Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç: Yabancı orta hakem istiyoruz

Kulüpler Birliği ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç gündeme dair mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Türk futbolundaki yargıcı sorunundan bahseden Koç, “Son 10 yılda hakemlerden canı en fazlaca yanan kulübün başkanı olarak söylemek isterim, bu kronikleşmiş bir sorun. Son 20 senede artarak bir mesele haline gelmiş ve yurtdışında da Türkiye’de şampiyonlukların sahada kazanılmadığı görüşü yerleşmiş. Hakemler mevzusunda kulüplerin sabırlı olması lazım. İşi her fena giden kulübün 2-3 haftada bir yaygara kopartmasıyla hiçbir yere varamayız” dedi.

‘Geçen yıl fazlaca söyledik’

Çözüm önerilerine değinen Ali Koç, “Şu an 22-23 hakemimiz var, 29 hakeme ihtiyacımız var. 6 eksiği yabancı hakemlerle yok etme mevzusunda ısrar var. TFF ise VAR tarafında bunu hayata geçirmeye çalışıyor, bu da pozitif bir adım. Kulüpler olarak biz ise yabancı orta yargıcı görüşümüzü ileteceğiz. Fenerbahçe olarak geçen yıl fazlaca kez söyledik… Sınavlar niçin kalktı, biat edecek yargıcı mi geliyor diye… Yeni TFF, sınavları geri getirdi ve yeni sınavları da üzerine koydu. Bunun meyve vermesi süre alacak. Suni zeka 3 yargıcı öneriyordu, 1 şahıs manuel seçiliyordu. Şimdi suni zekanın tek yargıcı önerisinde bulunacağı söyleniyor” ifadelerini kullandı.

‘Ne pozisyondalar bilmiyorum’

Merkez Yargıcı Kurulu (MHK) için de konuşan Kulüpler Birliği Başkanı Koç, “TFF, iyi niyetle bir şey hayata geçirmeye çalışıyor. Rahatımız bozulmasın diye sistemi baltalayabilirler ya da destek olabilirler. 12 hafta itibarıyla ne pozisyonda olduklarını bilmiyorum” yorumunu yapmış oldu.

‘Bazı kulüpler maaşları ödeyemiyor’

Gösterim hakları mevzusunda da korsan yayının önüne geçmeleri icap ettiğini dile getiren Ali Koç, “Korsan gösterim için bir kanun çıktı. Devletimize teşekkür ediyoruz. Sadece daha iyi olması için kullanıcı bazında da cezaların getirilmesi gerekiyor. 10 kişiden 8’i 7’sinin korsan bir halde maçları izlediğini gördük. Şundan dolayı bu yayını yapanların hepsi yurt haricinde. Kulüpler, federasyon ve yayıncı kurum kaybediyor. Kasım ayı itibariyle bazı kulüplerin nefesi kesilecek demiştim. Bugün geldiğimiz noktada bazı kulüpler maaşları ödeyemediklerini ifade ediyorlar. Yazık, fazlaca yazık. Korsan gösterim mevzusu, Türk futbolunun geldiği noktada en mühim unsurlardan biri” diye konuştu.

‘Brezilya şampiyon olsun isterim’

Katar’da devam eden Dünya Kupası hakkında da yorum meydana getiren Ali Koç, “Genç nesiller bir ihtimal Arjantin’i istiyor Messi var diye.Küçüklüğümden beri, favori olsun olmasın, devamlı Brezilya şampiyon olsun istemişimdir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz