Galatasaray'ı kaosa sokan süreç: 7 ayda Burak Elmas!

19 Haziran 2021 tarihindeki seçimde Burak Elmas büyük umutlarla Galatasaray ‘ın Başkanlık koltuğuna oturmuştu. Seçim dönemindeki vaatleri, gençliğinin verdiği vizyon ve toplumsal medya gücüyle Sarı-Kırmızılılar’ın yeni patronundan beklentiler oldukca büyüktü. Sadece planlar pek tutmadı, hayal kırıklıkları yaşandı ve bardaktaki son damla da Trabzonspor maçıyla taştı. Nef Stadyumu’ndaki binlerce yandaş ilkin Kasımpaşa mağlubiyeti sonrasında isyan bayrağını açtı, ‘Burak Elmas çekilme’ tezahüratları yapmış oldu. Peşinden önde olunan derbide Trabzonspor karşısında alınan şok yenilgiyle Nef Stadı’nda daha yüksek sesle Burak Elmas ve ekibi istifaya çağrı edildi. Peki vaatleri dolayısıyla büyük umutlarla gelen Elmas’ın o başlıca vaatleri nelerdi? Hangi vaatlerini hayata geçirdi? Hadi bir bakalım…

Kemerburgaz Tesisleri’nde gelişme yok

Galatasaray’da uzun süredir düşsel kurulan Kemerburgaz Tesisleri, Burak Elmas’ın da vaatlerinin başlangıcında geliyordu. Cim Bom’un patronu bu proje için savaşım edeceklerini söylemiş ve “Finansmanı hazır” demişti. Projenin bitimi için de 26 aylık bir hedef koymuştu. Sadece Elmas’ın ilk 6 ayı sonrasında bu projeyle ilgili herhangi bir gelişmenin olmadığı öğrenildi.

Tevfik Fikret Spor ve Yaşam Merkezi için adım atılmadı

Basketbol takımını Euroleague seviyesine çıkaracağını kaydeden Elmas, bütçenin bir kısmını da bir projeyle yaratacağını dile getiriyordu. Bu proje, Tevfik Fikret Spor ve Yaşam Merkezi’ydi. Sadece Elmas gene ilk 6 ayında kağıt üstünde oldukça pragmatik olan bu proje mevzusunda da herhangi bir somut adım atmadı. 

Dijital dünyanın lideri olmak istiyordu…

Sarı-Kırmızılılar’ın patronu gelişen ve değişen dünyada saha içinde olmasa da saha haricinde bilhassa dijital-sanal ortamda Galatasaray’ı zirveye taşımak istiyordu. Bu mevzuyla ilgili en mühim vaatlerinden biri de global spor kulüpleri içinde dijital alanda önder olmaktı. Bu doğrultuda da 25 milyon Dolar’dan fazla gelir elde etmeyi amaçlıyordu Burak Elmas. Sadece Elmas döneminde de Aslan’da bilhassa toplumsal medyada köktencilik değişimler pek olmadı, yapı değişmedi. E-Spor’da da söylenen düzeyde bir başarı gerçekleşmedi ve hem liderlik mevzusunda hem de buna bağlı olarak ekonomik anlamda Galatasaray’ın 1 numarasını hedeflerine ulaşamadı.

Dev proje lafta kaldı

Sarı-Kırmızılılar’ın 1 numarası, dünya devlerini rol model alıyordu. Elmas, Manchester City’e haiz olan City Group ile Leipzig’in sahibi Red Bull’un yapmış olduğu şeklinde dünyada bir futbol grubu kuracağını müjdeliyor ve camiayı heyecanlandırıyordu. Üstelik projesi için ilk adımı attığını söylerken, “Biz ortalama 5 ay ilkin Galatasaray’ın haiz olduğu ‘1481 Futbol Grubu’nu kurarak buraya yatırımcı bulmak için bir internasyonal yatırımcı ile görüştük ve fonun yarısı hazır” ifadelerini de kullanmıştı. Sadece gene ilk 6 ay sonunda bu heyecanlandıran dev proje için de resmi bir adım atılmadı. 

‘En tecrübelisiyiz’ dedi, ekibi dağıldı!

“Futbol mevzusunda en tecrübeli ekibe sahibiz.” dedi. Sağ kolu olan Başkan Yardımcısı Rezan Epözdemir ve Genel Yazman Köksal Meşhur kısa süre sonrasında çekilme etti. Fortuna Sittard’da başkanlık icra eden Galatasaray yöneticisi Işıtan Gün’ün ise skandal tweetleri ortaya çıktı, onun da ayrılması olası… Elmas’ın o oldukca güvenilmiş olduğu ekipte yaprak dökümleri yaşandı, yönetim güç yitirdi.

Fatih Terim’li yapılanma, Terim’siz sürüyor

Gençlik yapılanmasıyla kadro mühendisliğini değiştireceklerini vurgulayan Elmas bu mevzuda da teknik direktör tercihini, “Uygulamayı arzu ettiğimiz, Galatasaray’ın gelecek 20 yıldaki futbol stratejisi ve sisteminin en süratli uygulanmasını sağlayacak teknik direktör olduğundan Fatih Terim öncelikli tercihimiz.” demişti. İlk etapta denilen yapılmış oldu, 25.3 milyon Euro bonservis harcandı, gençler ekibe katıldı sadece sonuçlar gelmeyince sezonun ortasında Fatih Terim’le yollar ayrıldı. Oysa ki bu yapılanmanın süresi 3 yıldı… 

100 milyon Dolar’ı buldu fakat…

Burak Elmas’ın başlıca vaatlerinden gerçekleştirdiği tek madde 100 milyon Dolar’lık sponsor deposu oldu. Galatasaray’ın patronu, göğüs sponsorluğu için Sixt ile sözleşmeyi yeniledi, 249 milyon 350 bin TL + KDV’yi kasasına koydu, arkasından stat isim sponsorluğu için de NEF’le anlaştı, 10 sürem için 725 milyon Lira + KDV’lik bir kaynak oluşturdu ve vaatini gerçekleştirmiş oldu. Elmas, Dinçer Azaphan’ın sahibi olduğu Tunç Tüm ortaklık’le de 5 değişik sponsorluk anlaşması imzaladı. Fakat Elmas ilk döneminde stat isim haklarını yabancı bir firmaya vereceklerini söylemişti, Nef anlaşması sonrasında bu sözleriyle ters düştü. Bununla birlikte olan sponsorluğu (Sixt) devam ettirip, Erden Timur (NEF) ve Dinçer Azaphan (Tunç Tüm ortaklık) şeklinde Galatasaray’ın içinde bulunan isimlerle sözleşme imzaladı. Özetle Elmas dışardan değişik bir gelir deposu yaratamadı…

FANATİK ÖZEL

Atalay Özçelikli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz