Konyaspor’un yeni tesisinin temeli Bakan Kurum’un katılımıyla atıldı

Bakan Murat Kurum, Konyaspor ’un Yeni Kayacık Tesisinin temel atma törenine katıldı. Bakan Kurum, törende yapmış olduğu konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkenin dört bir yanında, 81 şehri kalkındıracak çevre dostu projeleri; ‘Medeniyetimizi Yaşatan, Çevreye Saygılı İklim Dostu Şehirler’ vizyonu doğrultusunda tek tek hayata geçirdiklerini söylemiş oldu. Konya’da da 31 ilçenin tamamında emekleri aralıksız sürdürdüklerini kaydeden Kurum, “Konya’mızın marka değerine kıymet katacak bu tesisle yatırımlarımıza, projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Şehrimizin en büyük değerlerinden kabul edilen Konyaspor’umuzu daha kuvvetli bir halde geleceğe taşıyacak fazlaca mühim, fazlaca kıymetli bir tesisin temellerini hep beraber atıyoruz. İçerisinde; 3 antrenman sahası, sauna, spor salonu, sıhhat alanları ile toplantı salonunun bulunmuş olduğu 55 odalı bu tesisimizi 7 bin 300 metrekarelik bir alana inşa ediyoruz. Ben buradan bir müjdeyi de sizinle paylaşmak isterim. Doğal bu şekilde güzel bir tesisimize binlerce gencimizin yetişmesi için daha çok antrenman sahası yakışır. Bu anlamda, Meram, Selçuklu ve Karatay ilçelerimizin adına da birer tane antrenman sahası yapıyor, tesisimize toplamda 6 antrenman sahası kazandırıyoruz. İnşallah tesisimiz 2022 yılının Temmuz ayında doğrusu 1 yıldan daha kısa bir sürede tamamlandıktan sonrasında Konyaspor’umuza, Konyasporlu oyuncularımıza hizmet verecek. İnanıyorum ki 31 milyon lira yatırım bedeliyle inşa ettiğimiz bu çağdaş, güzel tesisimizde; nice dürüst, ahlaklı, başarı göstermiş ve vizyon sahibi sporcular yetişecek. Konyaspor’umuza, ulusal takımımıza en güzel şekilde hizmet edecek” dedi.

“UEFA standartlarında tam 19 dev stadyum inşa ettik”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak; TOKİ Başkanlığı ile tüm Türkiye’de UEFA standartlarında tam 19 dev stadyum inşa ettiklerini ifade eden Bakan Murat Kurum, “İklim Dostu Dönüşüm ilkesiyle hareket ederek bu stadyumlarımızın tamamını kendi elektriğini ve suyunu karşılayabilen, akıllı, enerji savurmayan ve sıfır atık uyumlu yeşil yapılar olarak inşa ettik. İşte bir taraftan sportif yapıların dönüşümünü gerçekleştiriyor, yeni yeşil stadyumlar inşa ediyoruz, öteki taraftan tüm Türkiye’de eski stat alanlarının yerine de yemyeşil millet bahçeleri yapıyoruz. Bunun en güzel örneklerinden birisini de Konya’mızda görebiliriz. Yurttaşlarımızın, sporcularımızın gereksinimlerine yanıt veremeyen eski stadımızı yıktık. Doğal eski stadımızın yerine ise yurttaşlarımızın, evlatlarımızın, evlatlarımızın daha güzel bir ortamda zaman geçireceği, eğleneceği, yeşil alanlar içindeki yürüyüş yollarında, bisiklet yollarında spor yapacağı bir yer haline getiriyoruz. Konya’mıza 300 bin vatandaşımızın, hemşerimizin adım atma mesafesinde olacak bir millet bahçemiz kazandırıyoruz. Bugün başka bir alanda, 42 bin izleyici kapasitesiyle fazlaca daha çağdaş, fazlaca daha güzel bir stadyumu daha güzel anıları hep beraber biriktireceğimiz bir stadyumu Konya’mıza kazandırdık. Nasıl ki üniversitelerimizi Yeşil Kampüs, Endüstri Sitelerimizi de Sıfır Atık Endüstri anlayışıyla tekrardan değerlendiriyorsak bugün de yeşil tribün projesiyle statlarımızın yeşil dönüşümüne katkı sağlıyoruz. Bu vesileyle tüm takımlarımıza örnek olacak Yeşil Tribün Projesini Türkiye’de ilk kez hayata geçiren Konyaspor’umuzu da can-ı gönülden kutlama ediyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte Türkiye Futbol Federasyonu ile görüşerek bu uygulamayı tüm takımlarımızın hayata geçirmesini sağlayacağız. Konya’mızdan başlayarak tüm Türkiye’de gençlerimizin, genç taraftarlarımızın, sporseverlerimizin yeşil tribünün bir parçası olmasını istiyoruz, çalışmalarımızı bu kapsamda yürütüyoruz. Şanlı zamanı başarılarla dolu Konyaspor’umuz, Konya’mızın birlik ve beraberliğinin 100 senelik ortak paydasıdır, ortak değeridir. İnşallah Konyaspor’un bir Anadolu kulübü olarak önümüzdeki süreçte Avrupa kupalarına katılabilmesini, ulusal takımımıza futbolcu kazandırabilmesini hakikaten fazlaca arzu ediyoruz. Ben inanıyorum ki Konyaspor’umuz bu yıl Süper Lig ’de zirveyi zorlayacak, ilk 5’te yer alacak. 42 bin kişilik stadıyla, yeni tesisleriyle, yöneticileriyle, teknik ekibiyle ve en önemlisi taraftarıyla, şehriyle bir tüm olarak Konyaspor’umuz bunu pekâlâ başarabilir. Konyaspor’a gönül veren taraftarlarımız da buna inanıyor, hepimiz de yürekten inanıyoruz. Bu aşamada Konyaspor’umuzun başarısı için; ihtiyaç duyulan ne var ise el birliğiyle yapacağız. Yeni Kayacık Tesislerimizin; yapımında Konya Büyükşehir Belediyemiz ve Konyaspor Kulübümüz başta olmak suretiyle alın teri döken her insana teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konya Valisi Vahdettin Özkan da, “Her alanda olduğu benzer biçimde spor alanında da gençlere yapılacak hizmetleri iyileştirme yönündeki emekleri için bakanımıza teşekkür ediyoruz. Belediyelerimizin bu noktadaki imkanı gençlerimize sunuyor olması, insana dokunuyor olması çokça kıymetli. Futbolun gelişmesi açısından fiziki altyapı fazlaca mühim bir husus. Bu aşamada belediyemizin, bakanlıklarımızın, iş adamlarının yapmış olduğu katkıdan dolayı kendilerine müteşekkiriz” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem de, “Büyükşehir Belediye Başkanımız her tarafta hizmetlerini gösteriyor. Konyaspor’a da bu büyük mühim ve gelecek adına hizmet edecek tesisleri hayata geçireceği için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İbrahim Altay: “Konya’yı tam manasıyla bir spor şehri haline getirmek için onlarca emek harcama yürütüyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’yı tam manasıyla bir spor şehri haline getirmek için onlarca emek harcama yürüttüklerini kaydederek, “Hamdolsun yaptığımız tüm çalışmaların meyvelerini en iyi şekilde topluyoruz. Konya, genç nüfus oranı yüksek bir kent. Bundan dolayı spor faaliyetlerinin bizim için ayrı bir yeri ve önemi var. Bu sebeple Spor Konya Projesi başlığı altında Spor Okullarımızla 28 taşra ilçemizde, 3 değişik dönemde 25 branşta toplam 25 bin 574 öğrencimizi sporla buluşturduk. Yeni dönemde Kış Spor Okulları kapsamında 10 bin öğrencinin sporla buluşturulmasını hedefliyoruz. Belediyemiz bünyesinde etkinlik gösteren ve gençlerimize sportif alanlarda destek vermek amacıyla kurulan Konya Büyükşehir Spor Kulübümüz; 11 Branş, 21 Alıştırmacı, 860 Etken Sporcu ve 3 bin 825 Lisanslı Sporcu ile spor faaliyetlerine devam ediyor. Yıl süresince Amatör Spor Kulüplerimize destek olmak için çeşitli gereksinimlerini karşılamakla beraber, ASKF ile planlayarak 2020 senesinde; 89 Amatör Spor Kulübüne ortalama 1 milyon lira değerinde araç-gereç yardımı yaptık. Gene bu yıl 307 amatör spor kulübümüze toplamda 2 milyon 350 bin TL’lik araç-gereç yardımı yapmış olacağız. Bildiğiniz benzer biçimde 56 ülkeden 3 bine yakın sporcuyu ve binlerce seyirciyi buluşturacak, İslam dünyasının en kapsamlı ve en büyük organizasyonu olan İslami Dayanışma Oyunları’nın 5’incisi, Ağustos 2022’de Konya’mızda yapılacak. Şehrimizi bu olimpiyatlar için de en güzel şekilde hazırlıyoruz. Türkiye’nin ilk olimpik veledromu şehrimizde yapılıyor. Atletizm pistimiz ve olimpik yüzme havuzumuzun yapımı bitmek suretiyle. Dünyanın en güzel stadyumlarından birine sahibiz ve internasyonal müsabakaların yapılabileceği spor tesislerimiz var” dedi.

“Konyaspor’un 100. yılına yakışır bir yaratı olacağına inanıyorum”

Başkan Altay, Konya’nın en mühim markalarından birisinin Konyaspor bulunduğunu belirterek, “Takımımız elde etmiş olduğu başarılarla tüm Türkiye’nin ilgisini çeken bir ekip olmuştur. Bu başarıda en mühim unsur tesisleşme ve Konya Büyükşehir Stadyumu’nun yapılmış olmasıdır. Yeni stat ile beraber Konyaspor taraftarı ön plana çıkmış, coşkusu ve nezaketi ile Türkiye’ye örnek olmuştur. Büyükşehir Belediyesi olarak devamlı yanında olduğumuz Konyaspor’umuza Kafem ve Beysu sponsorlukları ile desteğimizi sürdürüyoruz. Bugün temelini atacağımız tesisimiz 7 bin 300 m inşaat alanına haiz olacak; bodrum, zemin ve artı iki kat olmak suretiyle toplamda 4 kattan oluşacak. 31 milyon 250 bin liraya mal olacak tesisimizin içinde; Teknik Direktör Odası, Sportif Direktör Odası, spor ve sporcuya yönelik tesis odaları, dinlenme alanları, Düşük Yer Çekimli Koşu Emek verme Alanı ve Fitness Salonu yer alacak. Konyaspor’umuzun 100. yılına yakışır bir yaratı olacağına yürekten inandığım, fazlaca amaçlı ve kulüp gereksinimlerine yönelik kullanılacak Konyaspor Kayacık Tesisleri’ni inşallah gelecek yıl yazları tamamlayarak takımımızın kullanımına sunacağız. Konyaspor’umuzun başarılarını en iyi şekilde sürdürebilmesi için kulübümüze devamlı destek olmaya devam edeceğiz. Şu sebeple onların başarısı, Konya’mızın başarısıdır” şeklinde konuştu.

Fatih Özgökçen: “Bu tesisler evlatlarımızın sportif gelişimine büyük katkı sağlayacak”

Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen de, 2022 senesinde 100. yılına girecek Konyaspor’un, Büyükşehir Belediyesi tarafınca inşa edilecek yeni tesis ile beraber Avrupa standartlarına da ulaşacağını belirterek, “Tamamen Avrupa modelini hayata geçireceğimiz yeni tesisimizde, A Takımımız ile akademimizi aynı çatı altında buluşturacağız. Kısa sürede tamamlanması hedeflenen tesisimizde, çağdaş fitness salonları, şok havuzları ve her futbolcu için hususi odalar olacak, alt yapımızdaki çocuklarımız abileriyle beraber yaşayarak aynı yerde antrenman yapma olanağına da haiz olacaklar. Dünya standartlarındaki teknolojik altyapısı sağlam bu tesisler; evlatlarımızın sportif gelişimine, büyük katkılar elde edecektir” dedi.

İlhan Palut: “Alın teri dökenlere sonsuz teşekkürler”

Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut ise, “Yalnız Konyaspor ve Konya şehri için değil, Türk futbolu için fazlaca mühim, çağdaş bir tesisin açılışı için bir aradayız. Bu şekilde bir tesisi gençlerimize devrediyor olmak, onların orada eğitim alacaklarını, çalışmalarını yapacaklarını bilmek beni misliyle heyecanlandırıyor. Hem bizlere fazlaca daha çağdaş bir tesiste çalışmalarımızı sürdürebilme imkanı sağlaması açısından hem de altyapıdaki evlatlarımızın fazlaca daha iyi ortamda çalışmalarına devam etmesini sağlayacak olan bu tesisin yapımında alın teri döken başta bakanımıza ve tüm alın teri dökenlere sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların peşinden Konyaspor Yeni Kayacık Tesisinin temeli törenle atıldı.

İHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz