Fenerbahçe'de kaleci krizinin nedeni ortaya çıktı!

Fenerbahçe ’de Sivasspor maçı sonrası Berke Özer’e yöneltilen eleştiriler sonrası gözler kaleye çevrildi. Altay Bayındır’ın sakatlığı geçecek olsa da maç eksiği kafaları karıştırıyor.

Sadece burada esas sıkıntının kaleci antrenörlüğündeki istikrarsızlık olduğu göze çarpıyor. Sarı-lacivertlilerde Volkan Demirel’in futbolu bırakmasından sonrasında sırasıyla Harun Tekin, Altay Bayındır, Berke Özer, Oytun Özdoğan ve Ertuğrul Çetin kaleye geçti. 1 numarayı Altay alsa da bazen düşüşleri de dikkatlerden kaçmadı. İşte burada Fenerbahçe’de son 3.5 senede 7 değişik kaleci antrenörünün vazife yapması öne çıktı.

2018-19 sezonunda Murat Öztürk kaleci antrenörü olarak sezona başladı sadece hemen sonra yollar ayrıldı. Peşinden Erdem Bali ile geçiş süreci oldu. Ersun Yanal’la birlikte kaleci antrenörlüğüne Alper Boğuşlu geldi. Boğuşlu da uzun ömürlü olmayınca Marco Knopp’la antak kalma sağlandı. Sadece 2020-21 sezonunda Erol Bulut döneminde Michael Kraft göreve geldi, Knopp gitti. Kraft 1 sürem süresince kalecileri çalıştırdı ve bilhassa bu süreçte Altay Bayındır’ın performansı ciddi şekilde terfi etti. 

2021-22 sezonunda Vitor Pereira’nın göreve gelmesiyle de Kraft’la vedalaşıldı. Portekizli kaleci antrenörü Ricardo Matos kısa süre vazife yapmış oldu. Pereira da gidince İsmail Kartal’la birlikte tekrardan bir değişiklik oldu ve şimdi de Haluk Kaplan kaleci antrenörü olarak başladı. Geçiş dönemlerinde altyapıdan da kaleciler için hoca desteği alındı.

Bir seneyi bitiren yok

Kaleci antrenörleri Fenerbahçe’de devamlı değişti. Son 4 sezonda hiçbir kaleci antrenörü 1 seneyi tamamlayamadı. Her giden teknik heyette kaleci antrenörleri de ayrıldı. Başta Altay Bayındır olmak suretiyle kaleciler hep değişik hocalarla çalıştı.

Sayılara yansıdı

Sarı-lacivertlilerde kaleci antrenörünün devamlı değişmesi sayılara da yansıdı. 2018-19 sezonunda Volkan Demirel ve Harun Tekin kalede yer aldı. Murat Öztürk, Erdem Bali ve Alper Boğuşlu kaleci antrenörlüğünde ekip ligde 34 maçta 44 gol yedi. 2019-20 sezonunda Altay Bayındır ve Harun Tekin kalede yer alırken, Alper Boğuşlu kaleci antrenörüydü, ligde 34 maçta 46 gol yendi. 2020-21’de Kraft’ın antrenörlüğünde Altay, Harun ve Oytun 40 maçta bir tek 31 gole izin verdi. 2021-22’de ise Kraft, Ricardo Matos ve Haluk Kaplan’ın kaleci antrenörlüğünde Altay, Berke ve Ertuğrul 23 maçta 28 gol yedi. (Skorer)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz