Galatasaray’ın transfer listesinde olan Mehmet Yeşil’den dikkat çeken açıklamalar! – Futbol Haberleri

Erganispor’da futbola başlamış olan ve Trabzonspor altyapısına aktarma olan Mehmet Yeşil, bordo mavili ekipte ustalaşmış oldu. Trabzonspor’da kısa bir süre oynayan Yeşil, 2015-2016 sezonunda yalnız Kasımpaşa’ya karşı 45 dakika forma giydi. Ofspor macerasının peşinden yıldızının parlayacağı İstanbulspor’a aktarma olan genç savunmacı, İstanbul ekibiyle geçen yıl Süper Lig’e yükselme luğu yaşadı. Avrupa ve Süper Lig ekiplerinin dikkatini çeken 24 yaşındaki genç savunmacı, hedefleriyle ilgili Spor Arena’ya konuştu.

DURSUN ÖZBEK’TEN SERT SÖZLER

“ABLAMDAN YOL PARASI ALARAK ALTYAPI SEÇMELERİNE KATILMAYA GİTMİŞTİM”

Futbola Erganispor altyapısında başladın. Futbola başlama hikayeni anlatır mısın?

Ortaokula gidiyordum. Orada sınıflar arası turnuva vardı. Gövde eğitimi öğretmenim beni görmüş oldu. “Erganispor ekibi var” diye önermişti. Ben ekip işlerinden anlamıyordum. O o şekilde bir şey söyleyince bende ailemden habersiz o sırada ablamdan 5 TL yol parası almıştım. Köyde yaşıyordum. Koşa koşa gidip dolmuşa bindim, seçmelere katıldım. Kaleci olarak beğendiler beni. Sonrasında beni maçın ikinci yarısında forvet olarak oynattılar. Beğenip, beni forvet olarak aldılar. Hem kaleci hem de forvet olarak beğenip, “Seni forvet olarak alıyoruz, ona gore” dediler. Küçüktüm, tek başıma bu şekilde bir maceraya giriştiğim için eve dönünce abim kulağımı çekmişti. Fakat sonrasında hepsi destek oldu.

“YEREL LİG MAÇINDA 2 GOL ATINCA TRABZONSPOR ALTYAPISINA ÖNERİLDİM”

Erganispor’dan Trabzonspor altyapısına geçişin nasıl oldu?

Erganispor altyapısında işler iyi gidiyordu. Mahalli liglerde hep şampiyon oluyorduk. Oradaki son senemde Malatya’da mahalli lig yarı finalleri oynanıyordu. Trabzon İdmanocağı’nın hocası benim ve Yusuf Yazıcı’nın menajeri olan Adem Cebeci’ydi. Onlarla maçımız vardı. 1-0 öndeydiler, ben forvet oynuyordum. O maçta duran toptan kafayla 2 gol attım. Orada beni görmüş oldu ve beğendi. Tanrı razı olsun fazlaca ısrar eden oldu aileme. Yaşım küçüktü. Akrabalarım ona güvendi, iyi ki de güvenmişler. O beni götürdü ve Trabzonspor altyapısına önerdi. Bayağı bir savaşım etti. 14 yaşındaydım, hayatımda ilk kez ailemden ayrılmıştım. Adem abi olmasa herhalde yapamazdım. Bana babalık ve ağabeylik yapmış oldu. Eşiyle birlikte beni aile olarak orada korudular. Eğitimime destek oldular. Onlar yardımıyla bu yolu yürümüş oldum.

Galatasarayın transfer listesinde olan Mehmet Yeşilden dikkat çeken açıklamalar

“HAMİ MANDIRALI İLK ANTRENMANDA BENİ ALTYAPIYA GERİ GÖNDERMİŞTİ”

Mayıs 2016’da Trabzonspor forması giyerken Kasımpaşa maçında 45 dakika savaşım etmiştin. O dönem takımın başlangıcında Hami Mandıralı vardı. Trabzonspor sürecini nasıl değerlendiriyorsun? İstanbulspor’a geçiş sürecin nasıl oldu?

Trabzonspor, bizim dönemimizde fazlaca fena bir süreçten geçiyordu. Yanılmıyorsam o yıl 32 Aktarma yapılmıştı. Hami hocayla fazlaca emek verme fırsatım olmadı. Ersun hocayla yalnız 2 antrenman yaptım. Beni A takıma alan dönemin altyapı koordinatörü olan Sadi Tekelioğlu’ydu. Ben, Yusuf Yazıcı, Muhammet Beşir şeklinde altyapıda göze çarpan adları almıştı Sadi Hoca. Hami Mandıralı geldiği süre A takımdaki ilk antrenmanda ilk işi beni altyapıya geri göndermek olmuştu. Hami hoca hakkında bir şey söyleyemem şundan dolayı çalışmadım. Ersun hocayla 2 antrenman yapmıştım fakat Ersun hocanın tarzını beğeniyordum. Trabzonspor fazlaca güzel bir kulüp hakkaten. Her insanın oraya gitme şeklinde bir şansı var ise gitmeli. Türkiye’nin en büyük 4 kulübünden biri. Halkı ve taraftarı fazlaca iyi. Hayatımın en güzel yılları orada geçti. Ben Trabzonspor’dan ayrılmadım, gönderildim. Trabzonspor kulübü ve toplumu tarafınca değil kişiler tarafınca… Oraya Ersun hocayla birlikte altyapı koordinatörü Cem Bağcı gelmişti. O geldiği süre 3. haftaydı sanırım. O arada U19 Ulusal Ekip’la Avrupa Şampiyonasına gidecektim. Orada beni kadro dışı bıraktı. Ulusal takıma da gidemedim derken bana İstanbulspor sayfası açıldı. Bende aslına bakarsan baktım kulüp, Ersun hocaya ve koordinatöre bir şey demiyor bende ayrılmayı doğru buldum. Artık o zamanlar ayrılmak gerekiyordu.

‘ÖZÜR DİLİYORUM’

“OSMAN ZEKİ KORKMAZ, KARİYERİMDE VE GELİŞİMİMDE BÜYÜK ROL OYNADI”

Temmuz 2019’dan itibaren İstanbulspor A takımında savaşım ediyorsun. Geçen sürem Osman Parlak zeka Korkmaz önderliğinde yaşadığınız, Süper Lig kapılarının açıldığı şampiyonlukla ilgili neler söylemek istersin?

Geçen yıl benim adıma hakkaten Rüya şeklinde bir sezondu. Lige Cem Bağcı’yla başlamıştık. İşler iyi gitmeyince ayrılmak mecburiyetinde bırakıldı. O ayrıldıktan sonrasında Osman Parlak zeka Korkmaz geldi. Kendisini hiçbir yerde görmemiştim ve tanımıyordum. Vardığında iddialı bir giriş ve konuşma yapmış oldu. Çoğumuz, “Ne oluyor?” gibisinden fazlaca şaşkındık. Sürem sonundaki o şampiyonluktan sonrasında anladık ki adam boş konuşmuyormuş. Hakikaten benim kariyerimde ve gelişimimde fazlaca büyük rol oynadı. Orada hakkını yiyemem. Kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

“LİLLE KONUSUNDA MENAJERİMLE KONUŞULANLAR, KULAĞIMA GELENLER OLDU”

Fransa Ligue 1 ekiplerinden Lille’in seninle ilgilenilmiş olduğu öne sürülmüş, sadece transferin yetişmediği için anlaşmanın gerçekleştirilemediği haberleri çıkmıştı. Fransa ekibiyle herhangi bir temas oldu mu?

Evet duydum. Zira benim orada dostlarım oynuyordu. Yusuf Yazıcı benim fazlaca yakın arkadaşımdır. Orası hakkında bir sürü iyi şeyler söylemişti. Oradaki kulüpten bana bir yetkili ulaşmadı. Menajerimle konuşulanlar, kulağıma gelenler oldu. Benim bilgilerime göre resmi bir şey yok.

Galatasarayın transfer listesinde olan Mehmet Yeşilden dikkat çeken açıklamalar

“GALATASARAY HABERLERİ ÇIKINCA ÇOK MUTLU OLDUM, DAHA ÇOK PERFORMANS VERİP RESMİYETE DÖKMEK İSTERİM”

Osman Parlak zeka Korkmaz ayrılmadan ilkin verdiği röportajda, “Stoperimiz Mehmet Yeşil’i sürem başlangıcında birçok Süper Lig kulübü istedi. Hem biz kalıp daha gelişmesini istedik hem de gelen teklifler düşüktü. Ne olursa olsun büyük kulüplerde top koşturacaktır” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Dönem içinde Galatasaray’ın seninle ilgilendiğine dair haberler vardı. Sarı kırmızılı ekibin herhangi bir ilgisi yada görüşmesi oldu mu?

Evet Osman hocayla sürem başlangıcında görüşüyorduk. Onun da menajer ve scout ekipleri olsun birçok arkadaşı var. O da bana kimi zaman söylüyordu. Söylediğim şeklinde kariyerimde iyi bir sıçrayış yaptıysam onun yardımıyla oldu. Galatasaray haberleri çıkınca fazlaca mutlu oldum. Topluluk ve izleyici olarak Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri. Resmî bir şey yok fakat söylediğim şeklinde duydum. Bu insanı mutlu ve motive eder. Benim fazlaca hoşuma gitti. Doğal olarak ki de bundan sonrasında daha fazlaca performans verip bunu resmiyete dökmek isterim kısaca.

Trabzon doğumlu olan Samet Akaydın’ın adı Fenerbahçe’den ilkin doğum yeri orası olduğundan Trabzonspor’la anılıyordu. Süreç onu Fenerbahçe’ye getirdi. Trabzon altyapısında yetişen bir oyuncu olarak herhangi bir tercihin olur mu bu anlamda? Dört büyüklerde oynamayı ister misin?

Türkiye’nin en büyük 4 kulübünden bahsediyoruz. Doğal olarak ki de oynamak isterim. Aklımda herhangi bir ekip yok. 4 büyüklerden biri olursa sevinirim. Avrupa şu an daha fazlaca ağır basıyor benim için diyebilirim.

 

YILDIZLARIN ÖZEL HAYATINA DİKKAT

“FİZİĞE DAYALI, SERT FUTBOLUNDAN DOLAYI SERİE A VE PREMİER LİG’İ KENDİME YAKIN GÖRÜYORUM”

İleriye dönük hedeflerinle ilgili neler söylemek istersin? Kendini fizik ve mantalite olarak yakın bulduğun, oynamak istediğin bir lig var mı?

İleriye dönük olarak dört büyüklerden birinde oynamaktı. Esasen altyapısında yetiştiğim takımda oynama şansı buldum fakat 45 dakika oynadım. Trabzonspor’da bir dönem oynadım. Bir dönem değil de orada birkaç sürem güzel hatıralar biriktirip ayrılmak arzu ederdim. 4 büyüklerden birinde oynamak ve sonrasında Avrupa Ligi’nde ülkemizi temsil etmek isterim. Lig olarak daha fazlaca fiziğe dayalı İtalya, İngiltere şeklinde bu iki ligi kendime yakın görüyorum. Fiziğe dayalı, sert futbolun oynandığı ligler olduğundan daha fazlaca bu ligleri takip ediyorum ve izliyorum.

“KÜÇÜKLÜĞÜMDE TOP OYNARKEN BANA ‘BÜLENT KORKMAZ’ DİYORLARDI”

Türk ve Dünya futbolunda örnek aldığın futbolcular var ise bahseder misin? Ek olarak emekler yaparken örnek alıp videolarını izlediğin futbolcular bulunuyor mu?

Şu anki futbolda aslına bakarsak ‘savunmacı’ dediğimiz oyuncu fazlaca azca kaldı. Hamleli stoperler ve sert savunmacı azca kaldı. Şimdi savunmacılardan daha fazlaca ayaklarının iyi olması ve oyun kurması isteniyor. Küçüklüğümde köyde top oynarken bana ‘Bülent Korkmaz’ diyorlardı. Ben onu örnek alırdım. Onun oynayışını görmeye yaşım yetmedi fakat şimdi bile Bülent Korkmaz’ın videolarını, korkusuzca müdahalelerini seyretmek hoşuma gidiyor. Beni motive ediyor. Dünya’da da Carles Puyol ve Nemanja Vidić şeklinde adları kendi oyun stilime yakın gördüğüm için örnek alıyorum.

Galatasarayın transfer listesinde olan Mehmet Yeşilden dikkat çeken açıklamalar

“KÖYDE BÜYÜDÜĞÜM İÇİN DOĞUŞTAN ALLAH’IN VERDİĞİ BİR GÜÇ KUVVET VAR”

Kuvvetli fiziğin ve çift ayaklı yeteneğinle dikkat çekiyorsun. Gelişim adına neler yapıyorsun?

Köyde büyüdüğüm için doğuştan Tanrı’ın verdiği bir güç kuvvet var. Onun haricinde takımın yapmış olduğu fitness emekleri filan olsun hocaların yardımıyla bir şeyler yapıyorum. Bireysel olarak extra salonda fazlaca zaman geçiriyorum. Ben sol ayağımı asla kullanamıyordum. Sağ ayak bileğimden sakatlandım, bilek bağlarım koptu. Koptuktan sonrasında devamlı sol ayakla topa vurmaya başladım. İstanbulspor’a ilk geldiğimden beri 3-4 yıl bu devam etti. O şekilde olunca bir baktım sol ayağımı da sağ ayağım şeklinde eşit kullanabiliyorum. Gelişim için saha içinde duvar emek harcaması, antrenmanlarda daha fazlaca ters ayağını kullanma şeklinde hepsini yapıyorum.

“ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ LİGDE KALMAK, BUNUN İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Süper Lig’de Beşiktaş maçından önceki 3 maçta aldığınız 9 puanla rahat nefes aldınız. Bu sezonki hedeflerinizle ilgili neler söylemek istersin?

Finansal olarak Süper Lig’deki öteki kulüplerle yarışamayız. Oyuncu kalitesine ve isim olarak bakacak olursak da yarışamayız şeklinde gözüküyor fakat bildiğiniz suretiyle futbol sahada oynanan bir oyun. Sahada kim ne kadar istiyorsa onun karşılığını alır. Bizim kadromuzda bu başarıyı isteyen fazlaca oyuncu var. Öncelikli hedefimiz ligde kalmak. Bunun için savaşım ediyoruz. Esasen son 3 maçta da fazlaca iyi işler başardığımızı düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte de inşallah bir şeyler ters gitmez. Ligde kalırız diye umut ediyorum.

TAKIMINI ELEŞTİRDİ

“FATİH HOCA İZİN GÜNLERİNDE BİLE EVİNE GİTMİYOR. ARAŞTIRIYOR VE ANALİZ YAPIYOR”

Daha ilkin birlikte çalıştığınız Fatih Tekke ile bu sefer Süper Lig’de bir araya geldiniz. Tecrübeli teknik insanın yönetimiyle ilgili düşüncelerin nedir?

Fatih hoca, her futbolcunun çalışmasını istediğim bir hoca. Oldukça araştıran, okuyan ve futbolla yatıp futbolla kalkan birisi. Trabzonlu fakat İstanbul’da yaşıyor. Bir insan izin gününde evine gider ailesini görür fakat Fatih Hoca hakkaten kendi gözümle görüyorum eve gitmiyor. Araştırıyor, çözümleme yapıyor. Antrenmanlarda en küçük ayrıntısına kadar araştırır ve söyler. Sahada ne kadar iyi performans veriyorsam ona bağlı. Zira her şeyi sunuyor ve her kolaylığı sağlıyor size. Hakikaten kendini geliştirmek isteyen ve devamlı eleştiriye açık olan, kendi futbolcusuna bile soran bir hoca. Ümit ederim onun için de en iyi şeyler olur. İnşallah ligde kalırız ve başarılar elde ederiz.

“EMRECAN UZUNHAN, KİŞİLİĞİ VE FUTBOLUYLA DAHA ÜST SEVİYELERE GİDECEK”

İstanbulspor’un Süper Lig mücadelesi verdiğiniz dönem defans bloğunda birlikte vazife yaptığın, ondan sonra Beşiktaş’ın yolunu tutan Emrecan Uzunhan’ın potansiyeliyle ilgili düşüncelerin nedir? Maç eksiği olmaması için dönem içinde Beşiktaş’tan Antalyaspor’a kiralık olarak gönderilmişti.

Emrecan, hakkaten müthiş bir karakter. 3-4 yıl beraberdik. Altyapıdan A takıma çıkmıştı. Oldukça güzel bir gelişim gösterdi ve Beşiktaş’a gitti. Beşiktaş, büyük bir toplum. Emrecan, genç bir çocuk. Birazcık daha bence sabredilmesi gerekiyordu. Derhal Antalyaspor’a gitme sonucu Beşiktaş adına üzücü oldu şundan dolayı Beşiktaş onu kullanabilirdi. Emrecan için sevindim şundan dolayı orada oynayacak. Bu hafta aslına bakarsan onunla haftanın ekibine girdik. Oldukça mutlu oldum onu tekrar yanımda görünce. Onun gelişimi durmadı, daha genç. Daha fazlaca iyi olacak, ileriye gidecek. Emrecan’ın, kişiliği ve futboluyla daha üst seviyelere gideceğine inanıyorum.

“A Ulusal Ekip FORMASINI TERLETMEK HER TÜRK GENCİ GİBİ BENİMDE HAYALİM”

 Ulusal takımımızın çeşitli yaş kategorilerinde savaşım ettin. A Ulusal Ekip hedefinle ilgili neler söylemek istersin?

Ulusal takımımızda geçmişte stoper sıkıntısı vardı. Şu an fazlaca güçlü bir bölgemiz diyebiliriz. Merih, Çağlar, Samet, Tayyip var. Hakikaten hepsi de fazlaca etkili oyuncu. A Ulusal Takımımızın formasını terletmek, her Türk genci şeklinde benimde hayalim. Bizim şeklinde takımlar daha fazlaca ligde kalmak için savaşım etmiş olduğu için oraya gitmek birazcık zor oluyor. Öteki takımlar daha fazlaca Avrupa ve şampiyonluk mücadelesi verdiği için daha fazlaca göz önünde olduklarından dolayı oradan gitmek daha kolay. Takdir gene bizim yöneticilerimizde ve A Ulusal Futbol Ekibi Sorumlusunda. Onlar uygun görürse doğal olarak gidersem fazlaca mutlu olurum. Gidemesem de her Türk genci şeklinde yandaş olarak destekleyeceğim.

Galatasarayın transfer listesinde olan Mehmet Yeşilden dikkat çeken açıklamalar

KISA QUİZ SORULARI:

Seni en fazlaca zorlayan forvet:
Michy Batshuayi

Birlikte oynamaktan en keyif aldığın futbolcu:
Oscar Cardozo, Stephan Mbia, Emrecan Uzunhan, İbrahim Yılmaz, Valon Ethemi

Futbol hayatında en şaşırdığın vaka:
Geçen yıl TFF 1.Lig’deyken Ankaragücü maçında kaleci ve stoperimiz kırmızı kart görmüştü. Arka adalemde çekme vardı, bende tedavi için dışarıdaydım. Oyuna devam edemeyecektim. Eski kaleciliğimden dolayı bende o an kaleye geçmek durumunda kaldım. 11 dakika kalecilik yaptım.

En unutamadığın maç:
Geçen seneki Ankaragücü maçı.

Hayatta ve maçlardan ilkin seni motive eden şey:
Hayatta motive eden şey akrabalarım. Küçüklüğümden beri aileme bakmak durumunda olduğum için beni motive ediyordu. Mesuliyet alıyordum. Futbolda da sevdiğim işi yapıyorum. Bu beni motive ediyor.

Futbolcu olmasaydın hangi işi yapmak isterdin?
Düşünmedim asla.

Çalıştığın en iyi teknik direktör:
Sadi Tekelioğlu, Osman Parlak zeka Korkmaz, Fatih Tekke

Türk ve Dünya futbolunda hangi stoperle oynamak isterdin?
Bülent Korkmaz, Fabio Cannavaro

TERİM VE ATAMAN SÖZLERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz