Beşiktaş borsada kazandıran tek takım oldu

Borsa İstanbul’da işlem gören spor kulübü şirketlerinden Fenerbahçe Futbol AŞ, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar ile Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği yatırımcısını üzerken yalnız Beşiktaş Futbol Yatırımları Endüstri ve Tecim AŞ yatırımcısını sevindirdi.

AA muhabirinin derlediği verilere gore, spor endeksi, eylül ayında yüzde 3,2 kıymet yitirdi.

Analistler, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un Süper Lig’deki başarı göstermiş performanslarına rağmen borsada yatırımcılarına kaybettirdiğine dikkati çekti. Ligin zirvesindeki Fenerbahçe yatırımcısına yüzde 1,8, şu ana kadar yenilgi yüzü görmeyen Trabzonspor da yüzde 6,8 kaybettirdi. Kulüplerin yeşil sahalardaki başarı göstermiş performansına rağmen mali zorluklar yaşaması ve bunun yanında aktarma döneminde de zarar etmeleri hisse performanslarını negatif etkiledi.

Galatasaray’ın hisseleri ise yüzde 7,7 kıymet yitirdi. Süper Lig’de iyi bir performans sergilemeyen Galatasaray, borsada da yatırımcısının yüzünü güldürmedi.

Analistler, Galatasaray’ın son 32 sezonun en fena lig başlangıcını yaptığını altını çizdi.

Beşiktaş ise yüzde 4,2 ile eylül ayında yatırımcısına tek kazandıran spor şirketi oldu. Altay yenilgisiyle beraber zirve yarışından uzaklaşan Beşiktaş’ın hisseleri bu yenilgiden sonrasında bir nebze gerilese de aylık bazda yükseliş kaydetti. Beşiktaş’ın hisseleri yapmış olduğu sponsorluk anlaşmalarıyla beraber arttı.

Bitci Teknoloji AŞ ile Tribün Sponsorluğu ve sözleşme kapsamındaki öteki reklam haklarının kullanılması karşılığında 2021-2022 sezonundan adım atmak suretiyle 3 sürem için Beşiktaş’a toplam 5 milyon 627 bin avro + KDV ödenmesi mevzusunda antak kalma elde eden kulüp ek olarak Sompo Sigorta ile futbol takımının şort ve konç sponsorluğu için anlaşması yapmıştı.

Yıl başından bu yana en fazla kazandıran Beşiktaş

Borsa İstanbul’da işlem gören spor şirketlerinden yılbaşına gore performanslarına bakıldığında, Beşiktaş, Trabzonspor ve Fenerbahçe kazandırdı.

Analistler, spor şirketlerinin sponsorluk anlaşmaları ve elde ettikleri forma satış gelirleriyle beraber yıl başına gore borsada başarı göstermiş bir performans sergilediğini aktardı.

Bu zamanda yatırımcısına en fazla eylül ayında olduğu şeklinde Beşiktaş kazandırdı. Beşiktaş’ın hisseleri yılbaşına gore yüzde 46 kıymet kazanmıştır.

Söz mevzusu dönemde Trabzonspor’un hisseleri yüzde 34, Fenerbahçe’nin hisseleri yüzde 13,7 kazandırırken, Galatasaray’ın hisseleri yüzde 20 kıymet yitirdi.

En fazla piyasa değerine Fenerbahçe haiz

Halka açık 4 spor şirketi içinde en fazla piyasa değerine Fenerbahçe haiz. Fenerbahçe eylül ayını 3 milyar 325 milyon 728 bin lira piyasa değeriyle tamamladı.

Fenerbahçe’yi 1 milyar 749 milyon 600 bin lira piyasa değeriyle Galatasaray, 1 milyar 635 milyon lira piyasa değeriyle Trabzonspor, 1 milyar 416 milyon lira piyasa değeriyle Beşiktaş izledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz