Güntekin Onay: Beşiktaş top rakipteyken yetersiz

Sporting, orta alanda her oyuncuya baskı yapmış oldu, siyah beyazlılar bu şekilde değildi.

Beşiktaş , maça son aşama baskılı, istekli ve hareketli başladı. Sadece oyun üstünlüğünün temsilcimizde olduğu bölümde Sporting’in 2 kornerde de Coates ile bire bir aynı golü atması bu seviyede kabul edilemiyecek bir durum. Üçüncü golde de gene köşe vuruşundan gelen topa Sportingliler vurdu ve VAR incelemesi ile penaltı sonucu geldi. İnanılır benzer biçimde değil! 3 korner; 3 gol. Sporting’e akan oyunda pozisyon vermeden tek devrede 3 gol yiyen Beşiktaş, devrenin sonunda Alex Teixeira’nın muhteşem golü VAR’dan dönmese daha kuvvetli bir momentum ile ikinci yarıya girebilrdi.

iKiNCi YARI OYUN DiSiPLiNiNDEN KOPTU

Sporting, her ikili mücadeleyi önemseyen; fizik gücü yüksek, disiplinli bir ekip. Beşiktaş’ta orta alanda topu alan her oyuncuya derhal baskı uyguladılar. Siyah beyazlı ekibimizin ise orta alanda bu şekilde bir sertliği yok. Top rakipte iken bu sürem mesele yaşayan Beşiktaş’ın bir öteki problemi de gol atmasına karşın Larin’in bu seviyede sol kanat oynayamıyor olması. N’Sakala da iyi bir hücumcu değil ve bu durumda sol kanattan topu rakip ceza sahasına taşımak mümkün olmuyor. İkinci yarıda oyun disiplininden uzaklaşan Beşiktaş, Sporting’e net fırsatlar verdi.

SPORTiNG LiZBON’UN STOPERLERi BETON GiBi

Dün Sporting takımının oyun disiplini ve orta alandaki baskısı hakikaten de parmak ısırttı. Orta alandaki 4’lü ve stoperler deyim yerindeyse beton benzer biçimde. Bu seviyede daha sıkı ve sert olmak zorundasınız. Sergen Yalçın, Gökhan Töre’yi nedense fazlaca tutuyor. Sadece Gökhan bu itimatı hep boşa çıkartıyor. Maalesef tek yapmış olduğu şey top yitirmek. Beşiktaş’ın acilen ekip sertliğini çoğaltması koşul. Alex Teixeira sol önde de düşünülebilir. Dün Batshuayi ve Ghezzal haricinde hücumda çözüm arayan yoktu. Kabul edelim ki Beşiktaş’ın bu müdafa hattı Şampiyonlar Ligi seviyesinin altında. Ayrıca Beşiktaş’ın rakip analizi icra eden ekibi, Sporting’in bu duran top setlerini niçin incelemez? İlk iki golün sahibi olan stoper Coates geçen sürem 7 gol atmış. Maç öncesinde ısınırken de aynı seti çalıştılar ve oyun içinde uygulayıp 3 gol attılar. Pes vallahi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz