Afyonkarahisar, Dünya Motokros Şampiyonası'na hazır

ABD, Avrupa, Asya ve Okyanusya’da yer edinen 15 değişik ülkede düzenlenen ve 19 ayaktan oluşan Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabı olan Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP of Türkiye) Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanlığı himayesinde Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesi öncülüğünde yapılacak olan Dünya Motokros Şampiyonası, hem ülkenin hem de dünyanın motosiklet tutkunlarını bir araya getirecek. 3-4 Eylül’de yapılacak Dünya Motokros Şampiyonası ile beraber gerçekleştirilecek Türkiye MotoFest etkinliği de 31 Ağustos- 4 Eylül tarihlerinde düzenlenecek.

200’ÜN ÜZERİNDE SPORCU TER DÖKECEK

Internasyonal Motosiklet Federasyonu’nun (FIM) en mühim 2 organizasyonundan önde gelen Dünya Motokros Şampiyonası’nın bu yıl final ve kupa töreni ise Büyük Saldırı’un 100. yılına hususi olarak Afyonkarahisar’ın ev sahipliğinde yapılacak. Dünyaca meşhur motosiklet yapınak takımlarının yarıştığı, dünyanın en oldukca ilgi gören 10 spor dalından birisi içinde yer edinen şampiyonada MXGP (Dünya Şampiyonası), MX2 (Dünya Gençler Şampiyonası), MXWomen (Dünya Bayanlar Şampiyonası) ve EMXOpen (Avrupa Şampiyonası) kategorilerinde 40’a yakın ülkeden 200’ün üstünde sporcu ter dökecek. Afyonkarahisar’ın 2018 senesinde ilkini düzenlediğinde ‘En İyi Teknik Alt Yapı’, 2019 senesinde ikinci kez ev sahipliği yaptığında ise ‘En İyi Padok’ ödülünü kazanılmış olduğu Dünya Motokros Şampiyonası için ödüllü padok alanlarındaki emek harcamalar tamamlanmak suretiyle.

‘HAZIRLIKLAR TAMAMLANMA AŞAMASINDA’

Organizasyon kapsamında 10 meşhur sanatçının da konser vereceği alanda araştırma meydana getiren Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke’den bilgiler alırken, şampiyonaya, konserlere ve etkinliklere hazır olduklarını söylemiş oldu. Emekleri inceleyen Başkan Mehmet Zeybek, şu ana kadar herhangi bir aksilik olmadığını aktardı. 31 Ağustos zamanı itibarıyla MXGP ve MotoFest için açılış yapılacağını özetleyen Başkan Zeybek, etkinliklere 4 Eylül’e kadar devam edileceğini açıkladı. Başkan Zeybek, “‘Dünyanın en iyi pisti’, ‘Dünyanın en iyi padok alanı’ ödülüne haiz alandayız şu anda. Dünya Motokros Şampiyonası’nın 4. yılındayız, geçen yıl iki yarışmayı birden yaptığımızdan dolayı, bu yıl 5. yarışmamızı gerçekleştireceğiz. Hiçbir sıkıntımız yok, alt yapı üst yapı, hazırlıklar neredeyse tamamlanma aşamasında. Ayın 31’inde yapılacak açılışa her şeyiyle hazırız” dedi.

‘ŞAMPİYONLARI AFYON’DA AĞIRLAYACAĞIZ’

Geride kalan hafta sponsor anlaşması yaptıklarını hatırlatan Başkan Zeybek, “TÜRKSAT’ın aşağı yukarı 3 milyar seyirciye hitap ettiğini, TÜRKSAT başkanımız söylemiş oldu. Bu senenin özelliği tüm şampiyonanın ödül töreninin de Afyon’da gerçekleştirilecek olması. Bu ayrı bir ehemmiyet arz ediyor. Bu ayaklarda şampiyonaların tamamı inşallah 4 Eylül’deki ödül töreninde Afyon’da olacak. Afyon ekonomisine ciddi katkı sunacağından asla şüphemiz yok. Dünyanın dört bir tarafınca katılacak olan şampiyonları Afyon’da ağırlayacağız, ödüllerini burada alacaklar. FIM Başkanı da zannederim burada olacak, bu sebeple Dünya Şampiyonası ödül törenine ne olursa olsun gerekiyor. Kendisi de burada olacak ve şampiyonları da Afyon’da ağırlamış olacağız” diye konuştu.

KONSERLER RENK KATACAK

Öte taraftan Dünya Motokros Şampiyonası ve MotoFest kapsamında 31 Ağustos Çarşamba günü Gökçe, Sagopa Kajmer ve Haluk Levent konserleri düzenlenecek. 1 Eylül Perşembe günü Manuş Baba ve Ebru Yaşar’ın sahneye çıkacağı etkinlikler 2 Eylül Cuma günü Mary Jane ve Koray Avcı konseriyle devam edecek. Dünya Motokros Şampiyonası’nın çeşitli kategorilerinde özgür antrenman, sıralama antrenmanı ve yarışların yapılacağı 3 Eylül Cumartesi günü Kolpa ve Erol Evgin konserleriyle renklenecek. Etkinliklerin son günü olan 4 Eylül Pazar ise şampiyonanın ana yarışları gerçekleştirilecek. Aynı gün ödül töreninin de yapılacağı etkinlikler Ajda Pekkan konseriyle tamamlanacak. 31 Ağustos- 4 Eylül tarihleri içinde katılımcılara hususi gün boyu parasız etkinlikler de yapılacak. (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz