İstanbul’da gerçekleşen UEFA Avrupa Kupaları kura çekiminde, Galatasaray ’ın eski oyuncularından Lorik Cana da Nihat Kahveci ile beraber Konuşma Ligi’nin kura çekimini gerçekleştirmiş oldu. Organizasyon sonrası Arnavut futbolunun efsaneleşmiş ismiyle bir araya geldik. 2010-11 senesinde oynadığı Aslan’ın, bu sürem Avrupa Ligi grubundaki rakiplerinden Marsilya ve Lazio formalarını da giyen Cana ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

‘İstanbul doğru kararmış oldu’

Yeniden İstanbul’da olmak nasıl bir duygu?

“Oldukça güzel bir duygu. UEFA, kura çekimini İstanbul’da yaparak doğru bir karar verdi. Galatasaray’da oynadığım için burada oldukca iyi dostlarım var. Devamlı İstanbul’a gelmeye çalışıyorum. Galatasaray taraftarlarını oldukca seviyorum ve devamlı beni burada oldukca iyi karşılıyorlar.”

‘Büyük bir onur duydum’

Galatasaray taraftarları için yorumun?

“Kendimi onlardan biri şeklinde hissediyorum. Burada bir tek 1 sürem kalabildim ve hakikaten ekip için zor bir dönemdi fakat devamlı elimden geleni halletmeye çalıştım. Sarı-Kırmızılı formayı giymekten de büyük bir onur duyuyorum. Elbet planım daha çok kalmaktı fakat geride oldukca güzel hatıralar bıraktım.”

‘Mükemmel katkılar yapıyor’

Siz Lazio’ya gittiniz, Muslera, Galatasaray’a geldi…

“O dönem bu benim için başka bir büyük kulübe gitmek için bir fırsattı. Bu sayede de Galatasaray’a Fernando Muslera geldi. Şu an bakmış olduğunuzda bunun iyi bir seçim bulunduğunu görüyoruz. İyi ki gitmişim ve Muslera buraya gelmiş (Gülerek).Uzun senelerdir da Galatasaray’da forma giyiyor. Kulübe mükemmel katkılarda bulunuyor ve ona büyük saygı duyuyorum.” 

‘Türkiye’de 1 numara Terim’

Peki Fatih Terim diyince aklına ne geliyor?

“Fatih Terim, Türk sporunun en mühim kişiliklerinden biri ve kim bilir futbolda bu açıdan 1 numarası. Onunla oldukca iyi bir ilişkim var. Ne yazık ki oyunculuk dönemimde onunla emek verme fırsatı bulamadım. Galatasaray’da Frank Rijkaard ve Hagi ile çalıştım. Sadece Fatih Terim en iyisi ve onun şeklinde biri tekrar gelmez.”

‘Hedefi devamlı zirvedir’

Galatasaray’ın maçlarını takip ediyor musun?

“Elbet izliyorum. Ligde her maçı değil fakat derbileri kaçırmıyorum. Avrupa’daki karşılaşmalarını daha oldukca takip ediyorum. Galatasaray için devamlı hedef zirvedir. Geçen sürem gol averajıyla şampiyonluğu kaybettiler. Bir ihtimal Şampiyonlar Ligi’ne kalamadılar fakat bu şekilde büyük kulüpler 1-2 yıl düşüşe geçseler de, sonrasında yine toparlanırlar.”

‘2.’lik mücadelesi yapar’

Avrupa Ligi’ndeki grubu için yorumunu alabilir miyiz?

“Tıpkı Galatasaray şeklinde Lazio ve Marsilya’da da forma giydim.. Ve üçünün aynı grupta olması benim için oldukca hususi. Üçünü de oldukca seviyorum fakat içinden bir seçim yapmam gerekirse, Marsilya taraftarı olduğum için onları bir adım öne koyuyorum. Oldukça dengeli bir grup. Lazio’nun birinci, Marsilya ve Galatasaray’ın da ikincilik için savaşım edeceğini düşünüyorum.”

Davet Davran

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz