Karagümrük – Fenerbahçe maçına damga vuran pozisyon! Kural hatası…

Spor Toto Süper Lig’in 28’inci haftasında Fatih Karagümrük, Fenerbahçe ile karşı karşıya geldi. 1-0 geriye düşen sarı lacivertliler, sahadan 2-1’lik skorla ayrıldı. 

BURAK KIZILHAN’DAN SERT SÖZLER

Portekizli teknik adam Jorge Jesus’un 2. yarıda yapmış olduğu hamleler maçı kazandırdı. Müsabakada Abdulkadir Bitigen vazife aldı. Maçın 23. dakikasında yaşanmış olan bir pozisyon ise tartışmaları bununla beraber getirdi.

Karagümrük - Fenerbahçe maçına damga vuran pozisyon Kural hatası...

TOPU YERE BIRAKTI, TEKRAR ALDI
Maçın 23. dakikasında Fatih Karagümrük’te kaleci Batuhan Şen’in, topu yere bırakıp, yine alması ve devamında gelişen atakta da Karagümrük’ün gol atması ‘kaide hatası’ olup olmadığı tartışmalarını da bununla beraber getirmişti.

ARDA GÜLER’İN CEVABI

ESKİ HAKEMLER DEĞERLENDİRDİ
Yayıncı kuruluşun Trio programında eski hakemler Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Seçim Demirel pozisyonu şu şekilde yorumlamıştı:

Deniz Çoban: Kaleci topu denetim etti, kurtarışını yapmış oldu. Yere bıraktı topu, yine geri aldı. Okuduğumuz kurala nazaran; oyuna bıraktığı topa, yine dokunursa bile bu bir ihlaldir. Aleyhine dolaylı vuruş verilmesi gerekir. Topu oyuna bıraktı, tam da kuralda tanım edilen şeyi yapıyor. Oyuna bıraktığı topa yine, eliyle koluyla dokunuyor. Oyuncunun kontrolünde olan topa kimse müdahale edemez. Kaleci degaj yaparken araya girip birisi topa vuramaz. Top kalecinin kontrolündedir. Kaleci topu yerle zemin içinde tutmuştur, parmağını koymuştur, kimse bu topa dokunamaz.

Karagümrük - Fenerbahçe maçına damga vuran pozisyon Kural hatası...

Arkada bir oyuncuyu unutmuş olsa kaleci, arkadaki oyuncu golü atsa gol temiz. Demek ki bu top kalecinin kontrolünde değil, oyunda. Şu topu birisi gelip çalsa kalecinin önünden ihlal var mı? Kaide kitabının tam orta yerinden dolaylı özgür vuruş. Gol iptali olması lazım. Bu atak başlangıç fazının içinde. Artık tüm karışık oyun kurallarını VAR’a çözdürmeye çalışıyoruz. Artık oyun kaide kitabında orta yerinde yazan şeyi bile VAR’a çözdürmeye çalışıyoruz. VAR onu çözmek için orada yok. Biz sahadayken ‘kaleciye pas, alamaz eline’ demiyor muyduk? Burada hakeme niçin uyarı gitmiyor acaba.

KARARLAR TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Bülent Yıldırım: Tuttu, yere düştü. Sağ eli topta, iki elle teması kesti. Bu top oynanabilir top. Oyuna bırakılmış top yine eline alınsa dolaylı özgür vuruştur. Dolaylı özgür vuruş gerekir, gol iptali gerekir.

Seçim Demirel: Net bir dolaylı özgür vuruş. Bu bir atak başlangıç fazının içerisindedir. VAR’ın kesinlikle bir gol olduğunda bunu tespit edip hakeme sunması gerekiyordu.

Karagümrük - Fenerbahçe maçına damga vuran pozisyon Kural hatası...

MHK: KURAL HATASI YOK
Karagümrük ile Fenerbahçe içinde oynanan maçın 23. dakikasında kaleci Batuhan’ın ceza alanı içinde topu yere bırakıp, yine alması ve devamında Ozdoev’in takımını öne geçiren golü atmasıyla başlamış olan “kaide hatası” tartışmasına Merkez Yargıcı Kurulu değişik bir şekil verdi.

İŞTE ELDE EDİLECEK GELİR

Yargıcı yorumcularının aksine, ortada kaide hatası olmadığını korumak için çaba sarfeden kurulun, Batuhan’ın avantaj sağlamak amacı taşımadığı, yerden kalkarken dengesinin bozulmuş olduğu, bu yüzden ikinci müdahaleyi yapmış olduğu düşüncesinde olduğu vurgulandı. Kalecinin topla ilişiğinin kesilmediğine de dikkat çekildi.

Karagümrük - Fenerbahçe maçına damga vuran pozisyon Kural hatası...

LALE ORTA DA AYNI GÖRÜŞTE
MHK’nin dün TFF Yönetim Kurulu’na yapmış olduğu haftalık sunumda da bu pozisyonun konuşulduğu öğrenildi. Başkan Mehmet Büyükekşi, MHK görüş bildirmeden ilkin kaide hatasıyla ilgili itiraz yapılıp yapılmayacağının bekleneceğini kaydetti.

‘ŞAMPİYON OLSA DA GÖNDERİN’

MHK Başkanı Lale Orta’nın, Batuhan’ın topla iki kez oynamasının bilgili bir hareket değil, refleks olduğu değerlendirmesini aktardığı kaydedildi. Ayrıca maçın hakemi Abdulkadir Bitigen, yardımcıları ve VAR odasındaki Emre Malok’un görüşlerine başvurulduğu ve kaide hatası olmadığı mevzusunda görüş birliğine varıldığı bildirildi.

Karagümrük - Fenerbahçe maçına damga vuran pozisyon Kural hatası...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz