Fenerbahçe'nin yeni transferi Ezgjan Alioski için flaş yorum

Fenerbahçe , önceki gün sol bek transferini gerçekleştirmiş oldu ve Ezgjan Alioski’yi, Suudi Arabistan’ın Al Ahli kulübünden bir yıllığına bedelsiz olarak kiraladı. Alioski ile ilgili The Athletic’in Leeds yazarı Phil Hay değerlendirmelerde bulunmuş oldu. İşte Hay’in Ezgjan Alioski analizi…

‘Oldukça nadiren sakatlandı’

● Onu oyuncu olarak nasıl tanımlarsınız?

“Son aşama zinde ve enerjik bir futbolcu. Leeds United’da geçirdiği 4 sezonda (2017-2021) güvenilir ve oldukça nadiren sakatlık yaşayan bir oyuncuydu. Muhteşem süratli bir oyuncu olmamasına karşın iyi bir tempoya haiz ve sol tarafta kanat oyuncusu ya da bek olarak savaşım edebiliyor. Defansif anlamda zayıflıkları var fakat onun ilk başta saldırı oynayan bir kanat olarak 2017’de alındığını unutmamak gerek.”

‘Takıma bağlı bir isim’

● Karakter anlamında neler söylersiniz?

“Leeds’teki son sezonunda birazcık neşesi kaybolmuş gibiydi. Kim bilir geleceğinin belli olmamasından kaynaklı bir durumda. Sadece genel olarak oldukça sevilen ve takıma bağlı bir karakteri var. Nüktedan ve profesyoneldir. O dönemki hocası Marcelo Bielsa da onu oldukça önemsiyordu. İşini ciddiye alan ve odaklanan biri. Taraftarlar içinde da popülerdi.”

‘Atak yetkisine sahipti’

● Fenerbahçe’ye katkısı ne olur?

“Leeds’te Marcelo Bielsa’nın kullanmaktan hoşlanılmış olduğu 4-1-4-1 sisteminde, bir kanat oyuncusunun arkasında yer edinen ve mümkün olduğunca saldırı etme yetkisine sahipti. Fiziğinin hâlâ iyi bulunduğunu varsayarsak, Fenerbahçe ondan oldukça fazla faydalanacak ve güç alacaktır. Rekabetten asla kaçmaz. Ada’da 7-8 lig maçında 1 gol averajı vardı. Bu maçlarda hep sol bek olarak oynadı. Fenerbahçe için iyi bir geçirme olacaktır.”

‘En iyi sürecini geçirdi’

● Bielsa ile yaşamış olduğu değişiklik nedir?

“Alioski’nin, Bielsa yönetiminde bilhassa ilk 3 yıl oldukça iyi bir dönem geçirdiğini düşünürsek, bu onun nasıl bir seviyede bulunduğunu açıkça gösteriyor. Sonuçta İngiliz kulübüne kanat oyuncusu olarak geldi ve insanoğlu ondan sonra ona bir bek ya da kanat beki gözüyle baktılar. Leeds’teki birçok futbolcu benzer biçimde, kariyerinin en iyi yıllarını Bielsa ile geçirdiğini söylemek de yanlış olmaz.”

Davet Davran

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz