Wimbledon'ı pandemi maddesi kurtardı! Tam 250 milyon Pound (2 milyar TL)

Küresel salgın coronavirüs sebebiyle, iptal edilen dev spor organizasyonları ve kulüpler ekonomik zarar ederken, tenisin en köklü turnuvası Wimbledon ise 2020’nin en karlısı çıktı!… Maddi boyutlarıyla adeta bir sektör haline gelmiş; 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları, Avrupa Futbol Şampiyonası, NBA (ABD Basketbol Ligi) ve UEFA Şampiyonlar Ligi dev organizasyonlar, koronavirüsün karşısına yenik düştü!. Yalnız düşmekle kalmadı hem iptaller hem de belirsizlikler adeta maddi yönden bu tür eleştiri turnuvaların adeta belini büktü.

Fransa Açık oynansa da zarar edecek

Doğal ki aynısı tenis sezonuna da yansıdı. Fransa Açık derhal önlemini alıp, takvimini eylül ayına taşıdı sadece gene de zarar etmekten kurtulamadı. Ayrıca Toprak kortun grand slam’nin 230 milyon Pound (1 milyar 900 bin TL) zarar edeceği açıklandı.

SARS salgını yetkilileri uyandırmış!

Fransa Açık’ın arkasından çim kortta meydana getirilen tek grand slam olan Wimbledon iptal edildi. Bu iptal sonucu bilhassa de üstün derece elde etmek isteyen Roger Federer ve Serena Williams şeklinde yaşı ilerlemiş sporcuları da üzdü. Lakin bu karar perde arkasında bilinmeyen bir gerçeği de ortaya çıkardı. Wimbledon yetkilileri (The All England Club) öngörü yapmış ve 2003’teki Sars salgını sebebiyle sigorta poliçelerine ‘Pandemi’ maddesini eklenmişti.

Kraliçe’nin vefatı da poliçeye eklenmiş

İşte bu madde, her insanın ekonomik bunalım yaşamış olduğu süreçte, Dünya Savaşları haricinde ilk kez iptal edilen Wimbledon’a rahat bir nefes aldırdı. Şundan dolayı poliçeye eklenen bu maddeyle sigorta şirketi Wimbledon’a ortalama 250 milyon Pound (2 milyar TL) ödeyecek. 2018’deki sayılara bakıldığında Wimbledon’ın cirosu 254,8 milyon Pound’u bulmuştu. Kısaca Wimbledon bilet ve gösterim gelirlerini de kurtarmış olacak. Öte taraftan poliçede kraliçenin ölümünden ulusal yasa kadar birçok madde de yer ediniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz