Galatasaray-Antalyaspor maçı için flaş yorumlar! Kırmızı verilmedi, gol öncesi faul…

Dk 4, Soner’in, Oliveira’ya müdahalesi

Lale Orta: Devam sonucu doğru. Hafifçe bir tutma var fakat Sergio kendini bilerek bırakıyor. Penaltı müdahalesinden söz edemeyiz.

Bülent Yıldırım: Soner’in çekmesi etkili değil. Devam daha doğru.

Deniz Çoban: Bence de yargıcı ekibinin devam sonucu doğruydu.

Dk 14, Güray’ın, Rashica’ya faulü ve sarı kartı

Bülent Yıldırım: Fazlaca klasik bir kontrolsüz faul. Rakibine hem tabanı hem de bileğiyle hızlanarak düşürüyor. Net bir kart.

Lale Orta: Sarı kart doğru, kontrolsüz geliyor.

Deniz Çoban: Sarı kartın tarifi benzer biçimde… Kontrolsüz geliyor, topla oynayamıyor, tabanla geliyor. 

Dk 39, Güray’ın, Boey’e müdahalesi, hakemin devam sonucu doğru mu?

Lale Orta: Bu net bir faul. Topa dokunuyor. İkinci sarı olacağı için sarı verilmeyebilir fakat faul olmalıydı.

Bülent Yıldırım: Sarı kartı olan oyuncunun böylesine kontrolsüz gelişini anlamıyorum. İki diz havada, kayarak geliyor. Boey da topu kurtarıyor, ümit vaadeden atak da var. Yargıcı ikinci sarı kartı gösterip Güray’ı ihraç etse kimse bir şey diyemezdi. Bana nazaran bu ikinci sarı ve kırmızı kart olması ihtiyaç duyulan bir ihlal.

Deniz Çoban: Kontrolsüz kayıyor, topa teması var fakat topu uzaklaştıramıyor. Uzaklaştırsa tölare edilebilirdi. Fakat Boey önüne alıyor topu. Ümit vaadeden atak var, rakip kontrolsüz kayıyor, iki kusurdan sarı çıkmalıydı ve Güray kırmızı kartla atılmalıydı.

Dk 49, Icardi’nin golü öncesi faul var mı?

Bülent Yıldırım: Abdülkerim; arkadan, taraftan, ayaktan hiçbir ihlal yapmazken topa doğru koşarken omzu dokunuyor, Nakajima bedensel olarak daha zayıf olduğundan kendini yere bıraktı. Dolayısıyla devam sonucu doğru.

Lale Orta: İkili savaşım pozisyonu, kuvvetli olan futbolcu ayakta kaldı. Bence de devam sonucu doğru, kesinlikle faul yok.

Deniz Çoban: Benim açımdan da omuz omuza mücadelenin örneği bu. 

Dk 53, yargıcı faul veriyor, devamında gol iptal ediliyor

Lale Orta: Galatasaraylı oyuncu kaleciyi engelliyor. Gol iptali doğru. Öncesinde penaltıdan söz edebilir miyiz? Ayağa müdahale var fakat penaltıdan söz edilemez.

Bülent Yıldırım: Ön direkte Mehmedi, Torreira’ya penaltı gerektirecek bir temasta bulunmuyor. Arkasından Nelsson, kaleciye faul yapıyor. Gol iptali ve faul doğru.

Deniz Çoban: Faul var sorun yok. Fakat konum olarak yanlış konumlanmış. Başka süre başına iş açabilir. Fakat iptalde sorun yok. 

Dk 54, Antalya golü öncesindeki faul sonucu doğru mu?

Bülent Yıldırım: Buna ‘Faul yok’ diyenlere saygı duyarım. Nelsson’un sağ kolu doğru değil, Adriano’nun yükselmesini engelliyor. Ben faul sonucuna katılıyorum.

Lale Orta: Ben de katılıyorum. Futbolcu yükselmek istiyor fakat elini omzuna koyarsan rakibi engellersin. Burda da engelliyor, faul sonucu doğru.

Deniz Çoban: Elini koyuyor evet fakat bence Adriano’nun hareketi kısıtlanmıyor. Faul verilmese daha doğru olurdu bence. 

Dk 55, Antalyaspor’un golünde ofsayt var mı?

Lale Orta: İki futbolcunun da topun geldiği alanda oynama hakkı var. Ofsayttaki oyuncunun ben rakibinin koşu yolunu kestiğini düşünüyorum ve bundan dolayı de ofsayt olması icap ettiğini düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Sual şu; Nakajima, Boey’un topa doğru hareketini engelledi mi, top için mücadelesini etkiledi mi? Boey arkadan kaçan Adriano ile eşleşmiş durumdayken Nakajima orada olmasaydı Boey top için rahat rahat mücadeleye girecekti. Bu etken bir ofsayttır. VAR’ın, destek hakemlikten gelip kuralı oldukça iyi bilmesine karşın niçin atladığını bilmiyorum.

Deniz Çoban: Şeklen ofsaytta olan ve Boey’un koşu yolunda Nakajima bulunmuş olduğu yer itibarıyla Boey’un top için mücadelesini ya da topa müdahalesini engellemiyor. Bu sebeple top arkaya geliyor, Boey öne koşuyor. Nakajima olmasa Boey daha da öne gitse bu golü engelleyebilecek mi? Şeklen ofsayt fakat konum ve topun yüksekliği sebebiyle gol kararının doğru bulunduğunu düşünüyorum. 

Dk 57, Güray’ın elle oynaması, penaltı ve kırmızı gerekir mi?

Bülent Yıldırım: Güray elle oynuyor fakat ceza alanı haricinde. Orta olduğundan ikinci sarı karttan söz edilemez. Bir tek faul firar etti.

Lale Orta: Ceza sahası haricinde olduğundan VAR karışamaz. Fakat destek yargıcı destek olmalıydı. Faul verilmeliydi fakat sarı kart gerekmezdi.

Deniz Çoban: Net bir elle oynama var. Fakat ceza sahası haricinde. Ekiple aynı karardayım. 

Dk 73, penaltı iptali doğru mu?

Lale Orta: Kesinlikle bir penaltı pozisyonu. Elle oynama var, Ali Şansalan bunu doğru tespit etti. Fakat öncesinde Icardi’nin rakibinin ayağına basarak faulünü görüyoruz. Penaltı iptali ve sarı kart iptali doğru. İyi bir VAR kararıydı.

Bülent Yıldırım: Baştan sona doğru bir uygulama. Penaltı ve Ömer’in sarısı da doğru. Öncesinde Icardi’nin müdahalesi net faul. Bu yüzden penaltı ve kart iptali de doğru. Baştan sona doğru.

Deniz Çoban: Ben de uygulamanın doğru olduğu fikrindeyim.

Dk 80, Güray’ın, Mertens’e müdahalesi var mı?

Lale Orta: Bence sol ayakla, sol ayağa küçük bir müdahale var. Faul gerekirdi.

Bülent Yıldırım: Ben ihlal görmüyorum. Hatta net konuşuyorum, Mertens’e aldatmadan sarı kart verilmeliydi. 

Deniz Çoban: Ben de bir temas görmüyorum, aldatma bulunduğunu düşünüyorum. Güray burada bir sarı daha görebilirdi yargıcı aldansa madem bu şekilde bir şeye tenezzül ediyor Mertens o süre ona sarı kart verilmeliydi. 

Dk 90+10, Luiz Adriano’nun kırmızısı ve Abdülkerim’in sarısı?

Lale Orta: Burada birazcık daha hakemlik gösterebilirdi. Abdülkerim ısrarla çekiyor o çekme sonucunda dirseği vuruyor. Doğru bir kırmızı kart. Bir ihtimal Abdülkerim’in faulüne zamanında düdük çalsa gerek kalmayacaktı fakat sonucunda kırmızı kart doğru karar, Abdülkerim’e çıkan sarı kart da doğru.

Bülent Yıldırım: Dirsek kullanımına doğru bir örnek. Ben hakemin düdük çalma zamanlamasını geç bulmuyorum. Abdülkerim’in de topu kapmak için ısrarı var, onun görmüş olduğu sarı da doğru. Burası sorunsuz.

Deniz Çoban: Düdük zamanlamasını asla doğru bulmuyorum, daha erken çalmalıydı. Daha erken çalıp, etken davransa kırmızı kartı önleyebilirdi. Bu oyuncunun yaptığını doğru kılmaz, kırmızı doğru. Fakat düdük farkı işte iyi hakemle, oldukça iyi yargıcı arasındaki küçük detaylardan biri… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz