Göztepe Kulübü'nün amacı borçsuz hale gelmek

Göztepe Spor Kulübü Ticari Direktörü Sinan Öznur, yapmış olduğu açıklamada, erişilen endüstriyel düzeyin, kulüplerin ve futbolu yöneten kurumların tekrardan yapılanmasını mecburi hale getirdiğini aktardı. Geleneksel yönetim anlayışıyla futbolu yönetmenin gittikçe zorlaştığını vurgulayan Öznur, bu yapılanmanın tamamen futbolun tekrardan yasal olarak düzenlenebilmesi ile mümkün olabileceğini belirtti.

Kulübün stadının ortalama 3 yıl ilkin açıldığını anımsatan Öznur, “Bu güzide tesisin ciddi boyutlardaki operasyon maliyetleri ile karşı karşıya olduğumuzun bilinmesini isteriz. Başta güvenlik, güvenlik, temizlik benzer biçimde yarışma giderleri haricinde tesisin kira, elektrik, su, doğalgaz, çim bakım, personel benzer biçimde durağan(durgun) giderleri ile beraber senelik güncel rakamlarla minimum 13-14 milyon lira benzer biçimde mühim bir gider kalemi vardır. Eldeki resme bakıldığında, bir tek yarışma faaliyetleri olarak yararlandığımız stadyumumuzda bu giderleri karşılayabileceğimiz bir gelir kalemi maalesef şu an için mümkün görünmemektedir. Kısaca her ne kadar bizim kabul öngörümüz içinde yer alsa da mesela maç günü bilet ya da kombine geliri başa baş değerlerinin bile oldukça altında kalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Gelir ve gider hesaplamaları için sürem süresince ciddi bir duyarlılık ve büyük çaba sarf etmek gerekeceğine işaret eden Öznur, şunları kaydetti:

“Bundan dolayı gelir değerlerinin düşmüş olduğu süreçte en başta belirli maliyetleri, bilhassa de sportif alandaki ücretleri oldukça doğru ayarlamak gerekecektir. Yeni gelir getirici alanları değerlendirmek ve büyütebilmek, vatanımızda sporun sürdürülebilirliği adına oldukça ehemmiyet arz etmektedir. Mesela Premier Lig’de yer edinen tüm kulüpler şirket şeklinde kurulmuşlardır ve bu kurguyla beraber orada oldukça değişik bir ana para birikim modeli uygulanmaktadır. Türk futbolunda ise öteki ülkelerde olmayan kulüpleri fonlama şekilleri yaşanırken, bu durum maalesef şehrimiz olan İzmir, dolayısıyla Göztepe için geçerlilik arz etmemektedir. Bundan dolayı, popülist bir yaklaşım olmasa da borçsuz bir kulüp yönetebilmek Göztepe için en mühim amaçtır.”

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz