Deniz Çoban, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini yorumladı: Penaltı tartışılır!

Yazarımız Deniz Çoban, Süper Lig ‘de haftanın karşılaşması olan Beşiktaş – Fenerbahçe mücadelesinin hakemi Volkan Bayarslan’ın performansını değerlendirdi. Kariyerinde ilk kez İstanbul derbisi yöneten Bayarslan için Çoban şu ifadeleri kullandı:

Beklenenin aksine atmosferi düşük bir derbi oldu. Hakemleri zorlayacak ve eleştiri kararlar vermek zorunda bırakacak bir pozisyon yaşanmadı. Tartışılacak bir ceza sahası pozisyonu ya da tartışılan bir kırmızı kart pozisyonu olmadı. Oyuncular iyi niyetli ve yargıcı kararlarına saygılı davrandılar. Maçın hakemi maç içinde kimi zaman faul ve kart hataları yapmış oldu. Sadece bu hatalar oyunun gidişatını etkileyecek mühim hatalar değildi. 9’da Weghorst’un Henrique’nin yüzüne gelen elinde Beşiktaşlı oyuncunun sarı kart görmesi gerekirdi yargıcı göstermedi. 15’de Muleka net bir gol fırsatıyla ilerlerken, aleyhine faul düdüğü çalındı. Bence de Szalai’ye Muleka’nın hareketi fauldü, yargıcı yanılmadı.

Ismael’i de atladı

31’de Szalai’nin Muleka’ya yedek kulübesi önünde faulünde sarı kart çıksa daha doğru olurdu. Bu pozisyona itiraz eden Beşiktaş’ın hocası Ismael, teknik alanı ihlal ederek hakeme tepki gösterdiğinde sarı kartla cezalandırılmalıydı. 42’de Crespo’nun Salih’i formasından çekmiş olduğu pozisyonda çıkan sarı kart doğruydu. 45’te Masuaku’nun itirazdan görmüş olduğu sarı kartın gereksiz olduğu kanaatindeyim.

Devam sonucu doğru

55’te Saiss-Serdar Aziz mücadelesinde Fenerbahçeliler penaltı beklediler, yargıcı devam dedi. Saiss eli ile kendine alan açmaya çalışırken risk almış görünüyor. Tartışılacak bir pozisyon fakat “siyahla beyaz kadar açık bir penaltı” diyemeyeceğimiz bu pozisyonda hakemin yorumuna saygı duymamız icap ettiğini düşünüyorum. Fakat sonrasında Alli’nin Szalai’ye faulü net sarı kartı gerektirirdi. 60’ta Saiss’in eline çarpan pozisyon penaltı olmazdı, devam doğru kararmış oldu. 83’de Batshuayi’nin Ghezzal’a faulünde faul yeterliydi, sarı karta gerek yoktu. 90+3’te Fernandes’in Alioski’ye faulünde çıkan sarı kart doğruydu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz