Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur: Ne yapılması gerekiyorsa fazlasıyla yapılacak

Erden Timur, sarı-kırmızılı takımın kısa, orta ve uzun vadeli planlamaları ile gündemdeki mevzulara ilişkin Nef Stadyumu’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Hedeflerini seçim sürecinde belirttiklerini ve bunun için de gece gündüz ne yapılması gerekiyorsa, fazlasıyla yapılacağını kaydeden Timur, “Gerçekçi bir görüş açısı koymamız gerek. 13 tane yabancı oyuncumuz var, 13 tane de yerli oyuncumuz var. 23 tane altyapı oyuncumuz var. Toplam 46 oyuncumuz var. 21 oyuncumuz kiradan döndü. Geçtiğimiz seneki maaş bütçemiz 27 milyon Euro, net. 1 milyon Dolar maaş ödüyorsanız, 1 milyon 670 bin Dolar. Evvelinde bu 1 milyon 170 bin Dolar’dı. Çok da fazla uzun olmayan bir süre ilkin yapılmış oldu bu değişim. Yalnız geçtiğimiz yıl ödenen rakama gore, 4 milyon Dolar da Mostafa Mohamed’in bonservisi için harcandı. Bir gençleşme politikası seyredildi. 1 yabancı kontenjanımız var. Dolayısıyla gidecekler olacak. Yerli oyuncularımız içinden bir kısmı, 13 oyuncumuzun da sözleşme bitimine 1 yıldan azca kaldı. Kiralık olarak gönderilmeleri söz mevzusu olamıyor. Dolayısıyla iyi bir mühendislik yapılması gerekiyor. Hocamızla antak kalma yeni yapılmış oldu bu sebeple mevcutta sözleşmesi olan hocamız ve sportif direktörümüz vardı. Mümkün olmasıyla birlikte görevli hareket etmek zorundayız. Şundan dolayı emanet bir iş yapıyoruz. Başkasının parası. Mevcut durumumuz bu. Toplam kadro bütçemiz, geçen seneki 39.7 milyon Euro. Şu anda kadromuzda bulunan oyuncuların bonservis tutarı, 67 milyon 880 bin Euro. Bunun haricinde bir de imza bedelleri var. O da 3 milyon 291 bin Euro. Bakmış olduğunuzda 71 milyon Euro şeklinde bir bonservis bedeli var. Geçmiş günlerde bazı şeyleri yapmak daha kolaydı. Türkiye’de futbolun bütçesi git gide azalıyor. Wolfsburg son 5 yılda 245 milyon Euro harcamış. Her yıl 50 milyon Euro bonservis verebiliyorlar. Rennes 285 milyon Euro harcamış son 5 yılda. Avrupa’da orta sıra takımların mevcut durumu bu. Biz ne yapacağız, mühim olan bu” ifadelerini kullandı.

“GERÇEKTEN PARA VERİLMESİ GEREKEN YERDE VERİLECEK, İYİ KADROLAR KURULACAK”

Teknik direktör Okan Buruk’un raporuna gore takviye edecekleri pozisyonlar bulunduğunu dile getiren Erden Timur, “Görüşmelere başlanmıştı esasen, devam ediyor. Seçimden ilkin yapılmış olan belli görüşmeler var. Seçim dönemleri normalde martta olur. Martta birileriyle el sıkışmak daha kolaydır. Haziranda seçim yapıldığında bu söz mevzusu olmuyor. Biz o yüzden herhangi bir isim söyleniş etmedik. Lüzumlu noktalar tespit edildi. Hakkaten para verilmesi ihtiyaç duyulan yerde verilecek, iyi kadrolar kurulacak. Gelecekten çalınarak değil fakat. Ben de taraftarım, hepimizin ortak amacı şampiyon olmak, biz sportif bir derneğiz. Fakat bugünü kazanıp, geleceği kaybederek yapmayacağız. Hem yurt içinde hem yurt haricinde görüşmelerimizi yapıyoruz. 3 yerli oynatılacağı için farkı yaratacak kısım o. Öteki rakiplerimize gore aksiyon anlamında 2-3 ay gecikmeliyiz. Bunu kapatmak için çalışmamız gerekiyor. Kamuoyunu geçici olarak mutlu etmek değil de kalıcı olarak çözüm üretmek için her aksiyon alınıyor. Ilkin iyi bir oyuncu açıklayalım da, nabız düşsün şeklinde sıralamalar yapmıyoruz. Bir yerliyle mutabık olmamız gerekiyorsa, rotasyon oyuncusuyla mutabık olmamız gerekiyorsa ilk başta onunla anlaşacağız. Ana kadroyu herkesi doyum edecek seviyede, Galatasaray ‘ın çıkarlarına uygun şekilde kuracağız” diye konuştu.

Timur, sezonu pazartesi günü açtıklarını belirterek, “7-19 Temmuz içinde Avusturya’dayız, hazırlık maçları ayarlandı. 26-30 Temmuz’da da ikinci aşama için de Avusturya’ya gidiyoruz. En geç 31’inde yine Türkiye’ye döneceğiz” dedi.

“BASKETBOLA DEVAM EDİYORUZ”

Yeni görevi sonrasında basketbolda devam edip etmeyeceğiyle ilgili gelen soruya Timur, “Basketbola devam ediyoruz. Basketbolu güzelliklerle yad ediyoruz, süratli aksiyonlar alıyoruz. Tüm transferlerimizi neredeyse tamamladık diyebiliriz. Onları da tek tek açıklayacağız. Gelecek yıl hedef daha da büyüdü. 5 senelik planlama yapmıştık, onun içerisindeyiz. Bu transferlerden sonrasında da kombineler, localar, koltukların satışına başlanacak. Basketbol tarafında her şey pozitif gidiyor” şeklinde konuştu.

“KİMSE GİTMEK İSTEMİYORSA, KİMSE GİTMEYECEK”

Galatasaray’daki yönetimsel yapılanmayla ilgili informasyon veren Timur, “Ben Sportif A.Ş.’de futboldan sorumluyum. Cenk (Ergün) Bey, futbol direktörü olacak. Teknik kurul ve kadro şu anda kuruluyor, hocamız geldi. 5 senelik bir planlama yapmak istiyoruz. Futbol direktörü atandıktan sonrasında görüşmeler yapılıyor. Yazılı olarak gelen resmi bir teklif yok. Sporcularla görüşeceğiz, gitmek isteyen var ise değerlendirilebilir. Kalma mevzusunda istekli olan var ise, ona gore hareket edeceğiz. Galatasaray’da oynamanın bir futbolcunun hayallerini süslüyor olması lazım. Hakkaten Galatasaray’ın çıkarlarına uygun rakamlar olursa değerlendirilebilir. Kimse gitmek istemiyorsa, kimse de gitmeyecek, kadromuzda tutmak istediğimiz adlar anlamında söylüyorum” açıklamasını yapmış oldu.

“BİRÇOĞUYLA VEDALAŞTIK”

“Sözleşmesi biten oyuncularla devam edip etmeyeceğimize hoca bakacak” diyen Timur, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Fakat birçoğuyla vedalaştık. Arda ile hep görüşürüm. Galatasaray’ın sporcu anlamında en kariyerli futbolcusu. Çok da fazla kıymetli ve içten bir kardeşim. Yapılanmayla ilgili bizim esas önceliğimiz kadro olduğundan, ona odaklanıyoruz. Fazlaca kıymetli bir scout ekibimiz var, yönetimsel yapılanmanın içinde olan kıymetli arkadaşlarımız var. Onlarla beraber süreci götürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“SENSIBILE SAĞ OLSUN İNDİRİM YAPTI, TORRENT İLE DAVA YOLUNA GİDİLDİ”

Teknik direktör Domenec Torrent ve sportif direktör Pasquale Sensibile ile ayrılık sürecinden bahseden Timur, şu şekilde konuştu:

“Tüm parayı verecekseniz, sizinle çalışmak istemiyoruz dersiniz, onurlandırırsınız, kalan ödemelerini yaparsınız. Biz böyle bir durum yaptık. Ben bu görüşmeyi yaptım. Salı mazbatayı aldık, çarşamba görüştük, perşembe de kendi ülkesine gitti. Birazcık onu doğru karşılamıyorum, kimse benimle görüşmedi demesini. Eski yöneticiden istedik, o da görüştü. Menajerimle görüşün diye karşılık geldi, Torrent tarafınca. Karşı karşıya görüşme isteği konuşuldu. Biz bir indirim beklentisi içerisindeydik. Tazminat başka bir şey. Biz bu süreci bu şekilde yürütmeseydik, tazminat insanların haklı, tazminat sözleşmede yazsa da, yazmasa da. Sensibile sağ olsun bu anlamda indirim yapmış oldu, barış protokolü ile sonlandırdık. Sayın Torrent, yüzde 5 indirim yapabileceğini söylemiş oldu. Ikimiz de indirim olursa direkt ödeyebiliriz, yoksa dava kanalıyla çözülebilir dedik, o şekilde oldu. Bu şekilde sonuçlanmaması gerekiyordu, bu şekilde sonuçlandı. Davanın sonunda son olarak gelinebilecek nokta da, Sayın Torrent’in istediği şey. Bakmış olduğunuzda bu bir tercihtir. Gelin sulhle anlaşalım. Gelecek yıl çalışacağınız bedeli alacaksınız esasen. Fakat emek harcamadan alacaksınız, gelin indirim yapın dedik.”

“GALATASARAY’IN EN ÖNEMLİ GERÇEĞİ, ALTYAPIDIR”

“Galatasaray Kulübü’nün tüm branşlarındaki amacının altyapı olması lazım” diyen Timur, “Galatasaray’ın en mühim gerçeği, altyapıdır. Okan hocamızın, altyapıdan yetişmiş bir isim olarak gelmesi oldukça mühim. Kısa vadede başarıya ulaşmış olalım, insanlardan takdir görelim değil de, uzun vadeli yatırım yapalım, geleceği belirleyelim diyince işler değişiyor. Ortalama 3 senedir altyapıyla ilgili birçok modeli çalıştım, neler yapabiliriz diye araştırdım. Bunlar yalnız önermeydi. 10 senelik bir plan yapılması lazım. Biz basketbolda derhal o şekilde yaptık, daha kısa süreli planlama olması imkansız. Bunu gelecek günlerde, aylarda paylaşacağız. Yunus (Akgün) da, Okan (Kocuk) da, Emre (Akbaba) de iyi performanslar sergilediler. Hocamız kadroda görmek istiyor, bizimle beraber olacaklar. Altyapıdan gelecek oyuncular var. Kampta birçoğuna talih tanınacak. Altyapıdan birçok oyuncuyu kadromuza alacağız, birçok model olacak. Yurt dışı pilot takımıyla ilgili görüşmeler yapıyoruz” dedi.

“TRANSFER BÜTÇEMİZ BELLİ”

Geçirme bütçesiyle ilgili gelen soruya Timur, “Belli bir aralık olarak belirledik. Normalde bunu daha düşük bir aralık olarak belirlemek gerekiyordu fakat geç kalındı. Birazcık daha geniş aralıkta belli. Avrupa’da oynayamıyoruz gelecek yıl. Bu futbolcuların gelmek istemesi noktasında mühim bir eşik. Avrupa olmayınca ya gelmek istemiyorlar ya da çekinmeyle ilgili bir durum olduğu süre da fiyat artıyor. Aralığımızı açıklayamam, stratejimiz ortaya çıkar” yanıtını verdi.

“OKAN HOCA RAKAMSAL HİÇBİR ŞEY KONUŞMADI”

Okan Buruk’un sözleşmesiyle ilgili informasyon veren Erden Timur, şunları söylemiş oldu:

“Sözleşmemiz 1+1. Kendisi rakamsal hiçbir şey konuşmadı. Ben 3-4 kez bu mevzuda kendisini zorladım, konuşmadı. Dünyada nede olsa, bu şekilde bir ekibi olacak. Ben gelecek için, uzun solukta, Galatasaray’ın geleceğinde yer alacağını düşünüyorum Okan hocanın. İnşallah da o şekilde olur. Okan hocanın ekibi belli olmadı. Internasyonal adlar de olacak. Duran toplarla ilgili, çeşitli pozisyonlarla ilgili değişik yapılanmalar olacak. Geniş çalışılıyor. Hocanın takdirinde ekibi. Scout analizleri de yaptırdık, hoca ulaşmadan önce. Hocayla 9 senedir çalışıyor İrfan hoca. Hoca değerlendirmesini yaptıktan sonrasında belli olacaktır.”

İSTANBUL, (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz