Duarte'den Emre Belözoğlu'na övgü

Spor Toto Süper Lig’de averajla liderliğe yükselen Medipol Başakşehir’in defans oyuncusu Leo Duarte, Türkiye Futbol Federasyonu’nun TamSaha dergisine hususi röportaj verdi.

17 Temmuz 1996 Brezilya – Mococa doğumlusun. Futbola başlamadan ilkin nasıl bir çocukluk geçirdin? 

Fazlaca minik bir şehirde yaşıyorduk. São Paulo’nın minik bir köşesinde, nüfusu 80 bin şahıs olan bir yerdi. Orada, okul sonraları dostlarım ve kardeşlerimle beraber vakit geçirdiğimiz ve zevk aldığımız günler yaşadık. Topla oynamak tabiî ki de bizlere büyük bir zevk veriyordu. Orada topa vurmak, şut atmak kim bilir futbol kariyerimin başlangıcı olarak söylenebilir. Mutlu olduğum, zevk aldığım işe bu şekilde başladım diyebilirim.

Aileni tanıyabilir miyiz? Annen, baban ve var ise kardeşlerin ne işle meşgul oluyorlar?

Annem, babam ve kız kardeşim beraber yaşıyorlar. Babam, benim futbolculuk dönemimde ev inşa işleriyle uğraşıyordu. Annem ise ev hanımıydı. Annemin benim üzerimde oldukça büyük bir tesiri var. Eğer bugün, bu seviyede futbol oynuyorsam kesinlikle annemin sayesindedir. Onların özverileri yardımıyla bugünlere geldim. İki kardeşim okul sonraları çalışıyorlardı. Sadece bugün hiçbiri çalışmıyor ve aynı evde yaşıyorlar. Artık kardeşlerim benim futbol hayatımdaki işlerimle ilgileniyorlar.

Ailende senden başka sporla uğraşan birileri var mı?

Babam futbol oynadı fakat ustalaşmış değil amatör seviyede oynadı. Kardeşim de oldukça iyi bir futbolcuydu fakat o da ustalaşmış olamadı zira Brezilya’da oldukça azca insan bu fırsata erişebiliyor. 

Brezilya’da futbolcu olmak çoğu zaman hayata karşı kazanmanın bir yolu olarak görülür. Çoğu zaman gelir düzeyi yüksek olmayan ailelerin evlatları futbolcu olup derslik atlamak ister. Senin de bu şekilde bir hikâyen var mı? 

Hakkaten oldukça sıkıntılı bir çocukluk süreci geçirdim fakat babam daima tinsel olarak yanımdaydı. Futbolu öğretme noktasında bana oldukça destek oldu. Futbolu hakkaten oldukça seviyordum. Topla oynamayı, top sürmeyi, futbol içindeki dinamikleri bana aşılayan babamdı. Brezilya’da aslına bakarsan çocuk nüfusunun birçoğu futbolcu olma hayalinin peşinden gidiyor. Futbol onların aslına bakarsak ulaşmak istedikleri, düzey atlamak istedikleri bir dal, oldukça inanılmaz derecede sevilen bir spor sadece hepimiz bu ustalaşmış hayata ulaşamıyor. Brezilya’da ustalaşmış imza atmak oldukça zor olsa gerek. Sıkı çalışmak gerekiyor, bunun yanında kabiliyet gerekiyor, yeteneğin yanında bazı yapmanız ihtiyaç duyulan şeyler var. Aileden uzak kalmak şeklinde örneğin… Ben üç yıl süresince ailemden oldukça uzaktaydım. Zor bir çocukluk geçirdim. Bugün şükürler olsun bunların meyvesini yiyorsam yapmış olduğum sıkı emek verme ve özveri sayesindedir. Bundan dolayı Tanrı’ya şükrediyorum. 

Eğitim hayatından bahsedebilir misin?

Eğitim hayatımda annem ve babamın büyük yardımları oldu. Hakkaten futbolculuk döneminden ilkin almam ihtiyaç duyulan temel eğitim mevzusunda oldukça başarıya ulaşmış olduğumu söyleyemem. Sadece ailemin ve bilhassa babamın bana oldukça büyük destekleri oldu bu mevzuda. Brezilya’da yaşlılar kısaca öğretmenler, bizlerden tecrübeli insanoğlu ve oldukça saygı görürler. Ben de onların özverileri yardımıyla eğitim hayatımı oldukça başarıya ulaşmış olmasa da güzel bir halde geçirdim. 

Sendeki futbol kabiliyetini ilk kim keşfetti ve bir kulübün kapısından içeri soktu?

Yaşadığım şehirde antrenman yaparken okulumuzun antrenörü tarafınca keşfedildim. Onun da vasıtasıyla Brezilya’daki bir futbol kulübü ile kontrol maçı yaptık. Kontrol maçında oldukça başarıya ulaşmış bir oyun çıkardım. Futbolculuk hikâyem bu şekilde başladı.

Desportivo Brasil ve Flamengo kulüplerinde altyapı eğitimi aldığını biliyoruz. Altyapı kariyerinden bizlere bahsedebilir misin? 

Çocukluğumu geçirdiğim dönemde, akademide Desportivo Brasil takımında hakkaten futbolla ilgili oldukça temel bilgilere haiz oldum. Aslen Flamengo ekibi ile geçirdiğim zamanda öğrenmem ihtiyaç duyulan tüm deneyimleri bu takımda edindim. Şehirler içinde da oldukça farklar var. Geçirme olduğum Flamengo kulübünün bulunmuş olduğu Rio de Janeiro’nun oldukça büyük bir kent olması sebebiyle kültürel farklılıklar da yaşadım. Sadece bakılmış olduğu vakit Flamengo ekibi, Brezilya’nın en büyük kulüplerinden bir tanesi ve inanılmaz tutkulu, coşku verici seyircisi var. Orada inanılmaz güzel dört yıl geçirdim. Bugün geriye baktığımda bu seviyelere gelmem, bu iki kulübün bana aşılamış olduğu futbol detayları sayesindedir. 

Futbola defans oyuncusu olarak mı başladın? Defans oyuncusu olmayı kendin mi istedin?

Aslen Brezilya’da tüm çocuklar gol atmak ister. Topla oldukça oynamayı ve forvet pozisyonunu oldukça severler. Evet, ben de aslına bakarsak bu şekilde başladım. Şundan dolayı topla oynamak oldukça daha büyük zevk verir. Bir çocuk için gol atmak, topla oldukça daha çok zaman geçirmek daha eğlencelidir. Ben de o şekilde başladım. Sora yavaş yavaş geriye doğru çekildim. Orta saha oynamaya devam ettim. Sonrasında kendimi oldukça daha rahat hissettiğim ve bugün hakkaten oynamaktan da oldukça büyük bir zevk aldığım stoper pozisyonuna geldim. Flamengo takımında her ne kadar bazı zamanlarda sağ bek oynasam da aslolan pozisyonum stoper ve stoperde oynamak isterim. 

Futbola başladığın dönemlerde idollerin var mıydı? Onları hangi özellikleriyle kendine örnek almıştın?

İdol olarak en başta ailemi görüyorum. Babam hakkaten bir tek beni değil, kardeşlerimi de gerek futbol içinde gerek futbol haricinde, evde ve hayata dair birçok alanda sırtlayan, bana destek olan kişidir ve onu idol olarak görüyorum. Annem de öteki taraftan daima benim arkamda bir savaşçı şeklinde duran birisidir. Aslen fena ve iyi anlarımda benim en büyük destekçim aile üyeleridir diyebilirim. Fakat saha içi organizasyonu ile alâkalı bakılmış olduğu vakit, daha ilkin beraber aynı takımda oynadığımız ve kendisinden oldukça etkilendiğim, Almanya’da Bayer Leverkusen ve İtalya’da Roma takımlarında oynamış olan Juan’ı gösterebilirim. Hakkaten bana bir tek saha içinde değil, saha haricinde da futbolla ilgili öğrenmem ihtiyaç duyulan tüm mühim bilgileri aşılayan kişiydi. Bugün hakkaten iyi bir stoper olarak oynamaya devam ediyorsam onun da büyük tesirleri vardır. Ona da bu zamana kadar bana destek olduğundan oldukça teşekkür ederim. 

İlk ustalaşmış imzanı attığın gün neler hissettiğini bizimle paylaşabilir misin?

Ustalaşmış imzayı attığımda hemen hemen 16 yaşlarında oldukça genç birisiydim. Sportif Brasil takımıyla sözleşme imzalamıştım. O gün hakkaten inanılmaz heyecanlıydım. Ailemin hikâyesini değişiklik yapmak düşüncesiyle oradaydım. Onlara finansal alanda birazcık destek olmak beni oldukça mutlu edecekti. Şundan dolayı fukara bir aileydik, paramız oldukça kısıtlıydı. Attığım imzadan sonraki ilk işim anneme para göndermek oldu. Şundan dolayı finansal olarak aileme destek olabilmek beni oldukça mutlu ediyordu. 

Flamengo, Brezilya’nın en popüler kulüplerinden biri, kim bilir birincisi. Zico, Sócrates, Romário, Adriano, Júlio César, Felipe, Ronaldinho şeklinde yıldızların formasını giydirilmiş olduğu bir efsaneden söz ediyoruz. Bizlere Flamengo’nun Brezilya futbolundaki yerinden ve senin o kulüpte yaşadıklarından birazcık söz eder misin?

Flamengo takımında dört yıl futbol oynadım. Tüm hayatımın hakkaten unutulmaz en güzel dönemlerinden biridir. Sizin de belirtmiş olduğunuz şeklinde oldukça büyük karakterlerin, isimlerinin, yolunun geçmiş olduğu bir kulüptür. Zico, Sócrates, Romário, Adriano, Júlio César, Felipe, Ronaldinho şeklinde büyük yıldızların yolunun geçmiş olduğu bir kulüp. Benim de ustalaşmış olarak hayatıma ilk adım attığım kulüplerden birisi. Kendi ülkemin en büyük kulübü. Dünyanın da açıkçası en büyük kulüplerinden birisi. Hakkaten oldukça tutkulu ve alev ateş 45 milyon taraftarıyla büyük bir kulüp. Ben orada oldukça değişik dinamikler içinde vakit geçirmiştim. Bu yıldızların yanında, haiz olduğu inanılmaz tesisleri ve öz kaynakları itibariyle bende oldukça mühim yer edinen bir kulüptür. 

Flamengo’nun peşinden dünya futbolunun bir başka büyük markasına, Milan’a geçirme oldun. Milan’a transferindeki süreçten bahsedebilir misin? Bu takımda yaşadığın aklında kalan hangi anılar var?

Flamengo’da oldukça iyi bir biçim yakalamışken 19 yaşlarında başladığım kariyerimi 22 yaşlarında oldukça güzel bir hikâyeyle süslemek için İtalya’da devam ettirme fırsatına eriştim. Daha ilkin hiçbir vakit ülkemizin dışına çıkmamıştım. Hayatımda ilk kere ülkemin haricinde başka bir kültüre haiz, bir başka futbol kültürüne haiz takımda, Milan’da kariyerimi devam ettirmek için oraya gittim. Fazlaca güzel bir süreç yaşadım diyemem. Fazlaca zor dönemlerden geçtim, hemen hemen çocukluk döneminden çıkıp, gençlik periyodunun başlangıcında sakatlıklarla boğuştum. Arkasından Covid-19’a yakalandım ve oldukça fazla forma giyme fırsatına erişemedim. Maalesef oldukça fazla maça çıkamadım. Eşimle beraber büyük bir uyarlama sıkıntısı yaşadık. Dil sıkıntımız vardı. Bu şeklinde problemler oluştuğu vakit açıkçası geride güzel bir zaman geçirdim diyemem. Güzel diyebileceğim şey ise Maldini ve Ibrahimoviç şeklinde büyük yıldızlarla aynı takımda forma giyme fırsatına erişmemdi. Bilhassa Maldini’nin benim pozisyonumda oldukça büyük bir tesiri oldu. Çocuğum yeni doğmuştu. Zor bir dönemdi ve bu süreci oldukça güzel bir halde atlattım diyemem. Gene de orada bulunmak benim için oldukça özeldi.

Milan’da Millî Takımımızın kaptanı Hakan Çalhanoğlu ile beraber de oynadın. Bizlere Hakan’la ilgili neler söylersin?

Hakan hakkaten oldukça hususi bir isim. Benim de yakın arkadaşlarımdan birisiydi. Gerek saha içinde gerek saha haricinde hakkaten daima beraber zaman geçirip söyleşi ediyorduk. Saha içindeki iletişimde bana oldukça destek oluyordu. Fazlaca üst düzey bir futbolcu, oldukça iyi bir karakter hakkaten. Ümit ederim Türk Millî Ekibi’yla oldukça daha iyi seviyelere gelir ve oldukça daha çok başarılar elde eder.

Bir futbol fenomeni olan Ibrahimovic’i birazcık daha anlatır mısın?

Fazlaca kuvvetli bir kişilik, oldukça kuvvetli bir karakter. Saha içinde her ne yapıyorsa, antrenman ya da maç fark etmeksizin yüzde yüzünü daima veriyor. Fazlaca kuvvetli bir oyuncu karakterine haiz. Değişik hislere haiz birisi. Onu hakkaten iyi idrak etmek gerektiğine inanıyorum. Emek verme yöntemi beni genç bir oyuncu olarak oldukça etkilemişti. 41 yaşlarında birisinin hâlâ bu seviyelerde oynaması ve 20 yaşındaymış şeklinde emek vermesi onu oldukça hususi birisi yapıyor.

Bugün Süper Lig’de forma giyen Borini ve Biglia ile Milan’da nasıl bir arkadaşlığınız vardı?

Bahsetmiş olduğunuz iki oyuncu oldukça kıymetli karakterlere haiz oyuncular. İkisinin de futbolda oldukça mühim bölgeleri bulunduğunu düşünüyorum. Biglia şu an ekip dostum, beraber aynı odada kalıyorduk. Bugün takımımızın, grubumuzun lideri ve hakkaten saha içinde teknik anlamda oldukça üst seviyede bir oyuncu olması itibariyle bizlere oldukça destek oluyor. Borini ise bugün rakibimiz. Takımına oldukça destek olmaya çaba gösteren bir oyuncu. Kişilik anlamında da hakkaten önder oyunculardan birisidir diyebilirim.

Milan’da oynarken Başakşehir’e transferin nasıl gerçekleşti? O dönemde seni isteyen başka hangi kulüpler vardı? Başakşehir tercihinde hangi faktörler etkili oldu?

O zamanlar İtalya’daydım. Bahsetmiş olduğum problemlerden dolayı açıkçası çok da fazla süre alamıyordum. Bazı teklifler aldığım doğru sadece ben İtalya’da kalmayı istemiyordum. Süre alabileceğim bir kulüpte oynamak amacındaydım. Başakşehir de bana en ciddi teklifi icra eden kulüplerden biriydi. İki-üç kere transferimle alâkalı ciddi çabalarda bulundular. Bu süreçte kulüp içindeki Brezilyalı oyunculardan oldukça pozitif bilgiler aldım. Burada ne kadar samimi ve birbirine sıkı sıkıya bağlı bir aile olduklarından bahsettiler. Açıkçası kulübün de haiz olduğu öz kaynaklar da oldukça değerliydi benim için. Her şey oldukça pozitif geçti bu süreçte. Başakşehir’e gelmek benim kariyerimle ilgili doğru verdiğim kararlardan bir tanesidir. 

Bundan önceki soruyla bağlantılı olarak, Milan’da forma giymiş üç oyuncu bugün Süper Lig’de top koşturuyorsunuz… Birçok yıldız oyuncu da ligimizi tercih ediyor. Sence Süper Lig’in cazibesi nedir? 

Türk futbolu geçmiş yıllara bakıldığında büyük bir gelişme gösterdi. Bence bu yüzden birçok yıldız oyuncu Türkiye’de oynamayı tercih ediyor. Fazlaca sıkıntılı, değişik ve rekabetçi takımların oluşturduğu bir lig. Fazlaca iyi takımlar var. Fazlaca usta ayaklara haiz takımlar var. Açıkçası devamlı kafa kafaya, son düdüğe kadar oldukça çekişmeli geçen maçlara şahit oluyoruz. Bu rekabet ve çekişme sebebiyle Süper Lig tercih ediliyor diyebilirim.

Süper Lig’de oynanan futbolun niteliği hakkında neler söylersin? Oynadığın Brezilya ve İtalya, izlediğin öteki büyük liglerle kıyasladığında Süper Lig için nasıl bir tablo çizersin?

Türk ligi Brezilya liginden oldukça daha çetin, oldukça daha zor. Şundan dolayı burada temel taktik bilgiler oldukça daha işler halde görünüyor. Her maçın kendine ilişkin bir hikâyesi ve sistemi var. Her maça ayrı şekilde çözümleme ederek hazırlanıyoruz. Brezilya’da tabiî futbol birazcık daha süratli, teknik oyuncularla oynanıyor. İtalya’da ise teknik ve taktik kısmı daha sert oynanıyor. Süper Lig’in seviyesini ise UEFA Avrupa ve Konuşma Ligi maçlarında daha iyi görüyoruz. Rakiplerle aynı seviyede oynuyoruz. Şundan dolayı oldukça sıkı çalışıyoruz. Sıkı çalışmanın yanında hafta içindeki yaptığımız çalışmalarda rakibe bakılırsa de sistemli ve taktik bilgilerle hazırlanıyoruz. Bu da tabiî rastlantı olmuyor. Bakılmış olduğu vakit İtalya’nın oldukça köklü takımlarından birisi olan Fiorentina’ya karşı oldukça mühim bir yengi aldık. Bu yengi de burada bahsetmiş olduğumuz sistemin bir ürünü. Burada başarıya ulaşmış olmak için haiz olmanız ihtiyaç duyulan tüm öz kaynaklar var. Tesislerimiz oldukça iyi seviyede ve bizi de iyi çalıştıran bir teknik ekibe sahibiz. Çok da fazla iyi bir takımımız var. Açıkçası, Başakşehir herhangi bir Avrupa liginde oynasa bence başarısız olması şeklinde bir durumu söz mevzusu değil.

Ligimizde seni en oldukça zorlayan forvet oyuncusu ya da oyuncuları kimler?

Nwakame, Trabzonspor’un atak hattında yer alıyordu. O beni oldukça zorladı. Ligin en kuvvetli ve müdafa anlamında en fazla güçlük çıkaran oyuncusu olarak gördüğüm biriydi.

Türk defans oyuncuları içinde en oldukça kimleri beğeniyorsun? 

Süper Lig’e bakıldığında bu yıl Konyaspor’dan Galatasaray ‘a geçirme olan stoper Abdülkerim Bardakcı’yı oldukça beğeniyorum. Bizim takımımızda da hakkaten oldukça iyi özelliklere haiz bir Türk defans oyuncusu var. Mahmut 6 numara pozisyonunda oynuyor, oldukça akıllı, oldukça akıllı ve tecrübeli bir oyuncu. Değişik özelliklere haiz. Bu iki oyuncuyu da oldukça beğeniyorum.

Futbola beraber başladığın arkadaşlarının birçoğu bugün oyunun haricinde kaldı. Seni onlardan ayıran ve bu noktaya taşıyan farkların nelerdi? Sen neleri değişik yaptın da başarıya ulaşmış bir ustalaşmış oyuncuya dönüştün?

Ilk olarak bizleri çalıştıran kişilerle olan ilişkilerim daima iyi seviyedeydi. Ben daima vakaya, işine sıkı sarılma anlamında baktım. Eğitim ve bunun yanında sıkı emek verme beni daima ötekilerden değişik icra eden unsurlardan olmuştur.

Futbola odaklı ve devamlı formda kalabilmek için neler yapıyorsun?

En mühim unsur olarak nitelendirebileceğim şey, konsantrasyon. Bence konsantrasyon birçok şeyi etkiliyor. Bir futbolcu daima formda kalmak zorunda. Oynasa da oynamasa da daima formda kalmalı. Bunun için sıkı bir halde çalışmalarına devam etmesi gerekiyor. Bence en mühim etkenlerden birisi konsantrasyon.

Türkiye’de birçok stadyumu görme fırsatın oldu. Yeni stadyumlar hakkında neler söylersin? 

Bu zamana kadar hakkaten oldukça güzel stadyumlara gezi etme fırsatına eriştim. Bunlardan en özelleri şüphesiz Türkiye’deki büyük taraftarlara haiz camiaların stadyumları. Beşiktaş başta olmak suretiyle Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor şeklinde kulüplerin statları dolduran alev ateş taraftarları beni daima etkilemiştir. Onlar ki milyonlarca insana hitap ediyorlar. Onlara karşı oynadığımız maçlarda daima itici güç olarak takımlarını desteklediler ve bu durumdan oldukça etkilendim. Türkiye aslına bakarsan yandaş kültürü olan bir ülke.

Başakşehir taraftarı hakkında neler söyleyebilirsin? Onlarla nasıl bir ilişkin var?

Öteki takımlara kıyasla minik bir aile olduğumuz yadsınamaz. Minik fakat oldukça kuvvetli ve oldukça tutkulu bir yandaş grubuna sahibiz. İlişkilerimiz de iyi yönde. Her maç öncesi ve sonrası ellerinden geldiğince destekliyorlar. Aslına bakarsanız dışarıda beni gördüklerinde devamlı fotoğraf çektirip formamı talep ediyorlar. Fazlaca kalpten, sıcak bir yandaş grubuna sahibiz.

Türkiye’de futbol taraftarlığını oynadığın öteki liglerle kıyasladığında neler söylersin?

Türkiye’de hakkaten oldukça tutkulu bir yandaş kültürü var. Yalnız tutku olarak demeyeceğim, bununla birlikte takımlarını da oldukça kuvvetli şekilde destekliyorlar. Tribünlere bakılmış olduğu vakit Avrupa’da aslına bakarsan bu şekilde gruplar var. Sadece Türkiye’de o şekilde takımlar var ki hakkaten oldukça gürültülü bir ortamda maça çıkıyoruz. Tüm taraftarların ayakta olduğu, desteklediği birçok maça tanık oldum.

Futbolcu kimliğiyle kariyeri devasa yükseklikte olan Emre Belözoğlu şimdi takımınızın teknik adamlığını yapıyor. Oldukça genç fakat bir o denli da başarıya ulaşmış bir çizgiye haiz Emre Belözoğlu hakkında nasıl bir yorum yaparsın? Geçmişte çalıştığın teknik adamlarla kıyasladığında Emre Belözoğlu’nun ayırt edici özellikleri nedir?

Antrenörümüz Emre Belözoğlu, hakkaten oldukça hususi biri. Geçmişe bakılmış olduğu vakit da dünya ve Avrupa futbolunda oldukça iz bırakmış, fark yaratmış bir futbolcu. Mükemmel bir karakter ve kariyere haiz bir oyuncuydu. Hemen hemen yolun başlangıcında olmasına karşın alıştırmacı olarak da iyi bir yol almış olduğu gözlemlenebilir. Saha içinde ve haricinde bizlere oldukça güveniyor. İyi bir futbol felsefesi var. Bu felsefeyi aşılama gayreti içinde ki, aslına bakarsan bunu da oldukça iyi yaptığını aldığımız sonuçlarda görebiliriz. Karakteristik özelliklerinden en göze çarpanları oldukça azimli, aşırı istekli olması ve oyuncularla oldukça iyi ilişkiler kurabilmesi. Yalnız Türkçeyi değil, öteki dilleri de oldukça iyi hitabı itibariyle yabancılarla oldukça iyi bir ilişki içinde bulunduğunu söyleyebilirim. Stoper mevkiinde oynayan bizlere de oldukça iyi yardım ediyor. Futbolda noksan olduğumuz noktaları bizlere oldukça değişik yöntemlerle konu alıyor. Yalnız bizlere değil, her pozisyonda oynayan oyuncularımıza oldukça değişik yaklaşan, çok da fazla iyi bir alıştırmacı. Ümit ederim bu şekilde devam eder ve oldukça başarıya ulaşmış olur. Başarıya ulaşmış olmaması için de hiçbir niçin yok.

Başakşehir üç sürem ilkin şampiyon olmuş ve adeta bir ihtilale imza atmıştı. Bu sürem da hem ligde hem de Avrupa kupalarında oldukça başarıya ulaşmış bir gidişatınız var. Sürem sonu için neleri hedefliyorsunuz? Takımın başarısının arkasında sence hangi faktörler var?

Başarının arkasında sıkı emek verme, kendimizi futbola adama ve disiplin var. Bu üç unsur bir araya gelmiş olduğu vakit takımın hakkaten isteği, arzusu sıkı çalışmasıyla birlikte alınan sonuçlar asla şüphesiz ki tesadüfî değil. Bence bugünün başarısı bu sayede diyebilirim. Yalnız ligde aldığımız başarıya ulaşmış sonuçlar değil Konuşma Ligi’nde kuvvetli takımlara karşı aldığımız güzel sonuçlar da bunun ispatı. Kim bilir bir ihtimal Türkiye Kupası’nda da oldukça iyi maçlar çıkarır ve hayalleri süsleyen bazı hedeflere ulaşırız.

Her takımda profesyonelliğiyle dostlarını etkileyen önder oyuncular vardır. Başakşehir’de bu anlamda seni en oldukça etkileyen oyuncu yada oyuncular kimler? 

Kulübümüzün tarihinde oldukça mühim işlere imza atmış, oldukça uzun süredir oynayan Mahmut Tekdemir, Júnior Caiçara, Volkan Babacan, Epureanu şeklinde kaptan ve önder oyuncular beni hakkaten oldukça etkiledi. Bunlar bence bununla birlikte örnek oyuncular. Bunlara baktığım vakit bende Başakşehir’in başarısı için yeniden savaşım etme isteği doğuyor.

Başakşehir’in bu sürem şampiyonluğu sonuna kadar kovalayacağı görünüyor. Sence sizi en oldukça zorlayacak rakipler kimler olacak?

Bizim bir oyun sistemimiz ve planımız var. Buna sadık kalma niyeti içerisindeyiz. Ligde öteki takımlara bakılmış olduğu vakit hakkaten maddi anlamda oldukça emek sarf etmiş, oldukça paralar harcayıp daha büyük oyuncular getirmiş takımlar var. Fakat biz kendi oyuncu grubumuza inanıp güveniyoruz. Fazlaca minik bir aileyiz sadece samimi bir ortamda çalışıyoruz. Kendi maçlarımızda oyun planına sadık kalırsak hedefimize ulaşabileceğimize inanıyorum.

Hayatta yaşadığın pişmanlıklar ya da ”İyi ki yapmışım” dediklerin neler?

Açıkçası pişmanlığımla ilgili bir mevzu var… Genç yaşımdayken eğitime oldukça daha sıkı şekilde sarılmam gerekiyordu. Keşke oldukça daha iyi bir okul hayatım olsaydı. Sadece Tanrı’nın bana vermiş olduğu bir nimet ki, şükürler olsun iyi bir futbolcu olabildim ve bunu da okul yıllarımda geçirdiğim futbol hayatıma bağlıyorum. Öteki taraftan “İyi ki yapmışım” diyebileceğim bir şey de var. O da iki oğlum ve eşimle kurduğum muhteşem akrabalarım. Açıkçası bu yaşadığım yaşam kesinlikle parayla satın alınamaz. Bunun için Tanrı’ya şükürler olsun demek isterim.

Futbol haricinde, İstanbul’dan ve İstanbul’daki hayatından bahsedebilir misin? İstanbul’u daha ilkin yaşadığın şehirlerle kıyasladığında hangi özelliklerini öne çıkartırsın?

Hakkaten oldukça samimi şekilde söylemek isterim, Rio ve Milano şeklinde dünyanın oldukça mühim şehirlerinde yaşamış birisi olarak, İstanbul bu üç kent içinde en özeli ve en güzeli. Dünyanın en eski ve en güzel şehirlerinden bir tanesi. Burada bulunmaktan hakkaten oldukça mutluyum. Eşim ve çocuklarımla oldukça iyi zaman geçirebileceğimiz çok büyük bölgelere haiz. Bilhassa çocuklar için oldukça güzel bölgeler var. İstanbul oldukça hususi bir kent. İnsanları da keza oldukça sıcakkanlı. Brezilya insanına oldukça benziyorlar. Akdeniz insanı birbirine oldukça benzer derler fakat Türkler, İtalyanlardan daha sıcakkanlı ve yardımsever insanoğlu. Bu kıyası yaptığınız vakit İstanbul hakkaten ötekilerden oldukça daha göze çarpan, mühim bir kent.

Türk yemekleriyle aran nasıl?

Ana yiyeceklerden ilkin tatlıyla adım atmak isterim. Hakkaten bu anlamda oldukça ustasınız. Baklava, sütlaç ve künefeyi oldukça beğeniyor, oldukça sevmiş olarak yiyorum. Fazlaca iyi yiyecek kültürü olan bir ülkede oynuyorum. Fazlaca mutluyum bu anlamda. Kulüp yemeklerimiz de oldukça iyi. Aşçılarımız hakkaten iyi iş çıkarıyor. Yalnız kulüpte yediğim yemekler değil, dışarıda herhangi bir yerde yediğiniz yemekler de oldukça güzel. En oldukça et yiyeceklerini seviyorum. Türkler bu anlamda oldukça iyi iş çıkarıyor.

Hobilerin neler? Fobilerin var mı?

Evde zaman geçirmeyi oldukça seviyorum. Aile babası rolünü hakkaten iyi üstleniyorum diyebilirim. Şundan dolayı ailemle, çocuklarımla vakit geçirmeyi oldukça seven birisiyim. Fobilerim ise sürüngenler. Kobra ve akrep şeklinde hayvanlara karşı fobim var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz