Yalçın Koşukavak'tan Fenerbahçe itirafı

Son olarak Süper Lig ekibi Kayserispor’u çalıştıran Teknik Direktör Yalçın Koşukavak, Milliyet’e oldukça hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. Fenerbahçe ile yapmış olduğu görüşmeyi açıklayan teknik adam, Torrent, Beşiktaş ve Galatasaray ile ilgili mühim sözler sarf etti. İstifasıyla ilgili bilinmeyenleri özetleyen Koşukavak yeni sürem öncesi müjdeyi verdi. 

İşte o röportaj…

“YENİ SEZONDA BİR TAKIMLA ANLAŞACAĞIM” 

“Sezona Kayserispor’la başladım orada birinci hafta talihsiz bir ayrılık oldu. O dönemden sonrasında bu sürem birazcık daha dışarıda kalıp oyunun içinde fikirler üretebilmek için vakit kazandım. O mevzuya mesai harcadım bu sebeple çalışırken vakit olmuyor, kendinizi yenileyemiyorsunuz başka meşgaleleriniz oluyor. Bu dönem iyi geçti, birkaç kulüple görüşmem oldu fakat ortamın sıhhatli olmamasından dolayı bu süreci bu şekilde geçirmeye karar verdim. İnşallah yeni sezonda bir takımla anlaşacağım. Görüştüğüm kulüpler var.”

FENERBAHÇE’DEN GELEN TEKLİF

“Altay’da yetiştim orası benim camiam. Oldukca uzun süreden beri Süper Lig’e çıkamıyorlardı. Benim de Altay’a gelmemle birlikte play-off oynama ihtimali ortaya çıktı. 12 hafta süresince iyi bir seri yakaladık. Sonrasında toplum büyükleri ve taraftarlar benim gitmemem yönünde toplantı yapmış oldu ve bu şekilde bir karar aldık. Doğru mu yanlış mı yaptım bilmiyorum. Bugün yeniden düşündüğümde 9 hafta çalışıp sonrasında, benim performansıma gore kalıp kalmayacağıma karar vermelerini beklemek doğru muydu bilemiyorum. Fakat o gün hem kulübümün kalmamı istemesi hem de orada sahaya çıkamayacak olmam bana bir handikap doğurdu ve olmadı.” 

“9 HAFTA FENERBAHÇE’Yİ BEN ÇALIŞTIRACAKTIM”

“İki ekip çalıştırmıştım, statü gereği üçüncü ekibi çalıştıramıyorsunuz. Fenerbahçe bunu biliyordu ve o tarafta bir sorun yoktu. Sezonda 9 haftalık bir dilim kalmıştı o dönem. 9 hafta ekibi benim yönetim edecektim ve gelecek sürem için gidişata gore Fenerbahçe bir karar verecekti.”

“TRİBÜNDE OLACAKTIM”

“Ben antrenman planlarını yapacaktım, ekibi sahaya çıkartacaktım sadece tribünde olacaktım. Benim için oldukça sıhhatli değildi. Şundan dolayı bir teknik direktörün soyunma odasında takıma dokunması, iletişimi sağlaması mühim. “

“TAKIMINIZIN İSMİ GALATASARAY İSE KABUL EDİLMEYECEK ŞEYLER VAR” 

“Galatasaray’ı yorumlarken bazı şeyleri göz ardı etmemek gerekiyor. Ekibi genç oyuncularla donatırsanız yarışamayabilirsiniz bunu camialar kabul etmeli. İstediği kadar kulübün içinde plan, proje yapın bunun yandaş kısmı var. Takımınızın adı Galatasaray’sa kabul edilmeyecek şeyler var. Bu yatırımlar vakit ister, bence planlama doğruydu Avrupa’da da başarı vardı. Devamlı 30 yaş üstü oyuncu geçirme edersek iki senede bir kadronuzu değiştirmeniz gerekiyor. Galatasaray’ın elinde 6-7 yıl performans verebilecek oyuncular var bu oldukça kıymetli.”

“TORRENT’E KÖTÜ ANTRENÖR DEMEYE DİLİM VARMIYOR”

“Galatasaray girdaba girdikten sonrasında hep Torrent konuşuldu. Mühim bir şey söylemiş oldu kendisi. Türkiye’nin sabırsız bulunduğunu ve buradan 3 ayda Avrupa şampiyonları gitti diyerek durumu özetledi. Bu kadar kaoslu bir durumda başarı kolay değil. Fena alıştırmacı demeye dilim varmıyor. Backroundında ciddi bir Guardiola var. Barcelona 100 senenin takımında oyunu kurgularken bu adam işin içindeydi. Guardiola’yla bu kadar büyük kulüplerde çalışmak kolay değil. Kimi zaman antrenörler netice alamayabilir, bu şekilde dönemler olabilir. Torrent’e fena alıştırmacı demek doğru ifade değil. Barcelona’da pozisyon oyununda Torrent’in ciddi katkısı var. Oldukca sıhhatli bir ekip verilmedi Torrent’e. City-Liverpool maçlarında stratejileri Pep Guardiola ile beraber hazırlayan şahıs, Türkiye’de mi yapamayacak? Kimi zaman oyunculara geçmiyor. Kaygı ve kaygı da oyunculara etkiliyor. ” 

“DEL BOSQUE İÇİN DE YENİKÖY KASABI DEDİLER”

“Bizim bu şekilde bir kültürümüz var. Del Bosque için de Yeniköy kasabı dediler. Löw ve Mancini için de bu şekilde şeyler söylendi. Niçin burada olmadığını sormamız lazım. Devamlı kişilerde mi sorun var? Daha sağduyulu bakmamız lazım. Olmadı, maç kazanamadı diyebiliriz fakat yaftalamak, bu alıştırmacı değil demek yanlış. “

“İSMAİL HOCANIN KALMASINDAN YANAYIM”

“İsmail Kartal’ın sarı-lacivertli kulüpteki çıkışıyla ilgili konuşan teknik adam, “İsmail hoca oldukça başarıya ulaşmış oldu. Herhalde Fenerbahçe’nin karar vericileri daha garantiye gitmek istiyor. Şartlar değişebilir. İsmail hoca ulaştığında iddiasız bir Fenerbahçe vardı. Baskı ve beklentinin olmaması avantaj. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş benzer biçimde kulüplerde oyuncular hedeften koptuktan sonrasında onları motive edip maç kazanmalarını sağlamak da güç bir şey bu mevzuda İsmail Kartal başarıya ulaşmış. Hiçbir iddiası kalmayan bir ekibi yapmış olduğu dokunuşlarla ayağa kaldırdı. Jesus oldukça iyi bir alıştırmacı. Ben Türk bir alıştırmacı olarak İsmail hocanın ya da ülkemizden bir antrenörün çalışmasından yanayım sadece bu işte pasaportun mühim olmadığını düşünüyorum. Duygusal olarak bakınca Türk bir antrenörün çalışmasından daha oldukça memnun olurum. Fenerbahçe için hayırlısı olsun. ”

“GOL BECERİSİ DÜŞÜK BİR OYUNCU BATSHUAYİ”

“Gol becerisi düşük bir oyuncu Batshuayi. Sadece devamlı pozisyona giriyor. Skorer olma mevzusunda sıkıntıları var. Beşiktaş daha iyilerini alabilir. Sörloth, rakip kaleye yakın yerlerde daha etkili bir oyuncu. Leipzig’de aynısını yapamadı bizim ligimiz Avrupa’ya gore daha kolay burada fark yaratabilirler. Büyük takımlarımızın daha yüksek kalitede yabancı oyuncuya haiz olmalılar diye düşünüyorum. “

“TAKIM BİZDEN UZAKLAŞTI VE İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALDIM”

“Fenerbahçe ve Galatasaray benzer biçimde büyük camialarda teknik direktörlük yapacaksam, Anadolu’da bir takımda çalışıp güçlenerek oraya gelmenin daha doğru olacağını düşünmüştüm ve öyleki de oldu. Denizli’ye gittim iyi bir seri yakaladık sonrasında ekip antrenmana çıkmadı, kampa gelmedi. İlk gittiğimde Alanyaspor ve Erzurumspor’u yenerek iki yengi aldık fakat takımın ekonomik problemleri vardı. Ekip bizlerden uzaklaştı ve çekilme etmek zorunda kaldım. Sonrasında Kayserispor’a gittim orası da zor bir kararmış oldu benim için. Şundan dolayı 20 gün vardı. İki günde bir maç oynanıyordu ve ekip düşme potasındaydı. kalan maçlar da oldukça zordu. Oldukca şükür ekip dostlarımla birlikte konsantre olduk ve ekip ligde kaldı. “

“Hem Denizli hem Kayseri benzer biçimde düşme potasında olan takımlarda çalıştıktan sonrasında Kayseri’den birinci haftada ayrılmak beni yaraladı. Daha doğru kararlar almam gerek diye düşündüm ve karar almadan ilkin daha oldukça dikkat etmem icap ettiğini öğretti.”

“ARDA GÜLER’İN ALLAH VERGİSİ BİR YETENEĞİ VAR”

“Arda Güler son yıllarda izlediğim oyun zekası en yüksek oyuncuyu. Arda, oyuna oldukça akıl getiriyor. Bu yaşta bu tarz şeyleri yapmak zor. Tanrı vergisi bir kabiliyeti var. Atletik açıdan gelişmesine dikkat etmek gerekiyor. Bizde yetenekli oldukça oyuncu var sadece atletik açıdan oyuncuları iyi hazırlayamazsak Avrupa’da zorlanıyorlar. Ben Ali Akman’la ve Akıllı Çelik’le beraber çalıştığımda bunu yaşadım. Onları, Avrupa’ya gittiklerinde fizyolojik açıdan o seviyelerde oynayabilmeleri için 6 ay rehabilitasyona alıyorlar.”  

“FENERBAHÇE ARDA’YI ÇOK DOĞRU KULLANIYOR”

“Arda’nın oldukça yetenekli bir oyuncu bulunduğunu düşünüyorum. Bazıları Alex’e benzetiyor. Onu izlemiş ve kendisinden çok açık ki esinlenmiş fakat daha ileriki zamanlarda bir Kevin De Bruyne profilinde oyuncu olabilir. Set oyunlarında da geniş alanlarda oynayabiliyor. Arda’ya en uygun oyunun İspanya’da oynandığını düşünüyorum fakat İngiltere’de de oynayabilir. Oyun zekası ve oyun görüşü kafi. İsmail Hoca oldukça doğru zamanda kullanıyor Arda’yı. İtiraz ediliyor sadece genç oyuncuları korumak durumunda kalıyorsunuz. Bundan kasıt oynamamak değil, maçlara gore kullanıp oyuncu özgüven kaybetmesin. Özgüven kaybından sonrasında geri dönüş oldukça zor oluyor. Genç oyuncuların formları oldukça inişli çıkışlıdır. Sabırlı olmak gerekiyor. Hem taktik hem de fizyolojik açıdan beslemelisiniz. Fenerbahçe Arda’yı oldukça doğru kullanıyor. “

“TRABZONSPOR’UN ŞAMPİYONLUĞUNDAN ÇIKARABİLECEĞİMİZ İPUÇLARI VAR” 

“Abdullah hocayı ve Trabzonspor’u kutlama ederim 38 yıl sonrasında gelen oldukça kıymetli bir şampiyonluk. Doya doya kutlasınlar. Trabzonspor’un şampiyonluğundan çıkarabileceğimiz ipuçları var. İyi alıştırmacı her yerde iyi alıştırmacı. Abdullah Avcı Başakşehir’i çalıştırırken de şampiyonluğa oldukça yaklaşmıştı. Beşiktaş’a gittiğinde bazı kesimler “Başakşehir baskı altında olmayan bir ekip, Beşiktaş öyleki değil bu yüzden olmadı.” benzer biçimde yorumlar yapmış oldu sadece ben katılmıyorum. İyi alıştırmacı her yerde iyi antrenördür. Bunu Abdullah Avcı şampiyon olarak cevaplamış oldu. “

“SÜREKLİ GÜNLÜK HAREKET EDİYORUZ” 

“Antrenöre güvenip onunla beraber hareket edersiniz oluyor. Beşiktaş’ta da olabilirdi, sabır gösterilmedi. İyi organizasyon, iyi plan ve iyi alıştırmacı size hem sportif başarı sağlar hem de kulübünüze öz ana para, bir oyun planı, felsefe getirebilir. Trabzonspor bunu başardı. Son maçtan sonrasında Abdullah Avcı, gelecek sezonun planlarının hazır bulunduğunu söylemiş oldu. Bu oldukça kıymetli ve Türk futbolunda alışılmamış bir şey. Biz devamlı günlük hareket ediyoruz. Geçirme ayının yalnız haziran ve temmuz bulunduğunu sanıyoruz. Bir ayda yapılandığınız vakit işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor ve bu da başarısızlığın en mühim sebeplerinden biri.”  

“Kayserispor’da 29 Haziran’da ekibi topladım, elimde 13-14 tane oyuncu vardı onlarla antrenman yaparken devamlı ekip değişti ve Altay maçına giderken takımda 4 tane 29 Haziran’dan beri antrenman meydana getiren oyuncu vardı. Hepsi bir iki hafta ilkin gelmiş oyunculardı. Bu şekilde olunca başarıya ulaşmış bir ekip yaratamıyorsunuz. Zamana ihtiyacınız var. Trabzonspor benzer biçimde erkenden plan yapmış olursanız da hazır oluyorsunuz. Onları kutlama etmek lazım. Taraftarlarını da saha içine çekmeyi başardılar.”  

“KORUMAKTAN KASIT OYNATMAMAK DEĞİL”

“Salih Uçan’da benzer bir zamanda oynadı. Fizyolojik olarak problemleri vardı ve orada fena maçlar da oynadı. Alanyaspor’da kendini toparlayıp yeniden İstanbul’a geldi. Bu şekilde vakalarla oldukça karşılaşılıyor.  Muhammet Demirci Barcelona’ya gitti, 10 yaşlarında ana haber bültenlerine çıktı. Muhammet şu anda Erzincan’da oynuyor herhalde. Korumaktan kasıt oynatmamak değil oyuncuyu hazır olduğunda kullanmak. ” 

“ALLAH SAYILARINI ARTTIRSIN”

“Türkiye’deki futbol iklimi oldukça değişmeye başladı. Şartlar bizi üretmeye itti. Ülke futbolunun yapılanması gerektiği ve kuvvetli organizasyonlara ihtiyacımızın olduğu uzun süredir bir gerçek. Şimdi bu şekilde bir ortamda Emirhan, Arda benzer biçimde oyuncular çoğalmalı. Çoğumuz heyecanlanıyoruz bu şekilde oyuncularla. İnşallah yollara açık olsun, Tanrı sayılarını arttırsın. Doğan Alemdar, Ali Akman ve Cenk Özkaçar’la da görüşüyoruz beni sık sık arayıp duygulandırıyorlar. Bir oyuncunun kariyerine yön verebilmek oldukça kıymetli. ” 

“DİZİLİŞLER ÜZERİNDEN FUTBOLU OLUR OLMAZ DİYE YORUMLAMAK ÇOK SIĞ BİR DÜŞÜNCE”

“İnsan bilmediğinden korkar ve bilmediğine düşman olur. Beşiktaş’ta birçok oyuncu 3’lü müdafa dizilişiyle oynamıştır daha ilkin. Bu dizilişle Avrupa’da oynayan oldukça hoca var. Valerien İsmael de ulaşmadan önce 3’lü savunmada oynayabilecek oyuncular gözlemlemiştir. Maçları seyredip 3’lü oynayabilir miyiz, kimi nerede oynatırız diye hesap yapmıştır. Beşiktaş 3’lü oynayamaz düşüncesi oldukça sığ kalır. Ben çalıştığım takımlarda 3lü de 4lü de oynadım. Müdafa yalnızca bundan ibaret değil. Dizilişler üstünden futbolu olur olmaz diye yorumlamak oldukça sığ bir fikir. Bundan bağımsız olarak hocanın felsefesine bakmak lazım. İsmael, topa oldukça haiz olmak isteyen bir hoca değil. Baskılı, dinamik ve git gelli bir oyun oynuyor. Bu oyunu oynamak zor bu sebeple ligimizde yaş averajı yüksek takımlara sahibiz. Bu git gelli oyunların sürdürülebilir olması için iyi bir antrenman geçmişi ve düşük yaş averajına haiz bir ekip olmanız gerekiyor. Biz her oyunu oynayabiliriz yetenekli oyuncularımız var. Antrenörlük anlamında da gelişmeye başladık. 5-10 yıl sonrasında kimse 3’lü 4lü tartışması yapmaz. Yalnız diziliş üstünden oyunu yorumlamak doğru değil.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz