Cengiz Durmuş: Modern dünyada eşi benzeri görülmemiş bir salgınla savaşıyoruz

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle olimpiyatların ertelenmesinin gündeme gelmesine ilişkin “Bu durum bizlere meselenin ne kadar ciddi bulunduğunu net halde gösteriyor.” dedi.

Başkan Durmuş yapmış olduğu açıklamada, “çağdaş dünyada eşi benzeri görülmemiş bir salgınla savaşıldığını” belirterek, “Ülkemize Avrupa ülkelerine nazaran daha geç ulaşan bu salgın, mart ayı başından beri gündelik hayatımızın her alanını etkilemeye başladı. Spor, hem dünyada hem de vatanımızda salgından en fazla etkilenen endüstrilerin başlangıcında içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Durmuş, Internasyonal Olimpiyat Komitesi (IOC) Üyesi Dick Pound’un, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle erteleneceğini açıklaması ve mevzuyla ilgili medyada yer edinen haberlerle ilgili “Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın 2021 yılına ertelendiği haberi basına yansıdı. Çağıl olimpiyat tarihinde I. ve II. Dünya Savaşlarının niçin olduğu iptaller haricinde bu şekilde bir ertelemenin eşi benzeri yok. Bu durum bizlere meselenin ne kadar ciddi bulunduğunu net halde gösteriyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bu virüsü denetim altına almanın şu ana kadarki bilenen tek yolunun toplumsal tecritten geçtiğini vurgulayan Durmuş, şunları kaydetti:

“Devletimiz bu kapsamda bir takım önlemi süratli halde hayata geçirdi. Bu önlemlerden biri de hepimizin hayatında mühim bir yer tutan spor kulüplerinin bir süreliğine kapatılması oldu. Kuşkusuz bu önlemlerin ekonomik anlamda negatif tesirleri olacak. Devletimiz bu negatif tesirleri denetim altına almak için de kapsamlı bir tedbir paketi deklare etti. Spor kulüplerinin yaşayacağı ticari kayıpları ve karşılaşılabilecek ekonomik zorlukları hemen hemen net olarak anlamak için erken. Sadece tenis kulüplerimiz özelinde ortaya çıkması olası olumsuzlukların neler olabileceği ve bunların ne şekilde giderilebileceği mevzusunda Spor Bakanlığımız ve federasyonumuz yakın emekler yürütmektedir. Devletimizin sunmuş olacağı destek paketleri ve federasyonumuzun ticari imkanları dahilinde kulüplerimizin bu süreçte yaşayabilecekleri kayıpları denetim altına alabilmek için tüm imkanlar seferber edilecektir.”

Başkan Cengiz Durmuş, bu sıkıntılı günlerde bedenen olmasa bile ruhen birlik olunmasının olumsuzlukları en aza indirgemek için ortak çaba gösterilmesinin fazlaca mühim bulunduğunu açıkladı.

Durmuş, “Bu günleri hep beraber geride bırakacağımıza ve güzel günlere kavuşacağımıza dair inancım tamdır. Bu süre zarfında evlerinizde kalmaya ve toplumsal etkileşimlerden kaçınmaya ihtiyaç duyulan özeni göstermenizi rica ediyorum. Sıhhatli ve mutlu günlerde tekrardan bir araya gelmek suretiyle, hoşça kalınca.” şeklinde açıklamasını tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz