Besim Durmuş: Olimpiyatların ertelenmesinin artı ve eksileri var

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın bir yıl ertelenmesinin sporcu sağlığı için mecburi bir karar bulunduğunu ve bu sonucu pozitif bulduklarını söylemiş oldu. Durmuş, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı tesiri altına alan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) insan sağlığı için ciddi bir çekince bulunduğunu belirterek, “İnsanları çaresiz bırakan bir virüsün dünyayı tesiri altına almış olması her şeyi olduğu şeklinde sporu da negatif etkiliyor. Sporcular da soyutlama edilmek zorunda kalıyor. Bu yüzden olimpiyatların ertelenmesi doğru karardır.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyatların ertelenmesinin bazı sporcular için pozitif bazıları için negatif bir durum ortaya koyduğunun altını çizen Durmuş, şu şekilde konuştu:

“Olimpiyatların ertelenmesinin artı ve eksileri var. Sporcuların kimi oldukca iyi biçim grafiği yakalamıştı ve olimpiyatlara kadar tam olarak hazır duruma gelecekti. En üst noktada kendilerini motive etmişlerdi. Naturel olarak şu an takvim şaştı. Bir yıl ötelenmiş olması, sporcuları bir yıl sonraya yine adapte etme zorunluluğunda bıraktı. Daha genç sporcular için bir yıl ertelenmesi avantaj olabilecekken, yaş açısından belirli bir sınıra gelmiş adları ise negatif etkileyebilir.”

“Olimpiyatların ertelenmesi bizim için iyi oldu”

Olimpiyatlara Rio 2016’da Çağla Büyükakçay ile katılarak Türk tenis tarihinde bir ilki başardıklarını hatırlatan Durmuş, “Bu olimpiyata katılma şansımız birazcık azdı fakat şansımızı zorluyorduk. Artık önümüzde bir yıl daha var. Bu, bizim için bir talih. Bizim şansımızı artırıyor. Olimpiyatların ertelenmesi bizim için iyi oldu.” şeklinde görüş belirtti.

Virüs haberi duyulduktan sonrasında tüm spor organizasyonlarını iptal ettiklerini dile getiren Durmuş, “Tenisçilerimiz evde kal çağrısına uymuş vaziyette, evde antrenmanlarını devam ettiriyorlar. Bu sürecin bitmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah biter bitmez hazır olarak kortlara çıkmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Koronavirüsten etkilenen sporcularının bulunmadığını aktaran Durmuş, tüm sporcularla devamlı kontakt halinde olduklarını kaydetti.

Cengiz Durmuş, “Tüm camiamızın evde kalması adına yazılı ve görsel olarak çağrıda bulunduk. Cemiyet olarak evde kalmış olarak kendimizi güvenli hissedebiliriz. Toplumumuza, çevremize, insanımıza, sıhhat çalışanlarına saygı duymak adına evde kalalım. Süreci daha sıhhatli atlatmamız adına tüm yurttaşlarımızdan ve spor camiamızdan evde kalmalarını bilhassa rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz