Ayhancan Güven yarışlara simülasyon ile hazırlanıyor

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını, spor camiasını da negatif etkiledi. Tüm dünyadaki spor müsabakalarının bir çok ileri bir tarihe ertelenirken, sporcular ise çalışmalarını evde sürdürüyor. Öteki spor dallarına nazaran etken olarak çalışmalarını pistte yapması ihtiyaç duyulan Ayhancan Itimat ise çözümü simülasyon yarışları yapmakta buldu. Evinde bulunan simülasyonla, dünyanın öteki mühim sporcularının da yer almış olduğu sanal yarışlara katılarak formda kalan başarı göstermiş sporcu, koronavirüs salgını sonrası ülkede alınan tedbirler ışığında temassız röportajlar gerçekleştirerek, spor medyasında haber ve görsel akışını hiçbir vakit durdurmayan Demirören Haber Ajansı (DHA) Spor Servisi’ne telekonferans yöntemiyle hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. 

“BU ZOR GÜNLERİN DE AŞILACAĞINA İNANIYORUM”

Koronavirüsün kendisini ve yapmış olduğu sporu nasıl etkilediğini özetleyen Ayhancan Itimat, “Sezonumuz başlamıştı. Ben seyahatlere başlamıştım büyük bir yoğunlukla. Türkiye’ye geldim ve korona haberleri yayılmaya başlamıştı. Biz tedbir alıyorduk yurt haricinde. Ben geldim, 4 gün Türkiye’de kaldım ve sonrasında 1 aylık bir gezi için yurt dışına çıkacaktım ve uçağımın olduğu bir gece öncesinde Avrupa’ya gitmek yasağı getirildi. İçinde Hollanda’da da vardı ve ne yapabilirim diye düşündüm. Aktivitelere devam edilecek mi diye araştırdım ve birkaç saat sonrasında tüm programlar iptal edildi. O günden itibaren evdeyim. Bir halde sezona hazırlanmaya çalışıyorum. Zor bir dönem. Bu zor günlerin de aşılacağına inanıyorum. Bundan sonrasında da en iyi şekilde dönmeye çalışacağız” diye konuştu.

Şu an için simülasyonda oldukça fazla zaman geçirdiğini belirten Itimat, “Zira birçok pistte artık simülasyonla hazırlanabiliyorum. Fizyolojik antrenmanlarımı evin içinde egzersizlerle, mental olarak da pistte çalışamadığımız için de simülasyonda çalışmaya çalışıyoruz” dedi.

“FEDERASYON BAŞKANIMIZ VE SPOR BAKANIMIZ BERABER BENİ BİR PROJE HALİNE GETİRDİLER”

Eski pilot olan babası Hakan Itimat hakkında da konuşan 22 yaşındaki sporcu, kendisini bu spora ufak yaşlarda babasının yönlendirdiğine ve olanak yarattığına da değindi. Ayhancan Itimat, “Babam eski Türkiye’de yarışan bir pilot. Beni bu spora ufak yaşlarda yönlendirdi beni ve bir olanak yarattı. Ben de bu imkanı iyi bir halde değerlendirip oldukça iyi dereceler kazandım küçükken. 13-14 yaşına kadar da kartingde dünya genelinde, Avrupa çapında, Türkiye çapında mühim başarılar elde ettim. Sonrasında da maddi sıkıntılardan dolayı kariyerim bir duraksama dönemine girdi. Motor sporları birazcık destek gerektiren, sponsor gerektiren bir spor. 3-4 yıl aradan sonrasında ise ki doğal olarak ara derken simülasyonda ben sürekli çalışmalara devam ediyordum. Türkiye’de 17 yaşlarında bu şansı yeniden yakaladım. 17 yaşlarında Türkiye şampiyonlukları elde edince Serkan Yazıcı federasyon başkanımız ve spor bakanımız birlikte beni bir proje haline getirdiler ve yurt dışına çıkardılar. 2-3 senelik bir çalışmanın peşinden onlarla birlikte, ben bu yıl Porsche’nin yapınak pilotu oldum, yapınak takımına seçildim” ifadelerini kullandı.

“HERKESİN HAYALİ TABİ Kİ FORMULA 1”

Otomobil sporlarını dünyada milyonlarca insanoğlunun yaptığına vurgu icra eden Ayhancan Itimat, “Bunlardan bin tanesi ustalaşmış hale gelebiliyor, kim bilir 100 tanesi gerçek anlamda iş olarak bunu yapıyor. Ben de bu 100 insan arasına girdiğim, bu işi tamamen bir meslek haline getirdiğim için oldukça mutluyum. Benim en sevdiğim iş bu. En sevdiğim işi yaparak hayatımı geçindirebiliyorsam, bu benim için oldukça güzel. Her insanın imgesel doğal ki Formula 1. Dünyanın en üstteki 20 pilotun yarıştığı bir nokta fakat doğal olarak şu an bu benim elimde değil şu sebeple Formula için büyük sponsorluklar, büyük destek sunar gerekiyor. Artık 22 yaşındayım. Formula 1 pilotları hakikaten 16 yaşından itibaren Formula 3, Formula 2 yaparak yetiştiriliyorlar. Benim bu şekilde bir imkanım olmadı. Benim uzmanlık alanım otomobil oldu. Önüme bir inanç çıkarsa Formula 2 yapabilirim fakat bu imkanların birazcık gerçekçi olması lazım. Benim kariyerimi de riske atmaması gerekiyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

“TÜRKİYE’NİN YARIŞÇI ÇIKARMA İHTİMALİ ÇOK ÇOK ZOR, BU ORANI BENİM YÜKSELTMEM GEREKİYOR”

Bu sıkıntılı durumdan sıyrıldığını dile getiren başarı göstermiş sporcu, “Aslına bakarsak zor bir süreçti. Benim kendi kariyerimin bu noktaya gelmesi oldukça zorluydu. Oldukca fazla bilinmezlik vardı. Bir halde o günleri aştım ve şu an bulunduğum noktaya geldim. Bu saatten sonrasında şu an Türkiye’nin yarışçı çıkarma ihtimali oldukça oldukça zor. Bu oranı benim yükseltmem gerekiyor. Kariyerimin oldukça başındayım. Şu an kendi başarılarımla bu sporu popüler hale getirip, ülkeye tanıtıp, bu misyonu tamamladıktan sonrasında mutfak kısmına geçip, yeni pilotlara destek olup, önlerini açmak isterim. Bu şekilde hayallerim, hedeflerim var. Babam da oldukça tecrübeli doğal olarak onunla da beraber bu işi oldukça güzel yapabileceğimizi düşünüyorum. Hem Avrupa’daki çevrem artık oldukça büyük ve tecrübem fazla. Bu hedeflerim var fakat bunlar doğal olarak 10-15 senelik hedefler. Mevzuyla ilgili destek istenirse, her türlü destek olmaya hazırım. Bu işe odaklanmam sadece kariyerimin sonlarına doğru olabilecek” dedi.

“İNSANLAR SİMÜLASYONA DA İLGİ DUYUYORLAR”

Red Bull Project Pro kapsamında antrenman videolarının ‘Redbull.com’ web adresinde yer aldığını ve şu an için iki değişik emek verme yaptığını dile getiren Ayhancan Itimat DHA’ya yapmış olduğu açıklamada, “Fizyolojik olarak antrenmanlarımı Red Bull’un web sitesinde, antrenman programımı gün gün paylaştım. Yaptığım her hareketin videosunu, her antrenman programını oraya yükledim. İnsanlar için evdeyken aslen onların yapması için oldukça güzel bir program belirledim. Oldukca zor olmayan hareketler. Onun haricinde da kendi ‘Twitch’ kanalım var. Simülasyon yarış ve antrenmanlarımı yayınlıyorum. Şu an orda da güzel bir ilgi var. İnsanlar simülasyona da ilgi duyuyorlar. Dün örneğin Max Verstappen, Jenson Button şeklinde isimlerle, Formula 1 pilotlarının da olduğu bir yarış yaptık. Tüm gerçek yarış pilotları şu an simülasyonda. Ben simülasyona girdiğim anda, simülasyon oynayan gençlerden daha oldukça gerçek yarış pilotları görmeye başladım. Kim bilir dünyanın yönü değişiyor bu mevzuda” diye konuştu.

Max Verstappen ile olan dostluğunu da özetleyen genç sporcu, “Biz Max ile esasen 1-2 senedir yakınız. Simülasyonda aynı takımdayız. İletişimimiz var fakat Max’ın kariyerine bakınca; babası eski Formula 1 pilotu. Oldukca ufak yaştan beri bu işe odaklanmış. Lüzumlu imkanlar olduğundan her yaşta lüzumlu her türlü adım atılmış. Max oldukça ufak yaşta Formula aracına girmiş. Daha 17 yaşlarında Formula 1 yarışına çıkmış, inanılmaz bir başarı bu. Müthiş bir beceri. Şu an dünyanın en iyi pilotlarından birisi ortaya çıkmış oldu” açıklamasında bulunmuş oldu.

Ayhancan Itimat, “Motor sporlarına bakmış olduğunuzda milyonlar içinde bir tek 100 tanesi Red Bull sporcusu olabiliyor” diyerek, “Ben de bu azca ekibin içine girdim. Devamlı en iyi pilotlar alınır kendi klasmanında. Ben de kendi klasmanımda tekim. Bu markada olmak benim için oldukça mühim. Onların desteği oldukça mühim. Bunlar için senelerdir kontakt halindeydik, bir türlü lüzumlu şartlar sağlanmamıştı fakat son dönemle birlikte işler birazcık daha rayına oturdu. Red Bull’la birlikte olduğum için oldukça mutluyum” şeklinde konuştu.

“İNŞALLAH BU SENE YARIŞABİLİRİZ”

Yarış takviminde de bahseden genç pilot, “Sezonumun ilk 5-6 yarışı ertelenmiş durumda. Formula 1’in Monaco Grand Prix’i ertelendi. Ikimiz de orada yarıştığımız için iptal olmuş oldu. Birazcık beklemedeyiz aslen. İlk yarışların yapılmış planı haziran aslen fakat dünyanın durumu ne oluyor bilemiyoruz. Umuyorum bu yıl yarışabiliriz” dedi.

“BÜYÜMEYE DEVAM EDERSEK, BU SPOR ÜLKEMİZDE ÇOK İYİ YERE GELEBİLİR”

Ayhancan Itimat son olarak da sporseverlere DHA vasıtasıyla şu mesajı verdi: 

“Motor sporlarına destek vermeye devam etsinler. Ben verilen destekten oldukça memnunum, her insana teşekkür ediyorum. Son 2 senedir ben kitlenin artık oldukça büyüdüğünü fark ediyorum. Biz bu şekilde büyümeye devam edersek, bu spor devletimizde oldukça iyi yere gelebilir. Ülkemize yeniden Formula’yı getirebiliriz. Benim şeklinde başka pilotlar da çıkabilir. Her şey birbirini etkisinde bırakır. Onların bu şekilde sporu desteklerimi ve çevrelerine yaymalarına çağrı ediyorum. Her insana de teşekkür ediyorum yeniden.”

DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz