Galatasaray Başkan adayı Eşref Hamamcıoğlu'ndan Torrent açıklaması

D-Smart, Haftanın Konuğu programında Galatasaray Başkan Talibi Eşref Hamamcıoğlu’nu ağırladı. Serhan Türk’ün sorularını içtenlikle yanıtlayan Hamamcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde;

 “Seçim sebebiyle oldukça tempolu bir emek harcama periyodu geçiriyoruz. Ümit ederim Galatasaray için en doğru karar verilecektir. Her insanın fedakarlık yapması gerekiyor, dinlence öncesinde genel kurul üyelerinin seçime ilgi göstermesi gerekiyor. 3000 – 3250 civarında bir katılım temenni ediyorum.

Seçim tahmini yapanlar neye gore yapıyorlar bilmiyorum fakat camiaya hizmetimiz belli. Doğal ki biz kazanmak istiyoruz.” 

 “Son dakika yönetimsel ibrasızlığın kalkması yönünde bir ekip yöneticilerin müracaatını duydum. Seçim sürecini etkileyecek bir durum değildir, bunlar Galatasaray’ın alışık olmadığı süreçler. Galatasaray genetik değerlerini yitirdi, camiada beraberlik kayboldu. Mali problemler her vardı aslına bakarsan kulüpte fakat oldukça mühim bir marka değerimiz olduğu unutmamalı. İdari başarısızlık şu anda her probleminin üstünde. Cayır cayır yanan bir gömleği giymek için yola çıkıyorum.”

‘Sportif başarı mühim’

 “Kuvvetli bir halde genel kurulun desteğini alacak bir yönetim koşul. Galatasaray’da sportif başarıyı satın almak süreci sona ermeli. Öz kaynaklara dönmemiz gerekiyor. Real Madrid, Bayern Munih, Barcelona pandemide maç günü gelirlerinden yüzde 30-35 zarar ederken, toplam bütçelerinden yüzde 18 civarında kar ettiler. Bunu nasıl yaptıklarını çözümleme ettik, bizim de bu şekilleri uygulamamız lazım.”

 “Mağazacılık dediğimizde bizim bir tek store anlayışımız var. E-ticarete bir an ilkin dönmemiz lazım. Dijital içerikleri paraya çevirmemiz lazım. NTF’leri, tokenları daha çok yaşamımıza dahil etmeliyiz. Nakit akış tablolarını alamadık yönetimden dolayısıyla tokenlar mevzusunda net data veremiyorum. Tv gösterim gelirlerinin kesinlikle artması lazım. Gayrimenkul mevzusunda pazarlanabilecek oldukça şey var. Rahmetli Selahattin Beyazıt başkanımızın Riva’yı alması benzer biçimde gayrimenkul almamız gerekiyor. Galatasaray gittiği yere kıymet katıyor bundan dolayı. Sabır isteyen bir iş doğal ki bu. Bir mühim kalem de altyapıdır. Altyapı mevzusunda ciddi çalışmalarımız olacak. E-spor mevzusu oldukça mühim, şu anda tek kar eden branşımız diyebiliriz. Spor okulları bir öteki mühim mevzu, bunu gelir kalemine eklememiz lazım. Galatasaray adını bu alanda oldukça iyi kullanamıyoruz.”

 “Kasa kolaylığı denen şey yöneticilerin kulübe para enjekte etmesidir ve bu hem Galatasaray’ın hem de öteki kulüplerin başına gelen en büyük beladır. Bu şeker benzer biçimde vücuda zarar veren bir yöntemdir. Bunun yanlış olduğu yeni yasayla da ortaya kondu. Ben gerçekçiyim, yapamayacağım şeyi söylemem.”

‘Mühim bir borç’

“Mühim bir borç olduğu belli kısa vadede. Yapılması ihtiyaç duyulan tek bir mevzu var. Acil ödemelerle ilgili normal olarak hazırlıksız değiliz. Kendi cebinden tüm borcu ödemek istesen bile yasa bunu yaptırmıyor. Oldukca mühim sponsorlarımız var. İsimlerini vermek istemiyorum fakat oldukça iyi Galatasaraylı iş insanları var. Ben kurumsal laflara oldukça inanırım. Sayın Erden Timur oldukça iyi bir Galatasaraylı. Stadyum sponsorluğu ve basketbol sponsorluğu bilinenler fakat bilinmeyen de oldukça desteği var. Biz iyi olan şeyleri daha da iyi yapmak amacındayız. Daha iyi bir stadyum sponsoru bulursak Erden Bey’de çekilebileceğini söylemiş oldu.”

“Bankaların ödemesi başlıyor, faizler var. Burada gene devletin desteği olmadan kulüpler bu borcu ödeyemez. Riva, Florya ve Kemerburgaz’ı bir tüm olarak düşünmek lazım. Riva projesinin 2023 sonu bitmesi planlanıyor. 450- 500 milyon tl civarında bir geliri olacak kulübün. İlk yapılacak iş Florya’dan çıkmak olacaktır. Buranın değerlendirilmesi Galatasaray’a ciddi gelir elde edecektir. Burası Galatasaray’a nefes verecektir. Yumuşak bir geçişle Florya’dan Kemerburgaz’a taşınmamız lazım. 2023’te etkinlik adım atar, tüm işler birbirine entegre bir halde yürütülmelidir.”

 İşte projeleri…

“Ada mevzusunda uzun bir süreç yaşadık. Bu yaza olmasa da önümüzdeki yaza kadar yetiştirilecektir Ada. Belediyeyle ilişkilerimiz iyi, 2023 senesinde kimsenin endişesi olmasın. Bir toplumsal tesis konseptinde orayı hizmete sokacağız. Hasnun Galip’i dikkatsizlik ettik, bu bizlere yakışmıyor. Orayı modernize hale getirip, İstiklal Caddesinde bulunan store’u altına taşıyacağız.”

“Liseli – lisesiz ayrımı oldukça manipüle edilen bir mevzu. Evet ben liseliyim, 12 yaşlarında sınava girip kazanmışım. Bu ayrıma karşıyım, hayatım süresince da yapmadım. Birinin Galatasaraylılığını yargılamak kimsenin haddi de değildir. Saygı duyulan bir başkan adayıyla yarışıyorum. Galatasaray’ın en büyük zenginliği farklılıklarıdır. Ortak aklı masaya koyalım, Galatasaray’ın daha iyiye gitmesi için çalışalım.”

“Bizim Federasyonla olan ilişkilerimiz prensiplerimiz dahilinde olacaktır. Her kurum liderinin karakterini taşır, ona gore hareket eder. Galatasaray’da yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermeyeceğiz, verdiğimiz tüm sözleri de yerine getireceğiz. 19 Haziran seçimlerinde verdiğim cevabı yine edeyim. Fatih Terim kulübün mühim bir üyesidir, şu anda onunla ilgili bir düşüncemiz yok.”

“Favre ile herhangi bir görüşmem yok. Cenk Ergün mühim bir futbol adamıdır, benim görüşümü almadan kimselerle görüşmez. Kısa bir listemiz var, buna gore hareket edeceğiz fakat ortada bir sözleşme var. Detaylarını bilmiyoruz, iki tarafa da zarar verecek bir hamle de bulunmayız.” 

‘Torrent benzer biçimde bir düşüncemiz yok’

“Normal olarak yandaş olarak düşüncelerim var, sayın Torrent ve ekibi kesinlikle katkı sağlıyor fakat orta ve uzun vade planlarımızda Torrent benzer biçimde bir düşüncemiz yok. Verimliliğe ehemmiyet veren, liyakata ve spor ahlakına haiz oyuncularla kurulu bir kadromuz olacak. Bizim işimiz bütçe kontrolü, vizyon kontrolü. Benden şu futbolcuyu alacağız diye bir söylem duyamayacaksınız.”

“Raporlara ve sözleşmelere bakacağız, hiç kimseye peşin hükümlü yaklaşmıyorum. Galatasaray’da tekrardan Jupp Derwall sürecini başlatmamız lazım. Aynı dönemde bir Sepp Piontek geldi ulusal takımın başına. Türkiye’deki futbol devrimi o vakit başladı fakat şu anda bu bitti. Yeni bir devrimin başlaması gerekiyor futbolda. Taraftarında üstüne düşeni yapması gerekecek. Galatasaray, düşmüş olduğu yerden kalkmasını normal olarak kalkacaktır. Enseyi karartmaya gerek yok. Ben ve dostlarım engebeli bir yola çıkmak suretiyle genel kurul üyelerinden izin istiyoruz.”

“Sportif A.Ş. halka açık bir yatırım şirketiyse futbolcularımız ederini bulduysa satmamız gerekir. Sonrasında aynı değere ulaşabilecek yeni değerler bulmamız gerekiyor. Sportif başarıyı parayla satın alma yöntemi olmuyor. Falcao ve Diagne transferleri 50 milyon Euro. 28 milyon Euro da son 9 ayda harcadık. Toplam borcun 3’te 1’i ediyor bu rakamlar. 

 “Galatasaray ve tüm spor kulüpleri kendi gelirlerini yaratmazsa sürdürülebilir olamazlar. Vazife alırsak bizlerden nasıl bahsedilmesini isteriz diye arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Tekrardan yönetilebilir bir kulüp haline getirdiler, iyi ki bu insanlara görevi vermişiz dedirtmek istiyoruz 2 yıl 1 ay sonunda. Alkışlarla uğurlanacak bir yönetim olmak istiyoruz.” 

 “Toplum arkamızda, ben de 38 senedir camiadayım. Genel Kurul üyeleriyle devamlı yazışma halindeyiz. Devamlı açık ve saydam bir halde onlarla konuşuyoruz. Yakından temas içindeyiz. 3 yıl Divan Başkanlığı yaptım. Bütçe genel kurulu ve tüzük tadili derhal yapılması ihtiyaç duyulan mevzular, derhal yapmalıyız.”

‘İbrasızlık beni de rahatsız ediyor’

“İbrasızlık beni de rahatsız ediyor, fena bir netice. Bunu iyi okumak lazım, iyi değerlendirmek lazım. Her insanın 1 oy hakkı var, burada genel kurul iradesine ters düşmemek lazım. Şu anda maalesef müthiş bir idrak yönetimi var. İnsanlar data sahibi olmadan düşünce beyan ediyorlar. Bu yeni üye alımıyla başlamış olan bir süreç. Üyelere saydam ve doğru bili aktarılmalı. Genel Kurul üyelerine seçecekleri üyeyi kuvvetli bir iradeyle seçmeli, yüksek bir katılım için minimum 3500 katılım ve ciddi farkla kazanan bir başkan olması lazım.” 

“Son dönemde yazışma mevzusunda pozitif gelişimler oldu fakat kafi değil. Kurumsal yazışma daha tertipli olmalı, Galatasaray benzer biçimde mühim bir internasyonal kurumun daha yeni İngilizce web sayfası oldu. Galatasaray’da en sıkıntılı şey kulüp sözcülüğüdür. Her şeyden haberinin olması gerekir.” 

“Basın emekçilerinin işlerini doğru yapmaları için elimizden gelen şeyi yapacağız. Kurumsal olarak bunu en iyi şekilde yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Florya’yı açma mevzusunda da görevlendireceğimiz kişiler medyaya destek olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz