Emre Yıldız: Şampiyonluğun mimarı Faruk Koca'dır

1 senelik aranın peşinden Süper Lig ‘e geri dönüş meydana getiren Ankaragücü’nde Futbol Şube Koordinatörlüğü Görevini üstüne alan Emre Yıldız Fanatik’e hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. Sezona şampiyonluk hedefiyle başladıklarını belirten Yıldız “Bu yıl burada Ankaragücü şampiyon olduysa bu şampiyonluğun en büyük mimarı Faruk Koca ve yönetim kuruludur” ifadelerini kullandı.

“Yüzde 100 şampiyonluk hedefiyle başladık”

Sürem başı Faruk Koca başkan olduktan sonrasında yüzde 100 yeniden Süper Lig hedefiyle yola çıktı. 1. Lig’de şampiyonluğa oynamak zor. Kaybettiğiniz haftalarda bu stresi kaldırabilecek oyunculara ihtiyacınız var. Ikimiz de ligi bilen tecrübeli oyuncularla yola devam etme sonucu aldık. Hocamızın da bu doğrultuda bizimle aynı fikirde olması önemliydi. Mustafa Dalcı sürem başlangıcında adaletli davranırsak sorun yaşamayız demişti. Nitekim hocamızın söylediği benzer biçimde oldu. Yönetim, teknik ekip ve futbolcuların uyumu bu şampiyonluğu getirdi.

“Mustafa Dalcı oldukça iyi işçilik çıkardı”

Mustafa Dalcı’nın Ankaragücü’nde yarım kalan bir hikayesi vardı. Başkan Faruk Koca’da o dönem yöneticilik yapıyordu. Mustafa hoca iyi intiba bırakmış ki başkanımız kendisini takımın başına getirdi. Muhalif kanattan eleştirilere karşın başkanımız Mustafa hocada karar kılmıştı. İyi ki de bu sonucu vermiş. Sonuçta şampiyon olduk.

Mustafa Dalcı’ya teşekkür etmemiz gerekiyor. Ekip içindeki dengeleri oldukça iyi korudu. Hangi oyuncunun zamanı geldiyse hoca ona talih verdi. Tüm oyuncular da artık bunun farkına varmıştı. Kim hazırsa onun oynayabileceğini anlamış oldu. Hocamız oldukça iyi işçilik çıkardı.

“Paniğe asla kapılmadık”

Lig devam ederken paniğe asla kapılmadık. Fena sonuçlar aldığımız haftalarda da soğuk kanlı kalabildik. Takımla her anı yaşayan biri olarak söylüyorum. Kazanılan ve kaybedilen her puanın bizlere müthiş bir pozitif tesiri oldu. Genele baktığımız süre yaşanılan her şey iyi ki yaşanmış diyoruz. Bu da takıma pozitif yönde yansıdı. Şampiyonluk yolunda psikolojinizin kuvvetli olması gerekiyor. Her şeye karşın ikimiz de psikolojimizi kuvvetli ve diri tuttuk diyebiliriz.

“Taraftarın desteği büyük”

Ankaragücü taraftarı birleştiğinde bam başka bir güç ortaya çıkıyor. Toplum kenetlendiğinde baş edemeyeceği bir ekip yok. Son haftalarda bilhassa taraftarımızın oldukça büyük desteği oldu. Buradan kendilerine teşekkür ediyorum. Ümit ederim destekleri Süper Lig’de de devam eder.

“Şampiyonluğun mimarı Faruk Koca’dır”

1. Lig’in güçlük derecesi anormal düzeyde. Bu sebeple her sürem 8-9 ekip şampiyonluk ekibi kurarak sezona başlıyor. Oynadığınız her ekip hedefi olan takımlar. Burada yönetimsel ve ruhsal etkenler ortaya çıkıyor. Fazlaca kaliteli takımlar olmasına karşın yönetimsel ve ruhsal faktörlerden dolayı sorun yaşayan takımlar var. Ankaragücü şampiyon olduysa bu şampiyonluğun en büyük mimarı Faruk Koca, yönetim kurulu ve teknik direktörümüz Mustafa Dalcı’dır.

 “Oyuncular hiçbir süre vazgeçmedi”

Saha haricinde başkan, yönetim ve teknik direktörün başarısı kadar saha içinde oyuncuların gösterdiği mücadeleden de anlatmak lazım. Ligin başından sonuna kadar bu şampiyonluğa inanan ve bu hedeften hiçbir süre vazgeçmeyen bir oyuncu gurubumuz vardı. Kaybettiğimiz, moralimizin bozulmuş olduğu zamanlar elbet oldu fakat oyuncuların gösterdikleri tepki ve savaşım bu şampiyonluğu kazanmamızda büyük etken oldu.

 “Teknik direktörleri itibarsızlaştırıyorlar”

Türkiye’de teknik direktörlerle ilgili oldukça süratli karar veriliyor. Bu düzenin birazcık değişmesi lazım. Bizim ligde bile oldukça iyi kadroları olmasına karşın teknik direktörlere sabredemedikleri için başarısız olan kulüpler var. Bu ülkede hakkaten antrenörlere karşı şaşırtıcı ve hayret verici bir tavır var. Antrenörlerimiz oldukça itibarsız. Cemiyet aklı olarak teknik direktör mevzusunun değişik bir noktaya taşınması gerekiyor.

“Yeni jenerasyon teknik adamlar desteklenmeli”

Mustafa Dalcı, İlhan Palut ve Ömer Erdoğan benzer biçimde yeni jenerasyon oldukça mühim teknik direktörlerimiz var. Bu biçim yeni teknik direktörlerin desteklenmesi gerekiyor. Bizim takımın fena gittiği dönemde başkanımız birazcık paniklese ve teknik direktör mevzusunda karar alsa sorun yaşardık. Faruk Koca’nın dik duruşu ve istikrar düşüncesi bizi başarıya götürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz