Trabzonsporlu futbolcu Marc Bartra: “Doğru adreste olduğumu düşünüyorum”

Trabzonspor ‘un müdafa oyuncusu Bartra, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde, Kayserispor maçı hazırlıkları öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İspanyol oyuncu, bir geçiş süreci yaşadığını belirterek, “Başka ligden geldim, adapte olmaya çalışıyorum, süre gerekir. Bu lige geldiğimde geçişlerin oldukça fazla yapıldığını, boş alanların bulunduğunu gördüm. Bu da dolayısıyla hem müdafa yaparken hem dü atak ederken faulle kartla sonuçlanabilecek aksiyonlara sebebiyet verebiliyor” dedi.

Geldiği ilk andan itibaren oldukça kısa sürede oldukça fazla maç oynadıklarını belirten Bartra, “Ben de ligi, ekip arkadaşlarımı, rakiplerimizi daha iyi tanıyacağım. Ligi daha iyi tanıma fırsatı bulacağım. İlk maçlarda geçiş sürecinden meydana gelen bir şey bulunduğunu düşünüyorum. Geldiğim ilk andan itibaren maçlara, takıma adapte olmaya çalıştım. Takımla birlikte çalışmaktan kendimi oldukça mutlu hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Bartra, hiçbir aktarma süreci kolay olamayacağını, süre aldığını söyleyerek, “Real Betis’te benim durumuma bakmış olduğunuzda son yılda Kral Kupası’nı kazanmıştık. Takımdaki teknik direktörün itimatını kazanmış ve daima oynayan oyuncuydum. Trabzonspor’un teklifi gelmeden birkaç hafta ilkin aktarma durumunu sorsanız ‘kalacağım’ derdim. Trabzonspor’un teklifi ulaştıktan sonra hem Betis’in satış yapma gerekliliği, hem de Trabzonspor’un benle ilgili projesi, takımın gelecek yönelik planları, son lig şampiyonu olması, Avrupa’da yer alacak olması ve takımın sizden beklentileri net olarak açıklandığında fikirleri değiştirebiliyor. Fakat bu hiçbir süre kolay süreç olmayacaktır. Benim de sürecim bu şekilde işledi. Ulaşmadan önce Betis’te mutluydum. Orada kalmak ve kariyerime devam etmek istiyordum” açıklamasında bulunmuş oldu.

“Burada olmaktan dolayı mutluyum”

Ondan sonra Trabzonspor’un teklifi geldiğini vurgulayan başarı göstermiş müdafa oyuncusu, “Benimle olan fikirlerini anlattılar. Neler beklediklerini, ne istediklerini, beni niçin istediklerini oldukça iyi derecede anlattılar. Yoksa bundan fikirlerinizin değişmesine yol açıyor. Buraya gedikten sonrasında yalnız mutlu olmadım, burada ne kadar oldukça sevildiğimi de gördüm. Burada olmaktan dolayı da mutluyum. Doğru tercih yaptığımı düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Trabzonspor’un ilk İspanyol oyuncusu olmasına ilişkin ise Bartra, “Aslen bahsettiğiniz durumu ben Dortmund’da yaşamıştım. Dortmund tarihinin ilk İspanyol futbolcusu olmuştum ve benden sonrasında bir ok İspanyol futbolcu orada oynamıştı. Trabzonspor’un ilk İspanyol futbolcusu olduğumu gelirken bana söylediler. Ben de oldukça şaşırdım ve mutlu oldum. Türk futbolunda daha ilkin oynamış, eski ekip dostlarım, şu an Trabzonspor’da oynayan oyuncularla, hemen sonra tanıdığım Türk oyuncularla hep Trabzonspor’u konuştuk. Trabzonspor’un onlar için ne ifade ettiğini, onlarını Trabzonspor hakkında görüşlerini sormuş oldum. Aldığım tüm tavsiyeler yada duyduğum tüm fikirler oldukça olumluydu. Mühim projeye geldiğimin farkındayım. Bundan dolayı şampiyonluklar, başarılar kazanmak için buradayım. Doğru adreste olduğumu düşünüyorum” dedi.

“Takımın geneli geniş ve kaliteli”

Geçen sürem azca gol yiyen bir ekip olduklarını sadece bu sürem fazla gol yemelerine ilişkin ise 31 yaşındaki futbolcu, “Bunun birçok sebebini sayabilirsiniz. Bakmış olduğunuzda aramıza yeni katılan oldukça sayı arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın bir bir çok geldiği ilk andan itibaren idman yapamadan maçlara çıkmak mecburiyetinde bırakıldı. Yoğun tempodan geçiyoruz ve arka arkaya oldukça maç oynuyoruz. Takımın geneli geniş ve kaliteli. Her oyuncunun yerine oynayacak oldukça kaliteli oyuncularımız var. Gruptaki oyuncu seviyesinin bir birine oldukça yakın. Bunların birbirlerinin oyun tarzlarını tamamen idrak etmek için süre gerekir. Fakat maalesef sürem başladığı andan itibaren oldukça yoğun maç olduğundan oldukça fazla idman yapma ve birbiriyle olma şansı olmuyor. Sadece ayrıca son maçlarda bilhassa ekip daha geliştiğini ve birbirine oldukça daha uyum sağladığını görüyorsunuz. Bu bahsettiğim kaliteden kaynaklı. Ligin geneline baktığında ekip sahaya çıktığında ben rakipten daha iyiyim düşüncesi oyuncunun kafasına girdiğinde hücuma gitme isteği olabiliyor. Şansız olarak rakiplerin yakaladığı o pozisyonlarda, geçişlerde goller yedik. Son maçlarda bunu düzelttiğimizi ve iyi oyunlar ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Birlikte zaman geçirme ve antrenman yapma şansı bulunduğunun da bunun oldukça daha iyiye gittiğini görüyoruz. Son maçlarda bunu gösteriyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

“Geliş hedefim yalnız süre geçirmek değil Trabzonspor’un en üste tutabilmek”

Dünyada hangi oyuncuya sorulursa sorulsun ulusal takımda oynamak isteğinin bulunduğunu kaydeden İspanyol futbolcu, “Her oyuncunun en büyük düşsel Dünya Kupası’nda oynamak. Kolay olmadığının farkındayım fakat en küçük talih var ise bunu zorlayacak karakterdeyim. İspanya takımında Luis Enrique, benim daha ilkin çalıştığım hocam. Her oyuncuyu izler, hepsi ile fikri vardır. Ben de bana burada talih açılırsa kesinlikle o şansı sonuna kadar zorlayıp Dünya Kupası’nda yer almak isterim. Benim buraya geliş hedefim yalnız süre geçirmek değil Trabzonspor’un en üste tutabilmek, hak etmiş olduğu bölgelere getirmek. Benim de bireyler hedefim Dünya Kupası’nda bu şekilde bir talih olursa yer almak isterim” şeklinde konuştu.

Gökmen Şahin – Ozan Köse / TRABZON (İHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz