporunun bugünü ve geleceğiyle ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.

Başkent Ankara için tenis merkezi müjdesi veren Durmuş, “Ankara’da bu şekilde bir yerimiz yok. Aslına bakarsak hazırlıklarını bitirmiş olduğumuz, Ankara’nın merkezinde tenis tesisi eksikliğine son verecek bir proje gerçekleştiriyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın bilgisi dahilinde yürüttüğümüz faaliyetler sonucunda Ankara’nın göbeğinde ortalama 80-85 dönümlük bir arazide, hem sert hem toprak merkez kortlarıyla birlikte, yapılacak tesisin müjdesini vermek isterim.” ifadelerini kullandı.

Merkez hakkında informasyon veren Durmuş, “Tesisimiz fazlaca kısa zamanda, 1 yıl içinde yapılacak. Burası tam bir kamp eğitim merkezi olacak. Anadolu’nun her yerinden seçilmiş yetenekli çocuklar, burada ehliyeti yüksek, işi en iyi bilen antrenörler tarafınca eğitime doğal olarak tutulacak. Çocuklarımız burada büyük turnuvalara hazırlık meydana getirecek. Burası istasyon olacak. Bu, yetenekli evlatlarımızın imkansızlıklarına son verecek bir projedir. Antrenörünün burada hizmet verdiği, evlatlarımızın yatabileceği ve devletin imkanlarından yararlanabileceği bir ortam oluşturulacak. Yetenekli evlatların bu şansı yakalayabileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Dünyanın en iyi sporcularını yetiştirme hedefleri bulunduğunu vurgulayan Durmuş, “Yaptığımız işler asla bir seçime yada döneme ilişik değil. Birçok periyodu kapsayabilecek. 10 senelik planlarımız sonucunda yaptığımız şeyleri anlatmaya çalıştık. Hedeflerimiz bitmedi. Bu hedeflerimizin birazcık daha hızlanabilmesi için aynı sistemi devam ettirmek gerekiyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Internasyonal bir turnuva gerçekleştirilmesini hedefliyoruz”

Başkan Cengiz Durmuş, dünyaca meşhur adam tenisçileri Internasyonal Ankara Cup turnuvasında Ankaralı sporseverlerle buluşturmayı planladıklarını dile getirdi.

“Ankara izleyici bazında fazlaca iyi.” diyen Durmuş, “Tenise büyük ilgi gösteriyorlar. Internasyonal bir turnuvanın da Ankara’da inşa edeceğimiz bu merkezde gerçekleştirilmesini hedefliyoruz. İstanbul Open’a Roger Federer, Grigor Dimitrov, Milos Raonic geldi. Dünyanın en iyi tenisçileri İstanbul’dan, Türkiye’den gelip geçti. Ankara hususi doğal. Ankara Cup’a da inşallah dünyanın en iyi tenisçileri gelir.” şeklinde konuştu.

“Teniste hiçbir şey rastlantı değildir”

Dünya sıralamasını zorlayan Türk sporcular bulunduğunu aktarıp, gelinen noktanın bir sistemin ürünü bulunduğunu dile getiren Durmuş, “Teniste hiçbir şey rastlantı değildir. Tenis dünyada en fazlaca ilgi gören ve izlenen branş. Tenis ülkesi olma yolunda ilerleyen Türkiye, hem organizasyonlarıyla hem de elde etmiş olduğu başarılarla bunu gösteriyor. Teniste dünyanın malum ülkelerinden biri haline geldik.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Türkiye’de tenise ilginin arttığını vurgulayan Durmuş, Doğu ve Güneydoğu ziyaretlerinde hanımefendilerin bu branşa gönül verdiğini gördüklerini dile getirdi.

Durmuş, bu durumun inançlarını desteklediğine dikkati çekerek, şöyleki devam etti:

“Üniversitelerimizle iş birliği hayata geçirmeye başladık. Bunu daha da arttırmamız icap ettiğini düşünüyoruz. Üniversitelerde öğretim görevlisi, öğretim üyesi hocalarımızın yetiştirdiği antrenörlerle, bizim de pratikte bu işi bilen antrenörlerimizi bütünleştirerek, aynı eğitim dilini oluşturmamız gerekiyor. Bugün Internasyonal Tenis Federasyonunun (ITF) web sitesine girdiğinizde, Türkçe antrenörlük eğitimini görebilirsiniz. Bu, dünyaya entegre olduğumuz anlamına geliyor. Türkiye Tenis Federasyonu Başkanvekili Cem Tınaz, Tenis Avrupa Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Eski federasyon başkanlarımızdan Ayda Uluç onursal başkan, ben de danışma kurulu üyesi seçildim. Türkiye’nin aslına bakarsak Avrupa’daki etkili bir güç bulunduğunu ve bunu da her insanın kabul ettiğini görüyoruz.”

“İzmir’deki tesisler kamp eğitim merkezine dönüştü”

Başkan Durmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun destekleriyle İzmir’de 9 kortlu bir tesis inşa ettiklerini aktardı.

Bu tesisin kendileri için fazlaca mühim bulunduğunu vurgulayan Cengiz, “İzmir’deki tesisler kamp eğitim merkezimize dönüştü. Tüm kamplarımızı ve turnuvalarımızı orada yapabiliyoruz. Bunu, ITF tarafınca seçilmiş iyi bir alıştırmacı eşliğinde yapıyoruz.” şeklinde görüş belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz