Çağdaş Atan: Zamanı geldiğinde her oyuncu gidebilir

Dünya Kupası sebebiyle liglere verilen arada kamp çalışmalarına Antalya’da devam eden Kayserispor, sabah saatlerinde yapmış olduğu antrenmanla hazırlıklarını sürdürdü.  

Teknik direktör Uygar Atan yönetiminde ısınma hareketleriyle süregelen antrenman, dar alanda meydana getirilen top kapma ve pas çalışmasıyla devam etti. Antrenmanın basına kapalı bölümünde ise taktik çalışmaların yapıldığı öğrenildi. Sarı-kırmızılı ekipte teknik direktör Uygar Atan, antrenman öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuş oldu.

Dünya Kupası içinde oyun ve fizyolojik anlamda eksiklerini kapatmak için emek harcamalar yaptıklarını dile getiren Uygar Atan, “Mağlubiyetle kapattık sadece formda olduğumuz bir dönemde ara geldi. Dünya Kupası bu şekilde bir tarihte oynandı. Biz memnun muyuz, memnunuz. Oyun ve fizyolojik eksikliklerimizi kapatma anlamında ve sakat oyuncuların dönmesi anlamında bizim için verimli geçiyor. Aslına bakarsanız sürem başından beri sağ olsunlar oyuncularımız pozitif yönde reaksiyonlar verdi. Kampta da iyi çalışıyoruz. Neşeli, sıhhatli bir ortam var. Her şeyden ilkin bizim için mühim olan sıhhatli ortam. Sahalar oldukca iyi. Kaldığımız otel, şartlar oldukca iyi. Mutlu ve rahat şekilde çalışıyoruz. Aramızda yalnız Ali Karimi ve Majid Hosseini yok. Ali, iki gün sonrasında geliyor. Majid ise kamp bittikten sonrasında Kayseri’de çalışmaya başlamış olacak. Onlar Dünya Kupası’na katılarak esasen bunu hak ettiler. Onları bekliyoruz yalnız. Onun haricinde hazırlık maçlarımız var. 2 gün sonrasında Giresunspor ile, 13’ünde de Litvanya takımıyla oynayacağız. Sonrasında kupa maçımız var ve lige hazırlanacağız” ifadelerini kullandı. 

“İYİ BİR DÜZENİMİZ VE OYUNCUYA UYGUN SİSTEMİMİZ VAR” 

Sürem başlangıcında oyuncu ekibi ve oynadıkları oyuna güvendiklerini söyleyen Uygar Atan, “Tüm oyuncularımızı efektif anlamda kullanmaya, rotasyonun içine dahil etmeye çalışıyoruz. 1, 2 tane de genç oyuncuyu oynatmaya başladık. Arif’in oynadığı 2 maçı da kazandık. Stoper olarak bizlere mühim katkılar verdi. Sadece sonrasında Umut Ulusal Ekip ‘da sakatlanmıştı. Şimdi o da aramıza geri dönüyor. Genç oyuncuları da aramıza katmaya çalışıyoruz. Sürem başlangıcında güvendiğimiz iki tane unsur vardı. Elimizdeki oyuncu ekibi. Bazı bölgesel eksiklerimiz vardı. Stoper ve sol bekte alternatifimiz yoktu. İkincisi ve en önemlisi oyuna inancımız. Biz oyunu hiçbir süre oyuncu üstünden okumadık. Oyun üstünden okuduk. İyi bir düzenimiz ve oyuncuya uygun oyun sistemimiz var. Bunun üstünden devam ediyoruz. Sahanın içinde çeşitliliklerimiz var. Değişik formasyonlar deniyoruz. Oyuncularımızın keyif aldığını düşünüyoruz. Bizlere tamamen inanıyorlar ve teslim olmuş durumdalar. Ikimiz de onlardan oldukca memnunuz. Karşılıklı bir sinerji var. Dünya Kupası’nda oynayan oyuncular, A Ulusal Ekip’a katılan Onur var. Son maçta o da oynadı. İyi bir performans gösterdi. Arkasının da geleceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

“GÜZEL VE HUZURLU BİR ORTAM VAR” 

Kayserispor’da güzel ve rahat bir ortam bulunduğunun altını çizen Atan, “Söylediğim şeklinde bizim ekip olarak sırtımızı dayadığımız tek unsur oyun ve oyun gücü. Ek olarak oldukca emek verme. Biz oldukca çalışmaya, oldukca tekrara inanıyoruz. Oyuncularımızı interaktif bir halde oyunun içine dahil etmeye çalışıyoruz. Onlar da bizim konuştuğumuz dilden konuşuyorlar. Oldukça güzel analizler geçiyor. Oyuncularımız tamamen oyunun içine dahil olmuş durumdalar. Sahanın içinde sistem, taktik ve formasyon konuşuyorlar. Bunlar bizi oldukca mutlu ediyor. Teknik ekip ve futbolcular olarak yalnız futbol konuşuyoruz. O yüzden güzel ve rahat bir ortam var” dedi. 

“ZAMANI GELDİĞİNDE HER OYUNCU GİDEBİLİR” 

Teklif gelmesi halinde hiçbir oyuncunun önünü kesmeyeceklerini sadece bunun için de belli bir karşılık ödenmesi icap ettiğini sözlerine ekleyen Uygar Atan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Oyuncularımızla buluştuğumuzda ilk söylediğimiz şey onların market değerlerini arttırmaktı. Biz onlara uygun bir oyun formatı düzenleyeceğiz, onlar da bu oyunun içinde hem kendilerini geliştirecekler hem de market değerleri artacak diye planlamıştık. Bu tarz şeyleri görmek güzel. Oyuncularımıza teklif gelmesi oldukça güzel. Fakat benim daha ilkin de bir söylemim vardı. Benim çalıştığım hiçbir kulüp, bilhassa Kayserispor, yönetimimizle de aynı şeyi düşünüyoruz; Biz büyük takımlara oyuncu yetiştirmekten ziyade, satan, üreten bir kulüp olmak zorundayız. Her oyuncumuz doğal ki zamanı vardığında gidebilir. Hiçbir oyuncumuzun önünü kesmeyiz fakat bunun giderken de bir bedeli olması gerekiyor. Bu bir tecim şeklinde artık. Futbol bir sanayi. Kulüplerin yaşayabilmesi için oyuncu gelirlerinin artması gerekiyor. Bunu da bilhassa yaz geçirme döneminden yakalayabilirsek ne mutlu bizlere. Şu an için gelen bir teklif yok. O yüzden bu geçirme döneminde oldukca sıcak baktığımızı söyleyemeyiz.” 

“RONALDO’DAN DOLAYI FAVORİM PORTEKİZ” 

Dünya Kupası’ndaki favorisinin de Portekiz bulunduğunu dile getiren Uygar Atan, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Benim duygusal favorim Ronaldo’dan dolayı Portekiz. Zor fakat bence İngiltere de kazanabilir.” 

Olgucan KALKAN – İbrahim ALİOĞLU / ANTALYA,(DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz