Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, TRT Spor’da gösterilen 100’de 100 Futbol programında açıklamalarda bulunmuş oldu. Yalçın, Rıdvan Yılmaz ve Ersin’in takımda kalacağını açıklarken Montero’nun büyük olasılıkla alınacağını orta sahaya da aktarma yapılacağını beyan etti.

Sergen Yalçın’ın açıklamaları şu şekilde;

Aklımda futbolcu olmak yoktu

Küçüklüğümde futbolcu olmayı asla düşünmüyordum. Dost ortamında eğlencesine oynuyorduk. 16-17’sinden sonrasında olacağız galiba dedim. Aklımda yoktu öncesinde futbolcu olmak. Asla düşünmedim. Bigün evde oturuyoruz. İlkokul 5’e gidiyorum ben daha. Babam Beşiktaş’ın seçmeleri var, gitsene dedi. Ne yapacağım baba dedim fakat gittim. Sonrasında aniden gelişti her şey. Çocukluğumuz Sarıyer’de Rıdvan Dilmen seyrederek geçti. Kilyos’ta oturuyorduk biz. Kilyos’tan Sarıyer’e devamlı Rıdvan Dilmen için giderdik.

Asla eyvah demem

Ben asla eyvah demem. Kurada da eyvah demedim, asla eyvah demem. Maç oynayacağız sonuçta. Oynanmamış maç sonuçta. Futbolculuk fazlaca kolay. Yalnız kendinden sorumlusun. Sadece teknik direktörlük daha değişik, bir sürü insanı yönetmen gerekiyor.

Takımlarda oyuncuya bağlı bir seviye asla kurulmamalı

Çalıştığım kulüplerde hiçbir oyuncuyla kontakt açısından mesele yaşamadım. Oyuncu benimle konuşarak sorununu çözer. Oğuzhan geldi. ‘Hocam ben niçin oynamıyorum?’ dedi. Ben de niçin oynamadığını anlattım. Oğuzhan Özyakup iyi oyuncu sadece devamlılığı yok. Oğuzhan fazlaca yetenekli bir oyuncu. Oynatıyorum, fazlaca iyi oynuyor, sonrasında 1 hafta yok, sakat. Bir takımda 20-22 oyuncu varken hoşgörü geçemiyorsun. Yerine oynayan da iyi oynayınca formayı alıyor. Takımlarda oyuncuya bağlı bir seviye asla kurulmamalı. Ekibi bitirir. Camiayı bitirir. Ben bunu gördüm. Hiçbir türlü oyuncuya bağlı seviye olması imkansız.

Taraftarı görünce ekibime ‘Biz yandık.’ dedim

Stadyumda imza töreni yapmak planda olan bir şey değildi. Tamamen rastlantı oldu. Tribünde o seyirciyi görünce şok oldum. Taraftarı görünce ekibime ‘Biz yandık.’ dedim. Aldığımız sorumluluğun büyüklüğünü o ana kadar anlamadık. Geçtiğimiz sürem, bence tarihin en sıkıntılı sezonu. Sürem başlangıcında işler iyi gitmiyordu fakat sebepleri var. Taraftarlara fazlaca yanlış data veriliyor. Bizim gizli saklı saklı işler yapmaktansa her insana anlatmamız lazım.

Avrupa’dan elendiğimize sevindik

Hesapta olmayan Paok maçı önümüze çıktı. Toplandık, 10 gün sonrasında Paok maçı var. Bana hazırlık maçı yapmadan Paok maçına çıktı dediler. 10 gün var. Ben bilmiyorum hazırlık maçı yapmasını, sen mi biliyorsun? Köy takımıyla oynuyorsunuz dediler. Hangi köy ekibi? Geçen yıl Avrupa’dan elendiğimize sevindik. Yaptığımız işin uzun vadeli planlar halletmeye uygun olmadığını düşünüyorum. Gönül ister ki 20 yıl kalalım fakat işin başarı boyutu var.

Planlarım içinde Avrupa’da çalışmak da var

Kariyer planım birazcık sekteye uğradı. Geç geldim büyük takıma. 4 yıl ilkin gelmem lazımdı Kişisel hedefim her yıl şampiyon olmak. Kariyer planlamamda Beşiktaş’la başarılar kazandıktan sonrasında La Liga’ya gitmek var. Gelen teklifler oldu fakat Beşiktaş’tan ayrılacaksam hatırı sayılır bir takıma giderim. Doğal ki de her hoca Türk Ulusal Ekibi’nı çalıştırmak ister fakat şu an değil. Biz oyuncuyla mutabık kaldık fakat Federasyon limit yüzünden tescil etmiyor. Başkanımız limit aşmak için öyleki gelirler buldu ki, o gelirlerle limiti aştık ve oyuncu aldık.

Şampiyonlar Ligi’nde zor gruba düştük

Avrupa ile aramızdaki fark fazlaca açıldı. Bilhassa Şampiyonlar Ligi’nde artık büyük fark var. En zoruna düşmedik fakat bence fazlaca zor bir gruba düştük. Ülke futbolu olarak ilkin kendi yerimizi bilmemiz gerekiyor. Şampiyonlar Ligi’nde tempoya ayak uydurmamız gerekiyor. Bu şekilde çalışıyoruz ve antrenmanlarımız devasa yükseklikte ritmde geçiyor. O tempoya hazırlıyoruz takımımızı. Ek olarak Şampiyonlar Ligi’nde rakibe gore format değiştireceğiz. Burada bir planın olacak. Avrupa Ligi’nde, Konuşma Ligi’nde bir iki ilerlersin fakat Şampiyonlar Ligi fazlaca zor. Teixeira 8-9 aydır top oynamıyordu. İyi de çalışıyor. Oyuncuyu 60 dakika da olsa oynatıp maç kondisyonu verelim, Şampiyonlar Ligi’nde de 60 dakika oynatırız dedik. Batshuayi, Chelsea’nin kampından sezona hazır geldi.

Ghezzal transferi tesadüftü

Oyuncuyu inandırabilmek fazlaca mühim. Yabancı oyuncuları inandırmak birazcık daha zor zira arada tercüman var. Tercümanların da o anki duyguyu aktarmaları gerekiyor. Ghezzal’ın transferi tam anlamıyla bir tesadüftü. Telefondan seyrettim, topu alışına verişine baktım ve derhal getirmelerini söyledim.

Sizden daha iyi oynarım hatta

Oyunculara istediğimizi net anlatıyoruz. Geçen görüşmede söyledim. ‘Siz koşmazsanız eğer, o vakit ben de futbol oynarım. Sizden daha iyi oynarım hatta. Ben topu alır, nokta atışı yaparım. Herkesten daha iyi yaparım fakat koşamam. Yaşlandık.

Rıdvan Yılmaz’ı vermiyoruz, Montero’yu bonservisiyle alacağız

Rıdvan Yılmaz mevzusu canımı çıktı. Rıdvan’ı kiralıyor musunuz dediler. O nereden çıktı? Rıdvan, Ersin Beşiktaş’ın geleceği hep. Ümit Meraş’ı aldık. O bölgede Rıdvan var diyorlar. Biz bilmiyoruz sanki. Utku Karagümrük’e kiralanacak. Stopere Montero’yu bonservisi ile almayı düşünüyoruz. Yabancı bir orta saha alma planımız da var. Biz Ersin’i ve Rıdvan’ı veririz fakat minimum 10 milyon avroya veririz.

Yabancı kuralı kararını kim aldı?

Beşiktaş’ta bir şey olduğunda sonucu ben alıyorum değil mi? Oyuncunun gelişi, gidişi. Doğalı bu. Şimdi ben soruyorum. Yabancı kuralını kararını kim aldı? TFF aldı demek beni doyum etmez. Sonucu alan kim? Futbolun ne kadar içinde? Yabancı kuralı kararını kim aldı ilkin onu açıklasınlar. Kim aldı bu sonucu? 3 tane Türk oyuncu oynatmakla oyuncunun yetişeceğini mi düşünüyoruz? Sizce bu doğru mu?

Nalet olsun Necip’i sokalım oyuna

Salih atılınca 4. yargıcı bizlere ‘Sahada 3 Türk olmalı’ dedi. Ikimiz de ‘8 yabancı olması gerekmiyor mu? E 8 yabancı var işte sahada’ dedik. Hepimiz bir şey anlatmaya başladı. 5 dakika daha konuşsak bir ihtimal gol yiyeceğiz. Bırak nalet olsun sokalım Necip’i oyuna dedim.

En hazır Trabzonspor

Şu anda dört büyük takımın da şansı var. Şampiyonluk yüzdesi vermek için daha fazlaca erken. Hepimiz iyi kadro kurdu ve iyi başladı. Fenerbahçe ’nin iyi bir antrenörü var, iyi gidiyorlar, genç oyuncuları oynatıyorlar. Galatasaray ‘da esasen Fatih hoca var. Konuşmaya gerek yok. Trabzonspor ise bence en hazır ekip olarak görünüyor.

Ljajic istediğimiz seviyeye gelmedi

Ljajic’ten tamamen ümidimizi kestiğimiz için kadro dışı bıraktık. Adem ile minimum 8 kere toplantı yapmışımdır. Fazlaca talih verdim. Fakat bir türlü istediğimiz seviyeye gelemedi. Karagümrük ile hazırlık maçı oynuyorduk. Bu Larin’i nerede oynatalım dedik. Sol kenarda oynatalım, fizikli mizikli bakarsın iş yapar. Dedik ya, bu adam sol kenarmış esasen, santrfor falan değil. Hani bu tarz şeyleri tesadüfen görüyoruz kısaca. Atiba öyleki bir oyuncu ki sağ bekte, sol bekte, stoperde bile oynar. Eskiden futbolda oyunu ön liberolar kurardı. Artık stoperler kuruyor. O şekilde de olmak zorunda. Yoksa tamamlanmamış kalıyorsun. O pas bağlantısının içinde olmaları gerekiyor. Bakın dünyanın en iyi takımlarına. Nerede nasıl oynuyorlar. Adem Ljajic’i PAOK aktarma etmek istiyor.

Gedson ile ilgilendik

Avrupa’daki maçları izlerken mantaliteyi aklımda kurgularım. Oyunu kurmaları, hücuma çıkışları ve topu kaptırdıklarında nasıl baskı yaptıkları… Oyunu çift taraflı oynanan bir oyuncuyu kim istemez? O yüzden Gedson ile ilgilendik. Artık Avrupa’da kimse tek taraflı oynayan futbolcu istemiyor

3 senelik teklif gelse kabul etmem

Üç senelik teklif gelse kabul etmem. Ben bir senelik antak kalma yapıyorum. Üç yıl sözleşme yaparsam oraya tazminatı koyarım, sonrasında da o tazminatı senden alırım. Kulübü bu şekilde bir şeyin altına sokmak istemiyorum. Sözleşme mevzusunu anlatayım. Başkana da anlattım. Hepimiz bilsin. 3 yıl sözleşme yaparsan tazminatı koyarım oraya. Alırım o tazminatı senden. Ben diyorum ki, kulübü niye zor duruma sokayım? Biz esasen buradayız.

Ersin, Larin, Rıdvan ve Itimat’e teklif geldi

Bilmeden yazıyorlar. Bir kere başkanın evinde görüştük. İkinci görüşme Emre Kocadağ’ın evinde. O şekilde bir görüntü verildi ki, yok 800 verdiler 1 istedi yazıyorlar çiziyorlar. Yok öyleki bir şey. Tatildeydik esasen. Tamamımız yorulduk. Anadolu’da hiçbir ekipten tazminat almadım. Orada da bu şekilde bir sözleşme yapmadım. Kontratlarımın hepsi 1 senelik her yerde ve tazminat eklemiyorum. Biz esasen buradayız. Olduğumuz yer belli. Camiamızın olduğu yer belli. Geçen seneden belli kısaca. Ersin’e ve Larin’e yurt dışından teklif geldi. Rıdvan’a Almanya’dan bir teklif geldi. Kısa sürede Itimat’e Championship’ten bir teklif geldi.

Cüneyt hoca minik ayrıntıları kovalıyor

Cüneyt hoca fazlaca iyi bir yargıcı fakat minik ayrıntıları kovalamasın diyorum. Salih’in ilk sarı kartını verme, ikinciye direkt kırmızı kart ver. Salih’in ilk hareketinin oyuncuyla ilgisi yok. Oyuncuyla ilgisi olsa ver esasen fakat o vakit onların yaptıklarına da ver.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz